Sağlık Dışkı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ceren4
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ceren4

Meraklı Üye
4 tane muhabbet kuşum var bir süredir sadece yem yiyip evin içinde dolaşıyorlardı. 1 tane dişisinde dün yemi kursaktan çıkarma hareketi fark ettim. Diğerlerinden ayırıp ayrı kafese koydum. Dışkılarını hep tohumlu yapmaya başlamış. Diğerlerinin dışkılarında ise idarar fazlalılığı sorunu var. Veteriner hepsi için antibiyotik+dışkısında yem olan kuş için aşağıdaki ilacı verdi. Kursak mantarından şüphelendim dedi ama net nir şey söylemedi. Diğer kuşlarımda halsizlik falan yok. Hepsine antibiyotik kullanırsam ve bu ilacı kullabırsam daha kötü bir hal alırlar diye korkuyorum. Ne yapmalıyım bir tavsiye verin nolur.

Gittiğiniz veteriner kanatlı veterineri miydi ve test yaptı mı?
Dışkılara gelirsek kötü. Bakteriyel enfeksiyon görüntüsü var. Sık sık kusuyor ise,kusmuğu salyalı ve kötü kokulu ise ya da ağzından kötü ekşimsi koku geliyorsa,kilo kaybı varsa kursağı da şişse,kursak mantarı ihtimali yüksek.
Attığınız takviye ile olacak bir iş de değil tedavisi. Mantara etkili ilaç kullanmak gerekecek. Antibiyotik kullanımı zararlı bakterilerle beraber yararlı bakterileri de öldürüyor o yüzden tedavi haftasında 3-4 gün probiyotik,1 gün de vitamin vermek kuşa direnç sağlar ve faydalı bakterilerle sindirim sistemine katkıda bulunur probiyotik. Antibiyotik sayesinde faydalı bakteriler de ölürse o zaman kuş savunmasız kalıp başka hastalıklar da baş gösterebilir. O yüzden probiyotik mutlaka kullanılmalı takviye olarak tabiiki.

Merhaba, evet kanatlı veterineriydi. Dışarıya çıkan bir kusmasını henüz görmedim. Kursağından ağzına yem getirip çiğneme hareketi yapıyor ama normalde yapmazdı. Yani mantar ile aynı anda antibiyotik kullanmanın bir sakıncası olur mu diye korkuyorum açıkçası öyle örnekler gördüm ki internette falan. Bir test yapmadı şüphelnediğini söyledi. Antibiyotik+sirkeli bu ilacı vereceğini geçmezse daha güçlü bir mantar ilacına başlayacağımızı söyledi. Bu sorun dün başladı sizdlce gözlemlemeli miyim yoksa direkt ilaçlara başlamalı mıyım?

Merhaba, evet kanatlı veterineriydi. Dışarıya çıkan bir kusmasını henüz görmedim. Kursağından ağzına yem getirip çiğneme hareketi yapıyor ama normalde yapmazdı. Yani mantar ile aynı anda antibiyotik kullanmanın bir sakıncası olur mu diye korkuyorum açıkçası öyle örnekler gördüm ki internette falan. Bir test yapmadı şüphelnediğini söyledi. Antibiyotik+sirkeli bu ilacı vereceğini geçmezse daha güçlü bir mantar ilacına başlayacağımızı söyledi. Bu sorun dün başladı sizdlce gözlemlemeli miyim yoksa direkt ilaçlara başlamalı mıyım?

Kesin olarak kursak mantarı teşhisi konduysa ona yönelik ilaçlara hemen başlamak ve tedaviyi geciktirmemek lazım. Eğer tedavi edilmezse zamanla mantarlar gaz biriktirip kuşun kursağını balon gibi şişirip,sindirim sistemine kursağına kısaca vücuduna büyük zarar verip iştahı da kesip ölüme götürür.
Hızlı ilerleyen bir hastalıktır bilginiz olsun. Antibiyotik bakteriyel hastalıklarda kullanılır zaten.
Kuşunuz sindirim yapamaz hale gelmiş o dışkılar normal değil.
Tedavi ile beraber kafes temizliğini de yapınız geri bulaş olmaması için fakat sadece su ile olmaz.

Anladım, kesin demedi şüphelendiğini söyledi ama çok çaresiz kaldım. Umarım bir an önce iyileşir. Teşekkür ederim

Anladım, kesin demedi şüphelendiğini söyledi ama çok çaresiz kaldım. Umarım bir an önce iyileşir. Teşekkür ederim

Şüphe yanlış seçeneğe çıkarsa ne olacak peki?
Test yaptırın net sonuç olsun elinizde,belki megabekteri var kuşta..(Umarım değildir).
İsterseniz başka bir veterinere gidin.

Test yaptırabileceğim bir yer var mı acaba. Kanatlıya bakan veteriner bulmak bile zor oluyor. Acaba İstanbul Avrupa yakasında bildiğiniz bir yer var mı? Nasıl oldu anlamadım ki her şeylerine o kadar dikkat ediyorum ki korktuğum başıma geldi sanırım, umarım iyi olur

Test yaptırabileceğim bir yer var mı acaba. Kanatlıya bakan veteriner bulmak bile zor oluyor. Acaba İstanbul Avrupa yakasında bildiğiniz bir yer var mı? Nasıl oldu anlamadım ki her şeylerine o kadar dikkat ediyorum ki korktuğum başıma geldi sanırım, umarım iyi olur

Avrupa Yakasındakiler

Vetform Veteriner Alternatif Tıp Merkezi,
Şirinvet Kuş Veteriner Kliniği,
Meydanpark Pet Kuş Veteriner Kliniği.

3 kliniği de arayın sorun kursak mantarı şüphesi var test yapıyor musunuz diye sorun.
Vetform Klinik Gözde hanım da kanatlı alanında tavsiye ediliyor bunu da ekleyeyim ona da gidebilirsiniz 👍

Geri