Sıvı Dışkı Problemi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan gush
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

gush

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle forumda ilk paylaşımım herhangi bir kuralı çiğniyorsam şimdiden özür dilerim.

Yaklaşık 3 yaşında dişi bir muhabbet kuşum var. Son zamanlarda çok sıvı dışkılıyor. Popo kısmında bulaşma, keyifsizlik, kafesin tabında oturma gibi bir sorun yok ama dışkısının sıvı kısmı fazla ve bu bir süredir devam ediyor.

Veterinerin hazırladığı bir karışımı kullandım ama geçmedi. Çok sayıda kuş besliyorlar yardımcı olabilirler diye bir kuşçuya sordum Avidiare diye bir anti bakteriyel ilaç kullanmamı söyledi. Eğer hastalığı mantar vs kaynaklı ise ilacı kullandığımda daha kötü olmasından ya da yan etkilerinden çekiniyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 59
geçmiş olsun ilaç konusunda benden deneyimli üyeler paylaşım yapacaktır ama ben kuşun kafesinin hava akımı olan yerde olmaması konusunu hatırlatmak isterim, kaliteli yem kullanmak oldukça işe yarıyor. kum yoksa kum koymanız iyi olur. Bunlar ishalle bağlantısız gibi gelsede genel şartlar düzelince çok faydası oluyor. kafese yeşillik vs koyuyorsanız sürekli durutmadan bozulmadan bir süre sonra almanız önemli ishalken sadece yem vermeniz daha iyi olacaktır. Suluğunda su bitmese bile en azından gün aşırı değiştirmek iyi olacaktır.

Kaç gündür böyle,kuş cereyandamı kaldı,süreklimi böyle sıvı şekilde yapıyor yoksa ara ara mı
Yukardaki arkadaşın dediği gibi yem,su,mama,kum vs hepsini gözden geçirin eksikleriniz varsa tamamlayın.bulunduğunuz yerdeki çeşme suyu kullanılmıyorsa kuşa damacana su verin. Sıcak ortamda bulunsun kuş. Haşlanmış yağsız tuzsuz patates ve pirinç verebilirsiniz ishale iyi gelir. Haşladığınız pirincin suyunu suluğuna koyup kjşa içiredebilirsiniz işe yarar. Eğerki beslenmeden sudan,bulunduğu ortamdan hava değişiminden(sıcak,soğuk,rüzgar vs)kaynaklanmıyorsa bakteri ihtimali göz önünde bulundurulur.

Yem olarak aspur verebilirsin ishali kesen özelliği var

Yanıtlar için teşekkür ederim. Tek tek yanıt vermeye çalışayım

-Süre olarak 1 ayı geçti diyebilirim rahatlıkla
-Hasta olduğundan beri yeşillik vermiyorum
-Yeri hiç değişmedi rüzgar alan vs bir yerde durmuyor.
-Aspuru birkaç gün verdim gerçekten işe yarıyor. İshali biraz azalttı fakat süreki aspur yiyemeyeceği için normal yemine geri döndüm (versele laga prestige kullanıyorum yem olarak)
-Damacana suyu içiriyoruz ve her gün değişiyor suyu
-Kafesin dibine hiç kum koymadım bunu deyeceğim

Veteriner teşhis olarak ne dedi? Kaç gün önce o tedaviyi bitirdiniz?
Nefes alıp verirken kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor mu, gün içinde sürekli kabarık mı?

Yanıtlar için teşekkür ederim. Tek tek yanıt vermeye çalışayım

-Süre olarak 1 ayı geçti diyebilirim rahatlıkla
-Hasta olduğundan beri yeşillik vermiyorum
-Yeri hiç değişmedi rüzgar alan vs bir yerde durmuyor.
-Aspuru birkaç gün verdim gerçekten işe yarıyor. İshali biraz azalttı fakat süreki aspur yiyemeyeceği için normal yemine geri döndüm (versele laga prestige kullanıyorum yem olarak)
-Damacana suyu içiriyoruz ve her gün değişiyor suyu
-Kafesin dibine hiç kum koymadım bunu deyeceğim
Kumu kumlukla yeminin yanına koydum ben sindiriminde çok önemli kursak olduğu için geçmiş olsun acil şifalar

Veteriner teşhis olarak ne dedi? Kaç gün önce o tedaviyi bitirdiniz?
Nefes alıp verirken kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor mu, gün içinde sürekli kabarık mı?

Veteriner mantar ve ya bakteri kaynaklı dedi her ikisi için de ilaç içeren bir karışım hazırladığı söyledi. (Tahil yapma imkanı olmadı için sanırım böyle bir şey yaptı) Tedavi biteli 15 gün kadar oluyor. İlk hazırladığı karışım bittikten sonra tekrar götürdüm bu sefer tekrar aynı ilacı vermedi elektrolit ve vitamin içeren bir toz verdi ancak bu tozun karıştırıldığı suyu pek içmiyor malesef.

Gün içerisinde kabarıklık yok. Hastalığı ilk başladığında vardı halsiz bir şekilde kafesin tabanında yatıyordu ama 1-2 gün sonra o belirtiler ortadan kaltı şu anda kabarıklık yok. Nefes alıp verirken kuyruğu hareket etmiyor.

Tartmadığım için net bir şey söyleyemesem de gözlemlediğim kadarıyla var zayıflama.
Hareketlilik, aktivite ve yeme içmede sıkıntı yoksa mümkünse ayrı bir kapta yulaf verin. Mama yiyebiliyorsa haşlanmış yumurtanın sarısıyla (akını kullanmayın) mama yapıp verin. Suyu sade verin. Tünekleri ahşap takin. Kafesi dezenfekte edin. 1 gün sonra dışkı Fotoğrafını tekrar atın. Geçmiş olsun.

Bir süredir şehirdışında olmak zorunda kaldığımdan mesajlarınıza cevap yazamadım kusura bakmayın.

Hareketlilik, aktivite ve yeme içmede sıkıntı yoksa mümkünse ayrı bir kapta yulaf verin. Mama yiyebiliyorsa haşlanmış yumurtanın sarısıyla (akını kullanmayın) mama yapıp verin. Suyu sade verin. Tünekleri ahşap takin. Kafesi dezenfekte edin. 1 gün sonra dışkı Fotoğrafını tekrar atın. Geçmiş olsun.
Söylediğiniz gibi mama hazırladım çok severek tüketiyor ama dışkısında pek bir değişim yok. Dışkı resimlerini ekliyorum.

Kuş aşırı su tüketiyor mu? Sağlıklı olduğu döneme göre suluğundaki suyu daha kısa sürede azaltıyor mu?
Suyu hergün değiştirdiğiz için genellikle suyunun azalmasına fırsat kalmadan değişmiş oluyor. Ama ishalle su kaybettiği için daha fazla su içiyor gibi geliyor.

Ekli dosyalar

• Dışkı1.jpg
    Dışkı1.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 33
  • Dışkı2.jpg
    Dışkı2.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 28
E coli için ilaç kullanmanızı öneriyorum. Koksidiyoz ile aynı ilaçla olabilir. Sulphamezathine suluğa 8-10 damla 5 gün. 3 gün multivitamin 3 günde probiyotik. Hepsi hergün taze.

E coli için ilaç kullanmanızı öneriyorum. Koksidiyoz ile aynı ilaçla olabilir. Sulphamezathine suluğa 8-10 damla 5 gün. 3 gün multivitamin 3 günde probiyotik. Hepsi hergün taze.

Sulphamezathine'i nerden temin edebilirim? Bu söylediğiniz ilaç bir antibiyotik sanırım. Elimde Avidiare diye bir antibakteriyel var. Bu da e-coli için faydalı olur mu?
Herhangi bir ciddi yan etkisi oluyor mu hayvanda bu ilaçların?

Probiyotik olarak ne vermem gerekiyor?

Sulphamezathine'i nerden temin edebilirim? Bu söylediğiniz ilaç bir antibiyotik sanırım. Elimde Avidiare diye bir antibakteriyel var. Bu da e-coli için faydalı olur mu?
Herhangi bir ciddi yan etkisi oluyor mu hayvanda bu ilaçların?

Probiyotik olarak ne vermem gerekiyor?
Veterinerlere, eczanelere bir sorun. Oralarda vardır.

Geri