Sürekli Hapşuruk ve Hırıltılı Soluk Verme Şikayeti

omerftopcu

Yeni Üye
Herkese merhaba,

Dördüncü yılını dolduran muhabbet kuşum son haftalarda videosunu da paylaşacağım şekilde bazen beş altı defa art arda hapşırıyor ve bazen hırıltılı nefes alıp veriyor. Yaklaşık dört-beş ay önce de aynı problemler vardı ancak buradaki kuşçumuzun tavsiyesi Avi-ast 30cc vitamini yarım suluğa 10 damla şeklinde 10 gün boyunca kullandığımızda problem ortadan kalkmıştı.

Bu süreçte de önce 10 gün boyunca yine vitamini kullandık, durum devam edince veteriner tavsiyesi ile suluğuna 5 damla doksisiklin damlattık ancak bir sonuç alamadık. Paylaşacağım videoda (maalesef şu anda kuşun yanında bulunamadığım için) şikayetin tam olarak anlaşılabilir olup olmadığını bilmiyorum ama yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Herkese merhaba,

Gönderiyi görüp yardımcı olabilecek kişi varsa çok memnun olurum.

Şu anda bir tanıdığın tavsiyesi ile yarım suluğa iki damla doğal sirke damlatıyoruz. Bu işlemi iki gün uygulayıp bir gün kullanmamamız tavsiye edildi. O bir günde de kaynamış pirincin suyunu (şırınga ile ağzına damlatamadığımız için) birkaç damla yarım suluğa damlattık. Yaklaşık altı saat sonra suluğu değiştirdik.

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Herkese merhaba,

Şu anda bir tanıdığın tavsiyesi ile yarım suluğa iki damla doğal sirke damlatıyoruz. Bu işlemi iki gün uygulayıp bir gün kullanmamamız tavsiye edildi. O bir günde de kaynamış pirincin suyunu (şırınga ile ağzına damlatamadığımız için) birkaç damla yarım suluğa damlattık. Yaklaşık altı saat sonra suluğu değiştirdik.

Geçmiş olsun hocam

Herkese merhaba,

Kuşunuzun sorunu solunum yollarından, pirinç suyu ishal olduğu zamanlarda kullanılan bir yöntem. Solunum sıkıntılarınsa neo terramiycin kullanılır diye biliyorum ama uzmanlar yardımcı olucaktır. @ADRIAN @Levent ACAR @Recai

kuşunuzda solunum yolu enfeksiyonu var sanirim hic vakit kaybetmeden bilgili bir veterinere goturun gec olmasin

Kuşunuzun sorunu solunum yollarından, pirinç suyu ishal olduğu zamanlarda kullanılan bir yöntem. Solunum sıkıntılarınsa neo terramiycin kullanılır diye biliyorum ama uzmanlar yardımcı olucaktır. @ADRIAN @Levent ACAR @Recai

Ben şu anda farklı bir ildeyim, muhabbet kuşumuz ailemle birlikte yaşıyor. Anladığım kadarıyla bir tanıdığımız kuşun dışkısının fotoğrafını vs. de isteyip ardından böyle bir öneride bulunmuş. Ancak "neo terramiycin"i hiç bilmiyordum. Ben de araştıracağım.

Üstatlar da yol gösterirlerse çok memnun olurum. Cevabınız için teşekkür ederim.

kuşunuzda solunum yolu enfeksiyonu var sanirim hic vakit kaybetmeden bilgili bir veterinere goturun gec olmasin

Muhabbet kuşumuz şu anda Kocaeli'nin merkeze uzak bir ilçesinde. İlçemizde de maalesef kuşlardan anlayan bir veteriner yok. Tanıdığımız ve genelde büyükbaş ile küçükbaş hayvanlar konusunda deneyimli olan bir veteriner dostumuz ise Doksisilin vermiş ve suluğuna 5 damla damlatılmasını söylemişti. Uygulamış olmamıza rağmen bu sorunlar (seyrek olsa bile) devam etti.

Aynı durum aylar öncesinde de başımıza gelmişti ancak o zaman ilk mesajda söylediğim vitamini kullanmamızın ardından sorun çözülmüştü.

Şu anda da muhabbet kuşumuzun enerjisi yerinde, hala oyunbaz, görüntülü konuşmalarda da pır pır telefonun etrafında oynuyor. Ancak bu sorunlar ne yazık ki az da olsa kendini tekrar ediyormuş. Cevabınız için teşekkür ederim.

Muhabbet kuşumuz şu anda Kocaeli'nin merkeze uzak bir ilçesinde. İlçemizde de maalesef kuşlardan anlayan bir veteriner yok. Tanıdığımız ve genelde büyükbaş ile küçükbaş hayvanlar konusunda deneyimli olan bir veteriner dostumuz ise Doksisilin vermiş ve suluğuna 5 damla damlatılmasını söylemişti. Uygulamış olmamıza rağmen bu sorunlar (seyrek olsa bile) devam etti.

Aynı durum aylar öncesinde de başımıza gelmişti ancak o zaman ilk mesajda söylediğim vitamini kullanmamızın ardından sorun çözülmüştü.

Şu anda da muhabbet kuşumuzun enerjisi yerinde, hala oyunbaz, görüntülü konuşmalarda da pır pır telefonun etrafında oynuyor. Ancak bu sorunlar ne yazık ki az da olsa kendini tekrar ediyormuş. Cevabınız için teşekkür ederim.
solunum yolu enfeksiyonlarinda doksisilin etken maddeli ilaclar kullaniliyor diye biliyorum ben de. ama iyi gelmediyse ilerlemis de olabilir.. @Recai @Ahmet ASLAN @ADRIAN bu konularda daha bilgili insallah iyilesir

Daha yakından video atarmısınız? Hırıltılı şekilde nefes alıp verme varmı?

Recai Bey Merhaba, bu paylaşacağım video 23 Mayıs'ta çekilmiş. Ancak benzer problemler ve durum söz konusu. Vitamin kullanımından sonra bu şikayet uzun bir süre tekrar ortaya çıkmamıştı. Tabii şu anda bu kadar yoğun bir şekilde seyretmiyormuş. Hırıltılı soluk alıp vermediğini ilettiler bana.

Antibiyotik kullandınız mı ? Eğer nadir yapıyorsa direk hastalıktan şüphelenmeyin yediği yeme bakın tozlanmış ise arada hapşıra bilir. Ya da geçirdiği hastalık kronikleşmiş ve burun delikleri tıkanıyor olabilir. Gözlemlemeniz gerekiyor..

Antibiyotik kullandınız mı ? Eğer nadir yapıyorsa direk hastalıktan şüphelenmeyin yediği yeme bakın tozlanmış ise arada hapşıra bilir. Ya da geçirdiği hastalık kronikleşmiş ve burun delikleri tıkanıyor olabilir. Gözlemlemeniz gerekiyor..

Ahmet Bey geçen hafta Doksisiklin'i yarım suluğa beş damla damlatıp her gün suluğun temizlenip yenilendiği şekilde 5 gün boyunca kullandık tedavi için. Kullanmadan önceki gecesinde birden yukarıdaki videodakine benzer bir durum yaşanmış (O kadar uzun olmasa da). Yeminde toz olmuş mu olmamış mı soracağım, eğer hastalık kronikleşmişse bu kısa veya uzun vadede muhabbet kuşumuz için ciddi bir sorun teşkil eder mi? Kronikleştiğini varsayarsak yine de tedavi için yapabileceğimiz bir şey var mıdır acaba? Son sorum da kronikleştiğini ve burun deliklerinin tıkandığını nasıl gözlemleyebiliriz? Teşekkür ederim cevabınız için.

Kuşunuzun sorunu kroniklekmişe benziyor, yem tozundan etkilenmiş olsaydı bu denli şiddetli ve uzun süren hapşırıklar olmazdı.

Ancak bu video önceki zamanda çekilmiş bir video, ilaç kullanımından sonra bu şiddetli ve uzun süren hapşuruklar ortadan kalktı. İlk gönderideki kısa ve nadir hapşırıklar var ama. Yine de kronikleşmiş diyebilir miyiz acaba?

Videoyu izledim, Ahmet abinin de dediği gibi eğer yem tozluysa olabilir bu tür hapşırmalar olabilir. Kronikleşmiş olabilir hastalık, doksisiklin etken maddeli ilaçlar haricinde başka etken maddeli ilaçlar kullanılabilir.

Videoyu izledim, Ahmet abinin de dediği gibi eğer yem tozluysa olabilir bu tür hapşırmalar olabilir. Kronikleşmiş olabilir hastalık, doksisiklin etken maddeli ilaçlar haricinde başka etken maddeli ilaçlar kullanılabilir.

Eğer kronikleşmişse bunu nasıl tespit edebiliriz? Ve bu durumda tedaviye nasıl devam etmemizi tavsiye edersiniz Recai Bey? Yukarıdaki yorumlarda sirkeli su ile tedaviye devam ediyoruz demiştim ancak nasıl devam etmek daha doğrudur bilmiyorum maalesef. Yardımınız için teşekkür ederim.

Eğer kronikleşmişse bunu nasıl tespit edebiliriz? Ve bu durumda tedaviye nasıl devam etmemizi tavsiye edersiniz Recai Bey? Yukarıdaki yorumlarda sirkeli su ile tedaviye devam ediyoruz demiştim ancak nasıl devam etmek daha doğrudur bilmiyorum maalesef. Yardımınız için teşekkür ederim.
1 den fazla İlaç kullanıp, geçmiyorsa kronikleşmiş olabilir. Eritromisin etken maddeli ilaç kullanılabilir. Ya da klaritromisin etken maddeli ilaç. Eritromisin etken maddeli ilaç olarak eritrotek örnek gösterilebilir. Klaritromisin etken maddeli ilaç olarak ise eczane ilaçları olan macrol ya da klacid var.

1 den fazla İlaç kullanıp, geçmiyorsa kronikleşmiş olabilir. Eritromisin etken maddeli ilaç kullanılabilir. Ya da klaritromisin etken maddeli ilaç. Eritromisin etken maddeli ilaç olarak eritrotek örnek gösterilebilir. Klaritromisin etken maddeli ilaç olarak ise eczane ilaçları olan macrol ya da klacid var.

Recai Bey ve diğer yardımcı olan herkese günaydın,

İlaçları araştırıp temin etmeye çalışırken ailem dün akşam bir video gönderdi. Videoda muhabbet kuşumuz Dünya hapşırık krizine girmiş sanırım ve soluk alıp vermede bir problem söz konusu.

İtiraf etmek gerekirse tedavi safhasında hangi ilacı hangi yollarla ne ölçüde kullanabileceğimi bilmiyorum. Araştırdığım ilaçlar hep tablet olarak karşıma çıktı.

Sanırım muhabbet kuşumuzun rahatsızlığı ciddi, bundan dolayı yol göstermenize ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Recai Bey ve diğer yardımcı olan herkese günaydın,

İlaçları araştırıp temin etmeye çalışırken ailem dün akşam bir video gönderdi. Videoda muhabbet kuşumuz Dünya hapşırık krizine girmiş sanırım ve soluk alıp vermede bir problem söz konusu.

İtiraf etmek gerekirse tedavi safhasında hangi ilacı hangi yollarla ne ölçüde kullanabileceğimi bilmiyorum. Araştırdığım ilaçlar hep tablet olarak karşıma çıktı.

Sanırım muhabbet kuşumuzun rahatsızlığı ciddi, bundan dolayı yol göstermenize ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Suluğuna pirinç tanesi kadar ekleyeceksiniz. Kuşla ilgilenen kişilere, kuşun üzerini ve yanları (sadece ön tarafı açık kalacak şekilde) örtmesini söyleyin.

Suluğuna pirinç tanesi kadar ekleyeceksiniz. Kuşla ilgilenen kişilere, kuşun üzerini ve yanları (sadece ön tarafı açık kalacak şekilde) örtmesini söyleyin.

Cevabınız için çok teşekkür ederim, kuşumuzun normalde kafesinin ön kapısı hiç kapanmaz. İstediği zaman girer, çıkar, oynar vs. Sıcak olması için mi örtmemiz gerekiyor? Kafesin kapısını da kapamamız gerekir mi bu süreçte?

Suluğuna bu tablet ilaçları toz halinde değil pirinç parçası şeklinde kesip koymamız gerekiyor değil mi yanlış anlamadıysam? Her gün suluğunu değiştirip aynı işlemi kaç gün boyunca yapmamızı tavsiye edersiniz? Bu süreçte nasıl bir değişim gözlememiz gerekir, nelere dikkat etmeliyiz tedavi safhasında acaba?

Antibiyotik kullanımı vücut direncini etkiler mi? Eğer etkilerse yemi konusunda da farklı bir şey yapmamız gerekir mi? Çok soru soruyorum kusura bakmayın hem merak hem endişeden dolayı. Çok teşekkür ederim.

Geri