Sürekli Değişkenlik Gösteren Dışkı

ramazan._can

Meraklı Üye
Öncelikle hayırlı akşamlar. Uzun zamandır . Hobi olarak muhabbet kuşları ile uğraşıyorum . Fakat böyle bir durumla karşılaşmadım. Yavrudan eş tutturmak için iki farklı çiftimin yavrularını aldım ve diğer bütün kuşlarımı sahiplendirdim . Fakat şuan o yavrular 3 aylık civarındalar. Ama dişi kuşun dışkısı hergün farklılık gösteriyor. İshal değil poposuna yapışma ve benzeri bir durum yok.Fakat dışkısı çok sulu ve dağınık.Genellikle yeşil kısmı açık renkte oluyor bazen sadece su dışkılıyor.Yani sürekli farklı dışkı yapıyor ve aksine kuşum çok hareketli kabarma hareketsizlik yem yememe gibi bir durum söz konusu değil.Ne yapmamı tavsiye edersiniz.

Öncelikle ikisine de ense damlası ( avimec , bilmektin ) uygulayın birer damla. 3 gün içinde düzelme olmazsa dışkı resmi paylaşarak yazın.

İlaç kullanma taraftarı değilim . Bu güne kadar probiyotik ve sadece calsiyum ilaçları kullanmıştım. Dün limonlu su verdim.Dışkısında biraz düzelme oldu.Sirkeli su da denedim fakat etki göstermemişti.Limonlu suya devam edeyim mi ?

Selçuk hocam ishal ve bakteriyel bir durum yok. Kuş 3 aylık civarında ve sadece sulu dışkı ve açık yeşil rengi o şekilde bir dışkı. Kuruyunca sarı leke bırakan bir dışkı değil.

Biz de ilaç kullandırma taraftarı değiliz. Ama mecbur kalınca kullanılır. Öncelikle bir parazit tedavisi yapın. Eğer dışkıda düzelme olmazsa antibiyotik başlayacaksınız mecburen.

Kuşların resmi ve dışkıları bakarmısınız hocam

Ekli dosyalar

• 20171019_220147.jpg
    20171019_220147.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 59
  • IMG_7639.JPG
    IMG_7639.JPG
    735.6 KB · Görüntüleme: 63
  • IMG_7641.JPG
    IMG_7641.JPG
    632.3 KB · Görüntüleme: 75
  • IMG_7640.JPG
    IMG_7640.JPG
    603.6 KB · Görüntüleme: 78
  • 20171019_215829.jpg
    20171019_215829.jpg
    600.7 KB · Görüntüleme: 75
Parazit ihtimali yüksek. Parazit tedavisi yapın.

Ramazan Kardeşim,
Tavsiye istiyorsunuz, tavsiye veriliyor sonra "ben ilaç kullanımına karşıyım" diyorsunuz, sonra tekrar soruyorsunuz? İnternetten bu kadar oluyor. Önce verilen tavsiyelerden birini layıkıyle uygulayın veya tavsiyeleri beğenmediyseniz kendi bildiğiniz uygulayın. Geçmezse tekrar ne yaptığınızı anlatırsınız yine bakılır. İlla tavsiyelerde mutlaka doğrudur diye bir kural yok. Her türlü seçim hakkı sizindir.

Ayhan hocam yanlış anlamayın fakat boş yere kimse tedavi uygulamak istemez. Saygısızlık olarak anlamayın . Bende 5-6 senedir . Muhabbet kuşu besliyorum . Sitraks şurubunu ve vilmectin zaten bundan önce kullanmış birisiyim ve bu kuşuma da sitraks şurubunu denedim . Veterinere de götürdüm . Birde doğal yolları denemek istediğimden artık ilaç kullanma taraftarı değilim diye yazmak istedim 1 ay süre içerisinde birkaç ilaç denedim . Acaba kalıtsal kendiğilinden böyle olma ihtimali var mı ? Yem yemede hareketlilikte bir problem yok kuşlarımda hiçbir sorun da yok böyle bir durumla hiç karşılaşmadım . Yanlış bir kelime kullandıysam affola . Dediğiniz gibi internet üzerinden bu kadar oluyor ancak sadece deneyimlerinizden faydalanmak istemiştim.

Sevgili kardeşim.
Yanlış anlamak olmaz ama bakınız eksik bilgi vermişsiniz. Bu durumda tabii ki denediğiniz şeyleri önerme durumu olabilir. Böyle anlatsaydınız. Başka tavsiye gelirdi.
Birde kuşa sürekli değişen gıdalarda veriliyor olabilir. Yeşillik, farklı mama v.s. Bu durumda kuşun dışkısı sürekli değişkenlik gösterebilir. Birkaç gün sadece yem verin. Suluktan da Probiyotik verin. Durumuna bakın. Sonra olmazsa sulphamezathine'e geçmek lazım. Tabi ilaç kullanırken dozajda önemli. Kimi arkadaşlar ağıza damlatılırken verilecek miktarı suluğa koyuyor. Sonra ilacın hiç etkisi olamıyor.
Geçmiş olsun.

Geri