PROBİYOTİK KULLANIMI ÖNEMİ VE DAHASI

Selçuk YÜKSEL

Onursal Üye
Arkadaşlar canlılara probiyotik desteği vermek tahmin ettiğinizden çok daha fazla önemlidir. MİKROBİYATA HER ŞEYDİR. Ve bu insanlar da dahil her canlı için geçerlidir.

Peki hangi probiyotik ? İdeal probiyotik premiksinin ( takviye ürününün ) içeriği nasıl olmalı :

Normalde herhangi bir probiyotik ürününü aldığınızda ondan fayda görürsünüz bu ayrı bir konu. Ama bu fayda yeterli midir değil midir gelin tartışalım. Ve probiyotik takviyelerinin neler içermesi gerektiğine bakalım.

Probiyotikler :

Mutlaka içermesi gereken Probiyotikler ( Mikro organizmalar ) :

• Lactobacillus acidophilus (2 × 10¹¹ CFU/kg): Bağırsaklarda sağlıklı bir flora oluşturmaya yardımcı olur.
  • Lactobacillus rhamnosus (1 × 10¹¹ CFU/kg): Bağışıklık sistemini destekler ve stres kaynaklı sindirim sorunlarını azaltır.
  • Bifidobacterium bifidum (1 × 10¹¹ CFU/kg): Bağırsak sağlığını ve besin emilimini destekler.
  • Bacillus subtilis (1 × 10¹¹ CFU/kg): Sindirimi iyileştirir ve patojenik bakterilerin kontrol altına alınmasına yardımcı olur. ( Bu probiyotik çok kritik öneme sahip )
  • Pediococcus acidilactici (1 × 10¹¹ CFU/kg): Yüksek dayanıklılık gösterir ve bağırsak florasının dengelenmesine katkı sağlar. ( Buda çok kritik bir bakteri )
  • Bunlar olmazsa olmazlar, daha da çeşitlendirilebilir.

Prebiyotik Bileşenler ( Mikro organizma besinleri ) :
  • Mannan Oligosakkarit (MOS) (100 g/kg): Probiyotiklerin büyümesini teşvik eder.
  • Frukto-Oligosakkarit (FOS) (50 g/kg): Probiyotiklerin bağırsakta tutunmasını ve çoğalmasını artırır.
  • İnülin (50 g/kg): Bağırsak sağlığını destekleyen güçlü bir prebiyotik. Probiyotikleri besler.
Sindirim Enzimleri ( Sindirimi kolaylaştıran katkılar ) :
  • Proteaz (500,000 IU/kg) : Proteinlerin sindirilmesini kolaylaştırır.
  • Amilaz (300,000 IU/kg) : Nişasta ve karbonhidratların parçalanmasını ve sindirilmesini destekler.
  • Selülaz (250,000 IU/kg ): Liflerin sindirilmesine yardımcı olur.
  • Ksilanaz (200,000 IU/kg): Bitkisel kaynaklı diyetlerde lif sindirimini artırır.
  • Fitaz (200,000 IU/kg) : Fosfor ve diğer minerallerin emilimini iyileştirir. ( Mesela yumurtlayacak dişi için altın değerinde )
İçermesi gereken Destek Bileşenleri :
  • Beta Glukan (10 g/kg): Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Humik Asit ve Fulvik Asit (20 g/kg): Bağırsak sağlığını destekler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. ( Bu iki katkı maddesi de çooook kritik öneme sahip )
Bu Formülasyonun Avantajları :
  • Sindirim sisteminin düzenlenmesi.
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi.
  • Stresin azaltılması ve genel sağlık desteği.
  • Besin emiliminde artış.
  • Üretimde verimin artması
  • Yavru gelişiminin sorunsuz ve hızlı olması
  • Hastalık ihtimalinin azalması
  • Atık yem oranının düşmesi ve yemden yararlanımın artması
  • Hem ishalin hem kabızlığın ciddi oranda önlenmesi
Bu formülasyon, papağanların ( Genel olarak kanatlıların ) sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmasını sağlarken, aynı zamanda genel sağlıklarını da destekleyecektir. Hastalık ihtimali çok düşecektir. Probiyotik takviyesi bu içeriklerle gerçek simbiyotik etki sağlayacaktır. Bazı ürünler sadece bir bakteri türü ihtiva eder gerisi hak getire. Ne enzim içerir ne prebiyotik. Bilmeyenler de kuşuna Simbiyotik destek sağladığını zanneder.

Peki bahsettiğim içeriğin tamamını içeren ürün var mı ? Tabiki hayır. :) Peki şaşırdık mı tabiki hayır :) Ne yerli ne yabancı hiçbir ürün bu içeriğin tamamına sahip değil. Peki ne yapılmalı ? Şöyle ki ;

2 veya 3 farklı probiyotik markası alınıp karıştırılarak verilirse bu içeriğe yaklaşılabilinir. Hala yaklaşır diyorum çünkü verdiğim içerik altın oran denecek cinsten. Doktorların farklı maden sularının dönüşümlü içilmesini tavsiye etmesi gibi düşünün.

Ben devavit probiyotik ve smart Prolive ürünlerinin yarı oranda karıştırılarak kullanılmasının çok daha etkin fayda sağlayacağını düşünüyorum. İki ürün birleştiğinde verdiğim içeriğe çok yaklaşıyorlar. Birbirlerinin eksiklerini tam olmasa bile önemli ölçüde kapatıyorlar. 👍

Probiyotik Üreten firmalar bile bu kadar etkili reklam yapmıyor :) Şaka bir yana asla reklam değil gerçek fikirlerimdir. Faydalı olması dileğimle

Son düzenleme:
Hocam yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum ama bence probiyotiklerden daha çok prebiyotikler faydalı. Yani dışarıdan probiyotik bakteri vücuda sokmak yerine hali hazırda vücutta bulunan probiyotik bakterileri besleyip çoğalmalarını sağlamak daha mantıklı geliyor bana. Kuşların normal bağırsak florasında yukarıda saydığınız probiyotik bakterilerin olup olmadığını bile bilmiyoruz. Belkide yabancı bakteri sokuyoruz vücuda. Bu kuşların bağırsak florasını bozmazmı? Benim kafamda soru işaretleri var açıkçası :)

Hocam yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum ama bence probiyotiklerden daha çok prebiyotikler faydalı. Yani dışarıdan probiyotik bakteri vücuda sokmak yerine hali hazırda vücutta bulunan probiyotik bakterileri besleyip çoğalmalarını sağlamak daha mantıklı geliyor bana. Kuşların normal bağırsak florasında yukarıda saydığınız probiyotik bakterilerin olup olmadığını bile bilmiyoruz. Belkide yabancı bakteri sokuyoruz vücuda. Bu kuşların bağırsak florasını bozmazmı? Benim kafamda soru işaretleri var açıkçası :)
O kadar basit değil hocam. İlaç üreticileri bunu düşünemiyor mu sanıyorsunuz ? Zaten çoğunda hem probiyotik hem prebiyotik var. Ben doğal florada bulunan bacteri çeşitlerini yazdım tek tek. Ve ürünlerin çoğunda en az bir tanesi bulunuyor. Aynı zamanda prebiyotik de içeriyor çoğu. Hali hazırdaki probiyotikleri de besler sonuçta

Son düzenleme:
O kadar basit değil hocam. İlaç üreticileri bunu düşünemiyor mu sanıyorsunuz ? Zaten çoğunda hem probiyotik hem prebiyotik var. Ben doğal florada bulunan bacteri çeşitlerini yazdım tek tek. Ve ürünlerin çoğunda en az bir tanesi bulunuyor. Aynı zamanda prebiyotik de içeriyor çoğu. Hali hazırdaki probiyotikleri de besler sonuçta

Hocam ilaç üreticileri parasına bakar senin benim kadar düşünmez emin ol. Mesela sende bir firma açıp yukarıdaki kombinasyonu yapıp bir ürün çıkarabilirsin piyasaya. Çoğu fason ürettiriyor zaten bişey bildikleri yok. Böyle firmalar ve ürünlerde var :) Neyse ben aslında çok araştırdım bu konuyu muhabbet kuşlarının yada kanatlı hayvanların bağırsak florasında hangi bakteri çeşitlerinin olduğunu yazan bir konu bulamadım. Varsa böyle bir makale okumak isterim. Onuda geçtim takviye olarak verdiğimiz probiyotiklerin çoğu zaten mide asitleriyle ölüyor (canlıysa tabi). İkincisi bağırsakta trilyonlarca doğal probiyotik bakteri var. Bizim dışarıdan verdiğimiz ürünün içinde ne kadar bakteri olucakta ne kadar faydası olucak? Prebiyotik ve enzim konusunda size katılıyorum ama.

Hayır benim iddia ettiğim hiçbir şey tartışmaya kapalı olmaz. Ama sizin yaklaşımınız bilimsellikten biraz uzak. Çok araştırdım demişsiniz ama biraz daha araştırmanız gerek. Mide asidini geçemez demişsiniz. Geçen probiyotik türleri var. Ayrıca kuşların midesi asidik değildir. Probiyotikler asitle uğraşmıyor yani. Ayrıca üst perdeden giriş yapıp bu konuda makale var mı diye yorum yaparsanız ben tartışmaya devam etmem. Çünkü ben tavsiye ettiğim şeyleri araştırmadan tavsiye etmem. Kısaca şöyle söyleyim size probiyotikle benim 15 yılım geçti. 15 yıldır kullanıyor, ve ayrıca araştırıyorum da. Üretilen premixlerin bio yararlanımı konusu tabiki bizim bilemeyeceğimiz bir konu. Hangi premixin bio yararlanımı ne kadar var gözlem şansımız yok. Labavatuar çalışması gerekir bu konuda. Bizim dikkat edeceğimiz içeriktir. Ne kadar geniş içerikli o kadar iyi der kullanırız başka da şansımız yok. Yada çok şüpheciysek kullanmayız olur biter.

Hayır benim iddia ettiğim hiçbir şey tartışmaya kapalı olmaz. Ama sizin yaklaşımınız bilimsellikten biraz uzak. Çok araştırdım demişsiniz ama biraz daha araştırmanız gerek. Mide asidini geçemez demişsiniz. Geçen probiyotik türleri var. Ayrıca kuşların midesi asidik değildir. Probiyotikler asitle uğraşmıyor yani. Ayrıca üst perdeden giriş yapıp bu konuda makale var mı diye yorum yaparsanız ben tartışmaya devam etmem. Çünkü ben tavsiye ettiğim şeyleri araştırmadan tavsiye etmem. Kısaca şöyle söyleyim size probiyotikle benim 15 yılım geçti. 15 yıldır kullanıyor, ve ayrıca araştırıyorum da. Üretilen premixlerin bio yararlanımı konusu tabiki bizim bilemeyeceğimiz bir konu. Hangi premixin bio yararlanımı ne kadar var gözlem şansımız yok. Labavatuar çalışması gerekir bu konuda. Bizim dikkat edeceğimiz içeriktir. Ne kadar geniş içerikli o kadar iyi der kullanırız başka da şansımız yok. Yada çok şüpheciysek kullanmayız olur biter.

Üst perde değildi aslında sizin fikirlerinizide merak ettiğim için konuyu açmak istedim biraz daha👍

Geri