Popoda şişlik ve hızlı nefes alıp verme

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan enes44
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

enes44

Yeni Üye
Muhabbet kuşum erkek ve sık ishal olan bir kuş daha önce bağırsak prolapsusu denilen bağırsağın dışarı çıkma olayıda olmuştu o dönemide zorluda olsa atlattık son 3 4 gündür bir halsizliği vardı ve popoda dışkı kalıntıları var ve sık nefes alıp veriyor nefes alıp verirken tık diye ses geliyor şu anki rahatsızlığı neye bağlı anlayamadım solunum hastalığı mıdır yoksa ishale bağlı bağırsak enfeksiyonu mu yardımcı olursanız sevinirim bugün neo terramycin başladım ama ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim
IMG_20200610_112806-min.jpg
IMG_20200610_112808-min.jpg
IMG_20200610_114540-min.jpg

Videosu bu şekilde bilgisi önerisi olan kuşum ishal midir kabız mıdır yoksa solunum yolu enfeksiyonu mudur yardımcı olursanız sevinirim

Eskisine göre daha az dışkılıyor ama zorlanarak dışkıladığını gördüm ama genelde anüsüne yapışık duruyor

Yeşillik felanda vereyim mi kolay dışkılamasını sağlar mı

Kuş dışkılıyor mu? Dışkılamıyor ise Kulak çubuğuna zeytinyağı damlatıp kuşun anüs ağzına hafifçe sürüp elinizle şişlik olan bölgeye bastırmadan masaj yapıp dışkılamasını sağlayın büyük ihtimalle dışkılayamıyor.
İyi günler dün akşam ağzına 1-2 damla saf zeytinyağı damlattım ve pamuk yardımıyla anüsüne sürdüm sürdükten sonra 5 6 defa dışkılamış suyunada sitede gördüğüm yarım çay kaşığı karbonat koydum fakat size sorum sıkıntısı acaba kabızlıktan mı yoksa solunum enfeksiyonu hızlı nefes alıp veriyor ve nefes alıp verirken kalp atışı gibi tık-tık diye ses geliyor antibiyotiğe mi devam edeyim yoksa kabızlık için önerilen şeylere mi
Buda videosu

Buda dışkı fotosu

Ekli dosyalar

• IMG_20200611_093544-min.jpg
    IMG_20200611_093544-min.jpg
    910.9 KB · Görüntüleme: 78
Dışkılama sorunu olduğu için bu hareketleri yapıyor olabilir öncelikle gün içerisinde dediklerimi uygulayın, karbonat vermeyin, kuşun anüs içinde birikme mevcut kabızlıktan ziyade anüs ağzı kapanmış olabilir o yüzden zeytin yağı verip ishal ederseniz daha kötü olur. Ara ara anüs ağzına kulak çubuğu yardımı ile zeytinyağı sürüp hafif masaj yapıp dışkılamasını sağlayın sonra durumuna bakalım.

Dışkılama sorunu olduğu için bu hareketleri yapıyor olabilir öncelikle gün içerisinde dediklerimi uygulayın, karbonat vermeyin, kuşun anüs içinde birikme mevcut kabızlıktan ziyade anüs ağzı kapanmış olabilir o yüzden zeytin yağı verip ishal ederseniz daha kötü olur. Ara ara anüs ağzına kulak çubuğu yardımı ile zeytinyağı sürüp hafif masaj yapıp dışkılamasını sağlayın sonra durumuna bakalım.
Tamam hocam teşekkür ederim yorumların için dışkılaması daha kolaylaştı önerilerinizden sonra takip edeceğim şimdilik

İyi akşamlar herkese
Muhabbet kuşumun poposunda ki şişlik hiç azalmıyor dışkısı genelde poposuna yapışık kalıyor hergün dışkısını yıkadıktan sonra zeytinyağı sürüyorum anüs kısmına malatyada kuştan anlayan veteriner bulamadım maalesef kuşuma tetramezatin başladım bağırsak enfeksiyonu ihtimaline karşı
Adrian ın dediklerini uyguladıktan sonra kuşum biraz daha iyi daha canlı ama eskisi gibi değil tabi
Başka neler yapabilirim

Keten tohumu kullanın.Yem karışımlarında genelde yoktur, varsa bile çok azdır.Keten tohumu yüksek lif ve omega 3 bakımından zengindir.Bağırsakları çalıştırır.haftada 1 veya 10 günde 1 mama kabına 1 tatlı kaşığı kadar koyun ve kuşunuza verin.

İyi günler sonunda malatyada muhabbet kuşundan anlayan bir veteriner buldum ve kuşumun popsundaki şişliğin lipom olduğunu söyledi haftada bir enjeksiyon yapılacak ve karaciğer yağlanması için ilaç verdi günde 2 damla ondan vereceğim kuşuma sonuçları sizlerle paylaşacağım inşallah iyileşirde güzel haberleri veririm

Geri