Ponçik hasta

Ponçikkuzu

Yeni Üye
Muhabbet kuşum bugün itibariyle rahatsızlandı. Ne olduğunu anlamadık. Sağ ayağının gücü yok ve tüneklere çıkıp inmekte zorlanıyor hatta düşebiliyor. Hiç sesi çıkmıyor fakat sabah inliyordu nerdeyse. Özellikle sağ tarafında hiç durmaksızın seğirme gibi bi hareket oluyor.

IMG_20200624_191536.jpg

Kafes tabanına tuvalet kağıdı koyun 3,4 tane dışkı yapsın bakalım dışkılara. Dışkı fotoğrafları net ve yakından çekilmiş olsun. Ayağı için b vitamini takviyesi yapın. B vitamini eksikliğinden dolayı denge kaybı, ayaklarda güçsüzlük olabiliyor.

Daha net bütün vücudunu alacak şekilde bir fotoğraf atar mısınız?
Sağ tarafında seğirme oluyor dediniz ama nasıl bir seğirme olduğunu anlamadım. Bitaz daha detaylı anlatır mısınız?
Keşke video gönderebilsem. Genelini çektiğim fotoğrafları da büyük olduğu için gönderemiyorum, anca fotoyu küçülterek gönderebiliyorum, belki de çok anlamadığım b konu olduğu için. Sabah itibariyle sürekli sağ ayağını yukarıya çekip atıyo diyim. Hıçkırık krizi tutmuş gibi...Sağ ayağında güç yok. Tüneğe sol ayağıyla çıktıysa hasta olan sağ ayağını yukarıya atamıyo, güçsüz gibi. Sabah uzun bir süre fare sesi gibi bir ses çıkarıp kafesin alt kısmında baya bi kıvrandı. O sesi artık çıkarmıyor ama diğer şikayetleri devam ediyor. Yem yiyor su da içiyor. Hatta hiç bu kadar sık su da içmezdi. Senelerdir muhabbet kuşu bakıyorum fakat böyle bir durum hiç görmedim. Kırık olduğunu da düşünmüyorum açıkçası..

Kafes tabanına tuvalet kağıdı koyun 3,4 tane dışkı yapsın bakalım dışkılara. Dışkı fotoğrafları net ve yakından çekilmiş olsun. Ayağı için b vitamini takviyesi yapın. B vitamini eksikliğinden dolayı denge kaybı, ayaklarda güçsüzlük olabiliyor.
Dışkaları hep gönderdiğim fotoğraftaki gibi.. kafesinde de koku var temizlediğim ve yıkadığım halde. Bu şekilde kokmazdı..

Son zamanlarda uçarken düştü mü? Ayağını kıstırdı mı? Bunun gibi bir şey oldu mu? Bunun dışında sağ ayağının çevresinde anormal bir şey var mı?
Kuşunuzu avcunuza alın ve sağ ayağını tutup kendine doğru çekin yavaşça bakalım nasıl bir tepki veriyor?

Son zamanlarda uçarken düştü mü? Ayağını kıstırdı mı? Bunun gibi bir şey oldu mu? Bunun dışında sağ ayağının çevresinde anormal bir şey var mı?
Kuşunuzu avcunuza alın ve sağ ayağını tutup kendine doğru çekin yavaşça bakalım nasıl bir tepki veriyor?
Muhabbet kuşum en fazla 4 senedir bizimle. Uçmayı hiç istemiyordu. Kafesinden çıkarıyodum tekrar içine giriyodu. Açıkcası uçmayı da beceremiyodu. Aldığımızdan beri genel itibariyle hep bi keyifsiz hatta çok fazla ötmeyen hep bi hasta hali varmış gibi bi kuştu. Kanatları da tüy bakımından cansızdı. Sağ ayağını tuttuğumda herhangi bi tepki vermiyor ama ayağı diğer ayağına göre soğuk. Normalde çok ısıran hırçın bir kuştur ama elime aldığımda beni ısırmaya gücü dahi yoktu. Ve elimin içinde dahi o seğirme hareketini yapmaya devam etti.

Videoyu youtubea yükleyip atabilirsiniz. Resimleri galeride küçültmenize gerek yok dosya ekle diyip resmi seçtiğinizde aşağıda boyut seçeneği çıkıyor ordan gerçek boyut değil büyüğü seçebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• B95A1245-BB46-4EDE-81E2-778A2E3F912E.jpeg
    B95A1245-BB46-4EDE-81E2-778A2E3F912E.jpeg
    32.9 KB · Görüntüleme: 7
  • 5D81FDF3-044D-4F81-9B40-1201AF96D054.jpeg
    5D81FDF3-044D-4F81-9B40-1201AF96D054.jpeg
    96.4 KB · Görüntüleme: 7
Videoyu youtubea yükleyip atabilirsiniz. Resimleri galeride küçültmenize gerek yok dosya ekle diyip resmi seçtiğinizde aşağıda boyut seçeneği çıkıyor ordan gerçek boyut değil büyüğü seçebilirsiniz.
Youtube a nasıl yükleyip atıcam. Çok anlamıyorum böyle şeylerden. Ayrıca fotoğrafı da söylediğiniz gibi yaptığımda herhangi bir seçenek çıkmıyor. Yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim. Sanırım ponçiğe bir çare bulamayacağız

Çaresini Recai vermiş siz görmek istemiyorsunuz. Kuşa acilen b vitamini takviyesi yapın 3 güne bir şeyi kalmayacak

Geri