Papağanımın rahatsızlanması

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Burakc
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Burakc

Yeni Üye
Merhaba, 9 yaşında sultan papağanı kuşum var. 5 aydır benimle birlikte. Önceki sağlık durumunu pek bilmiyorum ama sebze meyve ne kadar zorlasam da az az tüketiyor. Ağırlığı 94 grdı şuan 80 gr. 3 haftadır nefes problemi var. Kekik çayı yaptım içirdim ve burnuna sıktım. Bakımını da elimden geldiğince yapıyorum. Şuanki sağlık sorunları:
1- fık fık nefes alma
2- kuyruk atması, kanat titremesi (hafif)
3- nefes alırken hırıltı, balgamlı ötüş ve buna bağlı uçunca sık nefes alma
4 - ağızda sarı sarı akıntı var ve bu yem kabuklarının yüzüne yapışmasına neden oluyor. Ayrıca yüzündeki tüylerin sert sert durmasına neden oluyor.

Yemesi fena değil enerjisi var ama uçunca çok yorulduğu için kafeste tutuyorum ara sıra çıkartıyorum.

Veterinere video attım. Geçenler de de bu şekilde oldu bu yine tekrarladı. O zaman baytril 2.5mg verdi. Sonrasında biraz düzelmişti ama yine tekrarladı şuan. Baytril sonrası probiyotik (reflor) ve multivitamin verdim. Ek olarak 3 gündür yarım kapsül tetradoxu yarımdan fazla suluğa koyup veriyorum kafesteki yem hariç tüm blokları çıkardım ve sadece garden mix yem var. Ankaradayım ama kuşu bu halde evden çıkaramam. Güncel dışkı resmini şuan ekleyemedim kafesi yeni temizledim. En kısa zamanda ekleyeceğim

Kıymetli görüşlerinizi alırsam memnun olurum.

Videosu

Kuşun büyük sıkıntısı var vakit kaybetmeden kanatlı kuş veterinerine götürüp muayene ettirmeniz gerekiyor.

Ankara Bağlıca PetHekim Veteriner Kliniği,
Ankara Uğur Pet Veteriner Kliniği var kuşlara bakan. Ve Keçiören Hayvan Hastanesi var orda da kanatlı hekimi bulunduğunu duymuştum.
Kuş acı çekiyor vakit kaybetmeyin. Röntgen çektirip iç organlarına baktırırsınız ve dışkı tahlili yaptırın.

Baytril etki etmemişse kuştaki sorun bakteri temelli değil. Yüklediğiniz Video açılmıyor izleyemedim ama. Size tavsiyem. Eczaneden Mikostatin veya trifuculan veya benzeri bir mantar ilacı alın. Çeyrek suluğa 5 damla şeklinde suyu günde iki kez taze hazırlayacak şekilde verin. Tedavi süresi 5-7 gün duruma göre. Aynı suya probiyotik de katın. Tedavi sonrası 3 gün probiyotik artı vitamin daha sonra 15 gün sadece probiyotik devam edin.

Cevabınız için teşekkürler ancak kuşu kaybettik. Keşke daha önce yazabilseydiniz. Bayağıda ilgilendim ama hayatta tutamadık.

Başınız sağolsun. Maalesef forumda sürekli aktif değilim... Keşke konuyu önce görseydim

Geri