Ne Yapmalıyım?

Mehmet Uygur

Yeni Üye
Evet herkese selamlar arkadaşlar. Muhabbet kuşuma eş alalı yaklaşık 2 hafta oluyor. Gözlemlerime göre erkek dişiye kusuyor. Hatta erkek dişinin kuyruğunu ve sırtını ısırmaya çalışıyor. Fakat dişi izin vermiyor. Her neyse sorunum şu erkek kuşum bunları yapmasına rağmen dişiyle aynı tünekte duramıyor. Korkup kaçıyor. Uçuşuyor. Sizce ne yapmalıyım sabırla beklemeli miyim? yoksa herhangi bir şey yapmama gerek var mı?

Not: İkisi de kızışmış durumdalar(kahverengi ve lacivert cere, Yuvayı kemirme vb.)

Bekleyin ama mümkün olduğu kadar da gözlemlemeye çalışın. Dişi erkeğe zarar veriyor mu diye bakın. Birbirlerine alışmaları lazım.

Daha herhangi bir zararını görmedim sadece kuyruğunu ısırmasına izin vermiyor. Hatta dişinin erkeğin gagasına vurarak yem kusmasını istediğini bile pek çok kez gördüm.

Eğer dişi erkeğe zarar vermeye çalışmıyorsa sıkıntı yok. Erkeğin ürkek davranması normal, dişiye kendini beğendirmeye çalışıyor. Yaşlarını yazmamışsınız ama sanırım ikisi de yetişkin ve iki hafta gibi kısa süre içerisinde sarmaş dolaş olmalarını beklememeliyiz. Yakın zamanda eş tutar ve uygun olduklarında çiftleşip yavru verirler diye düşünüyorum

Dişi erkekten yem alıyorsa işler yolunda demektir. Sürekli nazik kurlaşma beklemeyin bazen sert de olurlar. Eşleşmiş olsalar bile.

Erkek yaklaşık 1 seneden beri bende. Dişinin de gözüne bakacak olursak aynı yaştalar.

Ekli dosyalar

• 20170917_123142.jpg
    20170917_123142.jpg
    602.6 KB · Görüntüleme: 11
  • 20170917_123144.jpg
    20170917_123144.jpg
    589 KB · Görüntüleme: 11
Dişi kızgın ama erkek hazır değil gibi. Eğer kısmetiniz varsa yakın zamanda çiftleşip yavru verebilirler

Geri