muhabet kuşlarında gaga ve tırnak kesimi gerekli mi?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan rio
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

rio

Meraklı Üye
arkadaşlar kuşum 2.5 aylık hiç tırnak ve gagasını kesmedim , acaba kesmem şart mı ?

çünkü eğer 1 kez kersersem sürekli uzayacağını ve kesmem gerektiğini okumuştum.

Ancak onu rahatsız ediyorsa uzaması keserim. Bilgilendirseniz sevinirim.

arkadaşlar kuşum 2.5 aylık hiç tırnak ve gagasını kesmedim , acaba kesmem şart mı ?

çünkü eğer 1 kez kersersem sürekli uzayacağını ve kesmem gerektiğini okumuştum.

Ancak onu rahatsız ediyorsa uzaması keserim. Bilgilendirseniz sevinirim.
Bu işi bir veterinerin yapması çok önemli , bir çok kişi tırnak içindeki damarı kesip kuşa çok büyük zarar vermekte .

Kuşunuz daha cok küçük tırnak kesimine gerek yok şuanda .

Ben kuşumun tırnağını 3 senedir kesmedim . Uzadıkça tırnağını kendisi törpülemekte .

sakın elleme ben bir kere kusumun gagasini kestigimde yuzu kanlar icinde kaldi zar zor iyilestirdim ve tovbe ettim pisman olursun

Bu işi bir veterinerin yapması çok önemli , bir çok kişi tırnak içindeki damarı kesip kuşa çok büyük zarar vermekte .

Kuşunuz daha cok küçük tırnak kesimine gerek yok şuanda .

Ben kuşumun tırnağını 3 senedir kesmedim . Uzadıkça tırnağını kendisi törpülemekte .
Yani çok uzadığında bir yere takılıp bacağını kırma ihtimali olduğunu öğrendim o yüzden sordum yoksa kesmeyi düşünmüyorudum.

Kafesteki tülü ayagına temas etmeyecek sekilde ayarlarsınız.Dısarıda olacagı varsa oluyor.Ona yapıcak bir şey yok

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nasıl önlem alabilirm ki kuş sonuçta her yere gidebiliyor :/
Kafese tül takmayın , üstüne örttüğünüz örtüyü dal darı askılarıyla ya da çamaşır mandalları ile kafes telinden uzaklaştırın . Dışarıda bulunduğu vakitler kuşu tedirgin etmeyin ; bir süre sonra hangi zeminde nasıl hareket etmesi gerektiğini kendileri öğreniyor ama herhangi bir tedirginlik ya da korku durumunda nasıl hareket etmesi gerektiğini unutuyorlar .

Kafese tül takmayın , üstüne örttüğünüz örtüyü dal darı askılarıyla ya da çamaşır mandalları ile kafes telinden uzaklaştırın . Dışarıda bulunduğu vakitler kuşu tedirgin etmeyin ; bir süre sonra hangi zeminde nasıl hareket etmesi gerektiğini kendileri öğreniyor ama herhangi bir tedirginlik ya da korku durumunda nasıl hareket etmesi gerektiğini unutuyorlar .

Dışarı saldığımızda perdeyede takılıyor acaba salmasakmı? ama bu seferde kafese hapisolucak

Anladım , yani siz kesmeyi önermeiyorsunuz öyle mi anlamalıyım ? İlk defa kuş baktığım için tedirgin davranıyorum biraz kusura bakmayın tekrar tekrar soruyorsam

Anladım , yani siz kesmeyi önermeiyorsunuz öyle mi anlamalıyım ? İlk defa kuş baktığım için tedirgin davranıyorum biraz kusura bakmayın tekrar tekrar soruyorsam
Kuşunuz daha çok küçük , kesmenize gerek yok . Gagaya mantar hastalığı haricinde müdahale eden hiç yok . Tırnak kesimini ise hayvan zamanla kendisi ihtiyaç dahilinde öğreniyor . Öğrenemeyen kuşlar için veterinerden yardım alabilirsiniz . Bu kesim işi çok önemli ; büyük bilgi birikimi ve aşırı özen ile dikkat isteyen bir iş . Ben , hatta etrafımdaki üreticiler bile cesaret edemiyor bu tırnak kesim işine .

Geri