Muhabbet kusumun tüyleri uzamiyor ve ucamiyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Seher.x
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Seher.x

Yeni Üye
Merhabalar, kuşum 7.5 aylik erkek. 1.5 aylik iken bir üreticiden aldim ancak ilk kusum oldugundan hasta oldugunu anlayamadim. 2 aylikken Tüylerinin uzamadigini, uzayan tuylerinin ise sekilsiz uzayarak hemen döküldügünü farkettim. Hemen bakirkoyde egzotik hayvanlar icin olan veterinere gittik, tam teshis konulamadi. Genetik olabilecegi ama emin de olmadiklari soylendi. doktor tavsiyesi ile ilac kullandik ve versele laga nutribird b14 mama aldik. Kusum yemeyi reddettigi icin karisimini kendim yaptigim mamaya katarak kullanmaya basladim. Ayrica, probiyotik ve röhnfried gervit vitamin de kullaniyorum. Ayrica haftada 1 havuc ve yumurta beyazi karistirilmis mama da veriyorum. Ancak bunlara ragmen bir duzelme saglayamadik. Bu problemi disinda cok hareketli, mutlu ve konuskan bir kuş. Ancak ucamiyor olmasi beni cok üzüyor. Tecrubeli kus sahipleri bana yol gösterebilirse cok minnettar olurum.
IMG_20220830_010733.jpg
IMG_20220830_010847.jpg

Kusunuzda büyük ihtimal tüy rahatsızlığı var. Bu programı ne zamandır uyguluyorsunuz

Kusunuzda büyük ihtimal tüy rahatsızlığı var. Bu programı ne zamandır uyguluyorsunuz
İlac kullanimi cok fazla strese sokuyor, ara vererek kullanmak durumunda kaldim o nedenle. Hazirandan beri ilac tedavisi uyguluyorum. Vitamini ilk farkettigim andan itibaren vermeye basladim ( 2 aylik ) ve 5 aydan beri duzenli olarak kullandim.

Anladım evet 5 ay çok uzun bir süre. O zaman düzelme de yoksa ara verin bence programa. Sonrasında tüy gelişimi için nekton biotin temin edin. Onu kullanın bakalım. Bunun yanında multivitamin gervit e devam edin.

Anladım evet 5 ay çok uzun bir süre. O zaman düzelme de yoksa ara verin bence programa. Sonrasında tüy gelişimi için nekton biotin temin edin. Onu kullanın bakalım. Bunun yanında multivitamin gervit e devam edin.
Teşekkür ederim. Alirim tabi. Beslenmesi icin degistirmem gereken noktalar var mıdir? Çimlendirilmis yem ve ruşeymin faydali olabilecegini duydum.

Çimlendirilmiş yem her zaman faydalıdır 🙏🏻 minik dostunuza gayet iyi bakıyorsunuz. Yalnız eğer tüy rahatsızlığı varsa yüzde yüz sonuç vermeyebilir ama en aza indirmeye çalışırız 🙏🏻

Biz iyileştik. Buradan da paylasmak istedim :)

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-10-25-21-27-29-591_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-10-25-21-27-29-591_com.miui.gallery.jpg
    823.8 KB · Görüntüleme: 18
Maşallah çok sevindim toparlanmasına 🧿
Üstte bahsettiğiniz bakımı mı uyguladınız?
Tüylerinde tekrar dökülmeler oldu mu merak ettim 🙂
Merhabalar, forumda yapilan onerilerden sonra programi degistirdim. İlaclari agizdan vermek cok strese sokuyordu.
Oncelikli olarak beslenmesine pelet mama dahil ettim. Ayrica mamasini hazır satılan mamalardan almak yerine ayrı ayrı satılan besleyici yemleri alarak karıştırdim.
Ben hindistan cevizi tozu da aldım, 2 haftada bir mamasına çok az karıştırıyorum. Yağlı olduğu için tüyleri besliyor.
Yine beslenmesine taze çimlendirilmiş yem dahil ettim. Daha besleyici oluyor.
İki haftada bir kızıştırmayacak şekilde yumurta ve havuçla karışık mama hazırlayıp veriyorum. İş yoğunluğuma göre bu malzemeleri kurabiye haline getirip, üc günde bir de verebiliyorum.
Ayrıca beslenmesine sebze ve meyve de dahil ettim. Özellikle ıspanak gibi demi içeren gıdalar çok faydalı oldu. Okaliptüs yaprağı da iç dış parazit için çok faydalı ayrıca çok seviyor.
Tüyleri hassas olduğu için banyo ve nemlendirme rutini uyguladim. Ben haftada bir kez banyo buharlı haldeyken, içeri salıp tüylerinin nemlenmesini sağlıyorum.
Röhnfriedin vitamin seti var içinde 7 farklı takviye gıda var. Onu aldim. İcinde kullanım çizelgesiyle beraber yolluyorlar. O programa uydum. Yine röhnfriedın probiyotiğini aldim. Düzenli kullanıyorum. Ayrıca versele laganın kalsiyum desteiğini de kullandim. Bunlar toz halinde ürünler ve bölünmüş olarak satışı mevcut. Benim ençok fayda gördüğüm ürün ise yukaridaki uyemizin onerdigi nekton-biotin oldu. Üzerinde N harfi olan ürün. Toz halde satılıyor ve bulması biraz zordu. Ama insanlarda saç güçlendirme için verilen biotin ürünüyle aynı mantık bir ürün. Bunları yapmaya başladıktan sonra biraz gelişme gördükçe kanat egzersizleri yaptırmaya başladım ben kuşuma. Elime alıp aşağı yukarı uçuyormuş gibi çalışıyorduk beraber, zamanla özgüveni yerine gelmeye başladı. Korkusu azaldı. Biraz üzücü ve yorucu bir süreç ama mükafatı çok güzel oluyor. Yaklasik 6 ay sonunda uctugunu gorunce dunyalar benim oldu :) simdi kafese sokamiyoruz. Tüy dökümü suan normal bir kus gibi. Normal dönemlere giriyor. Bu dönemlerde ozellikle cimlendirilmis mama verip, tuylerini nemlendiriyorum. :)

Merhabalar, forumda yapilan onerilerden sonra programi degistirdim. İlaclari agizdan vermek cok strese sokuyordu.
Oncelikli olarak beslenmesine pelet mama dahil ettim. Ayrica mamasini hazır satılan mamalardan almak yerine ayrı ayrı satılan besleyici yemleri alarak karıştırdim.
Ben hindistan cevizi tozu da aldım, 2 haftada bir mamasına çok az karıştırıyorum. Yağlı olduğu için tüyleri besliyor.
İki haftada bir kızıştırmayacak şekilde yumurta ve havuçla karışık mama hazırlayıp veriyorum. İş yoğunluğuma göre bu malzemeleri kurabiye haline getirip, üc günde bir de verebiliyorum.
Ayrıca beslenmesine sebze ve meyve de dahil ettim. Özellikle ıspanak gibi demi içeren gıdalar çok faydalı oldu. Okaliptüs yaprağı da iç dış parazit için çok faydalı ayrıca çok seviyor.
Tüyleri hassas olduğu için banyo ve nemlendirme rutini uyguladim. Ben haftada bir kez banyo buharlı haldeyken, içeri salıp tüylerinin nemlenmesini sağlıyorum.
Röhnfriedin vitamin seti var içinde 7 farklı takviye gıda var. Onu aldim. İcinde kullanım çizelgesiyle beraber yolluyorlar. O programa uydum. Yine röhnfriedın probiyotiğini aldim. Düzenli kullanıyorum. Ayrıca versele laganın kalsiyum desteiğini de kullandim. Bunlar toz halinde ürünler ve bölünmüş olarak satışı mevcut. Benim ençok fayda gördüğüm ürün ise yukaridaki uyemizin onerdigi nekton-biotin oldu. Üzerinde N harfi olan ürün. Toz halde satılıyor ve bulması biraz zordu. Ama insanlarda saç güçlendirme için verilen biotin ürünüyle aynı mantık bir ürün. Bunları yapmaya başladıktan sonra biraz gelişme gördükçe kanat egzersizleri yaptırmaya başladım ben kuşuma. Elime alıp aşağı yukarı uçuyormuş gibi çalışıyorduk beraber, zamanla özgüveni yerine gelmeye başladı. Korkusu azaldı. Biraz üzücü ve yorucu bir süreç ama mükafatı çok güzel oluyor. Yaklasik 6 ay sonunda uctugunu gorunce dunyalar benim oldu :) simdi kafese sokamiyoruz. Tüy dökümü suan normal bir kus gibi. Normal dönemlere giriyor. Bu dönemlerde ozellikle cimlendirilmis mama verip, tuylerini nemlendiriyorum. :)
Maşallah çok güzel bakmışsınız emeğinize sağlık 💜 İnşallah bir daha üzmez sizi, tüyü kadar ömrü olsun diyebiliriz artık 🤗💐

İlginize,çabanıza hayran kalmamak elde değil.Uzun ve sağlıklı ömrü olsun 🙏🏻💐

Geri