Muhabbet Kuşunu Yıkamak

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan cinan00
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

cinan00

Yeni Üye
Merhabalar. Muhabbet kuşumu kendini temizlemesi amacıyla ufak bir plastiğin içine ılık su koyarak yıkanması için plastiğin içine koydum ama bunu yaparken zorla herhangi bir şey yapmadım öncelikle onu belirtmek istiyorum. Ancak bizim kuş avuç içinde durmayı pek sevmediğinden sudan çıktıktan sonra kağıt havluyla çok kısa bir süre kurulayabildim ve ondan sonra benim odam sıcak olduğu için kendi kendine kuruması için biraz zaman tanıdım. Başta hafif bir titremesi vardı ancak o durum 10 dk içinde sona erdi. Fakat 1-2 defa dışkıladığında fark ettim ki önceki dışkılarına göre biraz suluydu. Bu durum bir süre daha böyle devam ederse ne yapmam gerektiği hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim. @Recai Bey daha önce bu konuyla ilgili yardımcı olmuştunuz sizin görüşlerinizi bekliyorum. Dışkılarının fotoğrafını biraz daha yaptıkça ekleyeceğim öncekileri temizlemek durumunda kaldım.

Ishali için suyuna 3 damla elma sirkesi damlatabilirsin. 3 damlayı geçmesin kursağını deler. Üzüm sirkesi vs. De olmaz çok ağır gelir. Onun dışında eğer oturduğunuz bölge sıcaksa hergün duş aldırabilirsiniz. Akşam duş alıp yatarsa hasta olur. Ben kuşlarım duş aldıktan sonra kurutmuyorum. Zaten 5 6 günde bir yaptırıyorum. Sadece kışın elime alıp havluyla kurutmuyorum:)

Ishali için suyuna 3 damla elma sirkesi damlatabilirsin. 3 damlayı geçmesin kursağını deler. Üzüm sirkesi vs. De olmaz çok ağır gelir. Onun dışında eğer oturduğunuz bölge sıcaksa hergün duş aldırabilirsiniz. Akşam duş alıp yatarsa hasta olur. Ben kuşlarım duş aldıktan sonra kurutmuyorum. Zaten 5 6 günde bir yaptırıyorum. Sadece kışın elime alıp havluyla kurutmuyorum:)
Sadece kışın kurutuyorum :)

Anladım, görüşleriniz için teşekkür ederim. Oda daha fazla sıcak olsun diye cam vs. açmıyorum şimdilik iyice kurusun etsin diye :) Hal ve hareketlerinde herhangi bir olumsuzluk da yok zaten. Dışkısındaki sululuk devam ederse önerinizi uygulayacağım. Tekrardan teşekkür ederim.

Anladım, görüşleriniz için teşekkür ederim. Oda daha fazla sıcak olsun diye cam vs. açmıyorum şimdilik iyice kurusun etsin diye :) Hal ve hareketlerinde herhangi bir olumsuzluk da yok zaten. Dışkısındaki sululuk devam ederse önerinizi uygulayacağım. Tekrardan teşekkür ederim.
Rica ederim :)

Öncelikle merhaba,

Banyo yaptırdıktan sonra kuşun dışkısı sulu olabilir. Bu bir süre sonra geçecektir, endişelenmenize gerek yok :) eğer devam ederseniz buraya yazın, yardımcı olurum.

@Recai Bey, iyi akşamlar. Bana göre şu an normal gözüküyor ama yine de sizinle de paylaşayım. 1-2 saat kafeste tuttum ve dışkıların durumu fotoğraftaki gibi gözüküyor.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-06-20 at 20.20.39.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-20 at 20.20.39.jpeg
    61.2 KB · Görüntüleme: 8
banyodan sonra ishal normal ayrıca neden kuşu kurulama gereği duyuyorsunuz ? 3-5 dakika hafif güneş gören bir odada dursun sonra kafesine geri koyun kendisi zaten tüylerini havalandırıp kuruyacak.

Emre Bey, henüz 2 haftadır beslediğim ve muhabbet kuşu bakımı hakkında fazla bir bilgim olmadığı için ister istemez panikliyorum. Kuşa bir şey olsun da istemiyorum o yüzden kurulama gereği hissettim. Yavaş yavaş öğreneceğim ben de bu bilgileri :)

@Recai Bey, iyi akşamlar. Bana göre şu an normal gözüküyor ama yine de sizinle de paylaşayım. 1-2 saat kafeste tuttum ve dışkıların durumu fotoğraftaki gibi gözüküyor.
Dışkılarda anormallik bi durum yok hafif bi ishal var o da geçecektir. :)

Tamamdır Recai Bey, çok teşekkür ederim. İyi akşamlar.

Geri