muhabbet kuşunda kaşıntı

melike388

Yeni Üye
İyi günler.
bize misafir muhabbet kuşu gelmişti ve hayvan sürekli kaşınıyor, yoğun tüy döküyor şu an. dün elime aldığımda kanat altlarının resmen yara olduğunu gördüm, kanamış bile.
bugün yıkadım, elma sirkeli su hazırlayıp spreyle sıktım biraz.
kanat altı için krem alıp kullanmayı düşünüyorum, başka ne yapabilirim? muhtemelen parazitli.
bir de ilk geldiğinde baktım dışkısı vs. gayet normaldi, görünümü sağlıklıydı diye dışarı çıkardım ve muhabbet kuşumla oynadılar. benim kuşuma da bulaşır mı acaba?
ayrıca kuşta solunum sıkıntısı da var, biraz daralınca hemen tık tık diye nefes almaya başlıyor. aviast alsam işe yarar bir şey mi o?

Merhaba,
Öncelikle sirkeli su ile banyo yaptırmayınız. Sirke asidiktir tahriş eder.
Konuya gelirsek pişik olabilir,dış parazit olabilir,tüy virüsü olabilir,mantar olabilir. Kanatlı veya egzotik hayvan veterinerine muayene ettirmek doğru adım olacaktır. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonu bulaşıcıdır, insandan kuşlara,kuşlardan insanlara,kuşlardan kuşlara geçebilir. Solunum problemi ilerlemeden bir hekime görünmeli

İyi günler.
bize misafir muhabbet kuşu gelmişti ve hayvan sürekli kaşınıyor, yoğun tüy döküyor şu an. dün elime aldığımda kanat altlarının resmen yara olduğunu gördüm, kanamış bile.
bugün yıkadım, elma sirkeli su hazırlayıp spreyle sıktım biraz.
kanat altı için krem alıp kullanmayı düşünüyorum, başka ne yapabilirim? muhtemelen parazitli.
bir de ilk geldiğinde baktım dışkısı vs. gayet normaldi, görünümü sağlıklıydı diye dışarı çıkardım ve muhabbet kuşumla oynadılar. benim kuşuma da bulaşır mı acaba?
ayrıca kuşta solunum sıkıntısı da var, biraz daralınca hemen tık tık diye nefes almaya başlıyor. aviast alsam işe yarar bir şey mi o?
Kendi kuşunuzla temas ettirmeyin. Hatta aynı odada olmasınlar. Veterinere gitmeli en kısa sürede. İmkan yoksa en başta dış parazit ilacı kullanın ense damlası olabilir mesela.

kuşu yıkadıktan sonra kaşıntısında azalma oldu sanki.
kuşun asıl sahipleri evde tek bırakıp şehir dışına gitmişler, tesadüfen görüp getirdik eve.
bi 5 gün falan yalnız kalmış, hatta biz almasak 2 hafta tek kalmış olacaktı.
kuşun kanat altlarında tüy yok, yeni tüy çıkıyor gibi ama seyrek. ve kanıyor bazen. kendisi kaşırken mi kanatıyor yoksa tüyleri sorunlu mu çıkıyor anlayamadım. krem sürmek için elime aldığımda bile kanadında hafif kan gördüm, oradaki tüy kökü kanamış olmalı.
sahiplerine veterinere götürmelerini söyleyeceğim ama sebebi ne olabilir?
yani parazit kaynaklı mıdır?

Resim net değil birşey görünmüyor. Ama ilk müdahale olarak eczaneden rif ampül veya tendirdiot alın. Günde 3 kez yara olan kanayan vs yerleri dezenfekte edin. Ense damlasını mutlaka kullanın. Şimdiye kadar kullanmamış olmanız ilginç. Daha sonra gelişmelere göre yol çizeriz. Ama dediklerimi bir an önce yapın çünkü geç kalırsak tedavi den fayda sağlamak zorlaşır.

Resim net değil birşey görünmüyor. Ama ilk müdahale olarak eczaneden rif ampül veya tendirdiot alın. Günde 3 kez yara olan kanayan vs yerleri dezenfekte edin. Ense damlasını mutlaka kullanın. Şimdiye kadar kullanmamış olmanız ilginç. Daha sonra gelişmelere göre yol çizeriz. Ama dediklerimi bir an önce yapın çünkü geç kalırsak tedavi den fayda sağlamak zorlaşır.
bende ense damlası yok, ense damlası dediğiniz vilmectin mi?
kuş 1-2 kalacağı için ilaç falan almadım, sonradan kaldı o yüzden ilaç yoktu elimde.

Evet vilmectin. Veya ivermectin etken maddeli herhangi bir damla olabilir. Bari diğer tedavisinde geç kalmayın

Geri