Muhabbet kuşumun yüzünde şişlik var

bahar52

Yeni Üye
Merhaba muhabbet kuşumun yüzünde şişlik var. 1 ay öncesinden başladı önce ordaki tüyler dökülmeye başladı ve yeni tüy çıkarken yaralar oluştu geçen hafta tamamen şişmişti iki tarafı da. Burda kuş veterineri yok maalesef kuş uretimi yapan yere sormuştum ya mantar ya da tüy hastaligi olabilir dendi görmeden. Ama sadece yüz kısmında var bu şişlik. Ben teremicin ve travazol krem sürdüm dönüşümlü ama fayda etmedi. Geçen hafta ılık içme suyuyla temizleme yaptım geçmişti ama bugün yine şişmeye başladı yüzü yine temizleme işlemi yaptım vitaminleri dönüşümlu olarak kullanıyorum bu konu hakkında bilgi sahibi varsa yardımcı olur musunuz lütfen. Ayrıca kuşun enerjisi yemesi içmesi gayet iyi geçen hafta çok daha kötüydü

Kuşunuzun temas ettiği sık sık temas ettiği şeyler var mı? Çiçek veya ıslak mendil gibi şeyler? Kuşunuzu şampuanla veya sirke gibi şeylerle banyo yaptırdınız mi?Kuşunuzun beslenme programı nedir? Açık yem mi kapalı yem mi? Kapalı yem ise markası nedir? Yemin içeriği nedir?
Takviye olarak sadece multivitamin mi veriyorsunuz? Vitamini nerde saklıyorsunuz ve ne zaman aldınız? Ne sıklıkla Ne ölçüde veriyorsunuz? Takviyeli su sulukta kaç gün duruyor? İçme suyu olarak kapalı su mu çeşme veya arıtma suyu mu veriyorsunuz?
Probiyotik veriyor musunuz başka takviye veriyor iseniz belirtin lütfen. Kuşa verdiğiniz başka gıda ve içecek şeyler oldu mu?
Kuşunuzda bitlenme oldu mu? Kafesin tabanında veya derisinde hareket eden siyah küçük hayvanlar var mı? Kuşunuza daha önce ilaç verdiniz mi? Hastalık geçirdi mi? Eş ölümü oldu mu? Onu strese sokabilecek şeyler? Odası nasıl? Temizliğe dikkat ediliyor mu? Odası gürültülü mü? Oda sıcaklığı ve nem oranı nedir? Kuş kaç gr ağırlığında? Öğürme kusma uçamama vs var mı? İştah durumu ne? Parazit damlası yapıldı mı hiç?
Kuşun videosunu ve son yaptığı yeni dışkılarının fotoğrafını görelim. Beyaz peçete koyun tabana, kuş üzerine 6-7 tane dışkı yapsın,sonra buraya atın.
Video için streamable.com sitesini kullanabilirsiniz.
Ayrıca hangi şehirde yaşıyorsunuz? Belki kanatlı veya egzotik hayvan kliniği vardır,biliyor isem size yazarım.

Kuşunuzun temas ettiği sık sık temas ettiği şeyler var mı? Çiçek veya ıslak mendil gibi şeyler? Kuşunuzu şampuanla veya sirke gibi şeylerle banyo yaptırdınız mi?Kuşunuzun beslenme programı nedir? Açık yem mi kapalı yem mi? Kapalı yem ise markası nedir? Yemin içeriği nedir?
Takviye olarak sadece multivitamin mi veriyorsunuz? Vitamini nerde saklıyorsunuz ve ne zaman aldınız? Ne sıklıkla Ne ölçüde veriyorsunuz? Takviyeli su sulukta kaç gün duruyor? İçme suyu olarak kapalı su mu çeşme veya arıtma suyu mu veriyorsunuz?
Probiyotik veriyor musunuz başka takviye veriyor iseniz belirtin lütfen. Kuşa verdiğiniz başka gıda ve içecek şeyler oldu mu?
Kuşunuzda bitlenme oldu mu? Kafesin tabanında veya derisinde hareket eden siyah küçük hayvanlar var mı? Kuşunuza daha önce ilaç verdiniz mi? Hastalık geçirdi mi? Eş ölümü oldu mu? Onu strese sokabilecek şeyler? Odası nasıl? Temizliğe dikkat ediliyor mu? Odası gürültülü mü? Oda sıcaklığı ve nem oranı nedir? Kuş kaç gr ağırlığında? Öğürme kusma uçamama vs var mı? İştah durumu ne? Parazit damlası yapıldı mı hiç?
Kuşun videosunu ve son yaptığı yeni dışkılarının fotoğrafını görelim. Beyaz peçete koyun tabana, kuş üzerine 6-7 tane dışkı yapsın,sonra buraya atın.
Video için streamable.com sitesini kullanabilirsiniz.
Ayrıca hangi şehirde yaşıyorsunuz? Belki kanatlı veya egzotik hayvan kliniği vardır,biliyor isem size yazarım.
Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ordu Fatsa da yaşıyorum bildigim kadarıyla burda kuş veterineri yok ve daha önce bir kuşum daha vardı bilgisiz veteriner yüzünden kaybettim kusumu. Adı çakır bu beyfendinin. Çakır'ın hiç eşi olmadı 1 yaşına daha yeni girdi kendine eş edindiği bir oyuncak arabası var onunla devamlı temas halinde onu da devamlı temiz tutmaya çalışıyorum sıcak suyla yıkayıp kurutup öyle veriyorum. Banyosuna hiç birşey katmiyorum normal kapalı içme su ile banyo yapıyor. Hiç hastalık atlatmadi biti falan da yok kafes temizliği 2 günde bir olur. Yem açık her hafta taze yem alıyorum extra yumurta hasliyorum havuç marul çok olmamak şartıyla veriyorum. Vitamin olarak b vitamini ve Multi vitamin iki ayrı vitamin kullanıyorum 15 günde bir 2 gün kalacak şekilde dönüşümlü olarak kullanıyorum. Şuan kullandığım vitaminleri 2 hafta önce aldım skt 2026. Vitaminler serin yerde güneş gormuyor. Tek sıkıntısı oyuncak arabasına kusuyor ve onu yiyor tabi yakaladigim zaman hemen yıkıyorum. Yani bu şekilde hiç hastalik olmadı parazit için damla falan da kullanmadım açıkçası. Dediğim gibi beni burda yönlendirebilecek kimse yok maalesef tekrar teşekkür ederim

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ordu Fatsa da yaşıyorum bildigim kadarıyla burda kuş veterineri yok ve daha önce bir kuşum daha vardı bilgisiz veteriner yüzünden kaybettim kusumu. Adı çakır bu beyfendinin. Çakır'ın hiç eşi olmadı 1 yaşına daha yeni girdi kendine eş edindiği bir oyuncak arabası var onunla devamlı temas halinde onu da devamlı temiz tutmaya çalışıyorum sıcak suyla yıkayıp kurutup öyle veriyorum. Banyosuna hiç birşey katmiyorum normal kapalı içme su ile banyo yapıyor. Hiç hastalık atlatmadi biti falan da yok kafes temizliği 2 günde bir olur. Yem açık her hafta taze yem alıyorum extra yumurta hasliyorum havuç marul çok olmamak şartıyla veriyorum. Vitamin olarak b vitamini ve Multi vitamin iki ayrı vitamin kullanıyorum 15 günde bir 2 gün kalacak şekilde dönüşümlü olarak kullanıyorum. Şuan kullandığım vitaminleri 2 hafta önce aldım skt 2026. Vitaminler serin yerde güneş gormuyor. Tek sıkıntısı oyuncak arabasına kusuyor ve onu yiyor tabi yakaladigim zaman hemen yıkıyorum. Yani bu şekilde hiç hastalik olmadı parazit için damla falan da kullanmadım açıkçası. Dediğim gibi beni burda yönlendirebilecek kimse yok maalesef tekrar teşekkür ederim
Diğer sorularıma da detaylı cevap verin lütfen..
Yazdıklarınıza gelince,
Sürekli arabaya kusuyor ise arabayı kaldırın. Arabayı kemiriyor ise boyalı ise veya siz kimyasal madde kullanarak temizliyor iseniz kuş alerjik tepkimeye neden olmuştur belki.
Arabayı kaldırın vermeyin..
Bu arada nasıl kusuyordu? Salya ve köpük var mı? Kokulu kusmuk mu? Kuşun ağzının içini kontrol edin beyaz veya sarı pamukçuklar var mı bakın,ağzını da koklayın koku var mı..
Vitaminin 2 gün sulukta kalması normal değil.. 1 gün durabilir... 1 gün sonra suluktaki suyu dökün suluğu yıkayın ve temiz içme suyu koyun. Haftada 1 kez multivitamin verin.
B vitamini de 15 günde 1.
Tüy dökme döneminde 2 kez b vitamini verebilirsiniz. Ama vitamin grubunu verirken art arda yakın mesafe ile vermeyin. Açık yem önermem. Eğer nasıl üretildiğini bilmiyor iseniz vermeyin satın almayın.. ilaçlı olabilir kirli olabilir bilemezsiniz.. O yüzden bilinir markaları tercih edin. Verseler Laga,Natural King gibi. Karadenizpet.com dan alabilirsiniz isterseniz,kendileri Versele laga ve Natural King markalarının yetkili bayiliklerindendir. Paket olarak da satılıyor,çuvaldan bölme şeklinde de.
Vitamin markası nedir bu arada?
Kuşun dışkılarını görelim bir de..
Sorularıma eksiksik cevap verin lütfen..

Son düzenleme:
@Selçuk YÜKSEL beye sordum çiçek hastalığı olabilir dedi. Virüs kaynaklı bir hastalık.
Size hastalık hakkında yazılmış bir paylaşımı da atayım okuyun..

⬆️Okuyabilirsiniz.

Bu arada başka kuş var ise onu başka kafese koyun. Kafes,tünek,suluk yemlik oyuncaklar vs geniş spektrumlu dezenfektan ile temizlensin. Virkon s öneririm. Bunun için. 50 gr almanız yeterli olur bir müddet. Kafesinizi her zaman virüs,mantar,bakterilere etki eden dezenfektan ile temizleyin..

Çiçek hastalığı sebepleri arasında kuşların dışkılarından bulaşma,hastalığın olduğu yerlerde temas etmekten bulaşabilir. Ayrıca sivrisinek ısırığı sebebi ile de bulaşabilir virüs. Başka bir kuştan da geçebilir.

Ordu Fatsa'da egzotik birçok klinik buldum. Kanatlılar alanında uzmanlıklarını bilmiyorum ama yazayım size.

DOK-VET VETERİNER MUAYENEHANESİ

Cömert Veteriner Kliniği

TERAPİ VETERİNER KLİNİĞİ

Çınar Veteriner Kliniği

Bunlar kuşlara baktığı yazan klinikler. Hizmetler kısmında yazıyor.

"Pox virüs enfeksiyonunun teşhisi, klinik belirtilere ve laboratuvar testlerine dayanır:

Klinik Gözlem: Belirtilerin gözlenmesi ve veteriner hekimin muayenesi.
Histo-patolojik İnceleme: Lezyonlardan alınan örneklerin mikroskop altında incelenmesi.
PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) Testi: Pox virüs DNA’sının tespit edilmesi için kullanılan moleküler bir testtir.
Elektron Mikroskopisi: Virüs partiküllerinin doğrudan görüntülenmesi."
Alıntı.

Kuşunuza bu testleri yaptırın ve veteriner doğrultusunda tedaviye başlayın.

Kuşun bağışıklığını güçlü tutmanız önemli. Probiyotik verin her gün. Şiş olan ve kelleşmiş bölgeleri batikonla dezenfekte edin. günde 3-4 kez. Daha fazla da olur imkan elverdikçe dezenfekte edin. Ayrıca D vitamini de içeren bir multi vitamin desteği de verin probiyotikle beraber 3 gün üstüste.

Merhaba tekrar dün temizleme işlemi yapmıştım ve travazol krem sürmüştüm yine inmiş şişlik olan bölgeler videoda da görürsünüz zaten. Arabaya gelince o yavrulugundan beri onunla kafesine bile onsuz girmiyo kendine eş edindi büyük ihtimal kusmugunda herhangi bir köpük vs yok normal yem kusuyor agiz içi kenarlarinda da bir gariplik beyazlık falan yok ve başka kuş yok evde. Strese girebileceği bir durumda olmadı. Tüy dökümüne girince olmaya başladı zaten yavru tüylerini de zor döktü. Vitaminlerin de fotoğraflarını ekliyorum daha önce apex marka kullanıyordum ama piyasa da yok dendi bunları kullanmaya başladım içeriklerinde de d vitamini falan var komplex olarak. Kafes temizliğini sirkeli su ile yapıyorum genelde tunekleri ahşap. Probiyotik kullanmadım nasıl biseydir bilmiyorum da açıkçası. Beslenmesi gayet iyi her gün tazeliyorum yemini arada dal darı veriyorum çok hareketli bir kuş ve devamlı dışarda kafese akşamları girer. Gram olarak olcebilecegim bir tartım yok fakat zayıf bı yapısı var onu da çok hareketli olmasına bağlıyorum çünkü hasta oldugu dönem kafesten pek çıkmadı o ara biraz kilo almıştı şimdi yine enerjisi üstünde. Arabayı vermemeyi ben de düşündüm hem çok huzursuzlaniyor hem de bu sefer başka oyuncaklarına falan kusuyor yani kusma işini kaldıramadım ortadan banyo yaparken sıkıntı yaşıyorum sadece çok su seven bir kuş değil bende uzaktan spreyle islatiyorum kurumasın diye bazen biz su içerken bardağın içine atlıyor yıkanıyor genel olarak böyle

Merhaba tekrar dün temizleme işlemi yapmıştım ve travazol krem sürmüştüm yine inmiş şişlik olan bölgeler videoda da görürsünüz zaten. Arabaya gelince o yavrulugundan beri onunla kafesine bile onsuz girmiyo kendine eş edindi büyük ihtimal kusmugunda herhangi bir köpük vs yok normal yem kusuyor agiz içi kenarlarinda da bir gariplik beyazlık falan yok ve başka kuş yok evde. Strese girebileceği bir durumda olmadı. Tüy dökümüne girince olmaya başladı zaten yavru tüylerini de zor döktü. Vitaminlerin de fotoğraflarını ekliyorum daha önce apex marka kullanıyordum ama piyasa da yok dendi bunları kullanmaya başladım içeriklerinde de d vitamini falan var komplex olarak. Kafes temizliğini sirkeli su ile yapıyorum genelde tunekleri ahşap. Probiyotik kullanmadım nasıl biseydir bilmiyorum da açıkçası. Beslenmesi gayet iyi her gün tazeliyorum yemini arada dal darı veriyorum çok hareketli bir kuş ve devamlı dışarda kafese akşamları girer. Gram olarak olcebilecegim bir tartım yok fakat zayıf bı yapısı var onu da çok hareketli olmasına bağlıyorum çünkü hasta oldugu dönem kafesten pek çıkmadı o ara biraz kilo almıştı şimdi yine enerjisi üstünde. Arabayı vermemeyi ben de düşündüm hem çok huzursuzlaniyor hem de bu sefer başka oyuncaklarına falan kusuyor yani kusma işini kaldıramadım ortadan banyo yaparken sıkıntı yaşıyorum sadece çok su seven bir kuş değil bende uzaktan spreyle islatiyorum kurumasın diye bazen biz su içerken bardağın içine atlıyor yıkanıyor genel olarak böyle

Hocam size probiyotik olarak Prozim'in plus olmayan modelinden öneririm. Birde aminovit bölünmüş 20 Ml olandan alabilirsiniz. Kuşun tüyleri pek sağlıklı değil. Onu destekleyip tüylerini canlandırmak gerek. Birde haşlanmış yumurta verin yumurta 10 dk haşaladıktan sonra kabuğuyla birlikte ikiye bölüp verin

Hocam size probiyotik olarak Prozim'in plus olmayan modelinden öneririm. Birde aminovit bölünmüş 20 Ml olandan alabilirsiniz. Kuşun tüyleri pek sağlıklı değil. Onu destekleyip tüylerini canlandırmak gerek. Birde haşlanmış yumurta verin yumurta 10 dk haşaladıktan sonra kabuğuyla birlikte ikiye bölüp verin
Teşekkür ederim evet tüyleri bana da sağlıklı gelmiyor çok ince. Yani bu sorunun tüy cikaramamasindan kaynaklandığını düşünüyorum bende. Çiçek hastalığına da benzemiyor çünkü. Başka hiç bir problemi yok kuşun. 5 yavrudan en küçük olanıydı anne baba pek bakmadı benim annem besliyordu elinden geldiğince o da pek yeterli olmadı sanırım ki ta o zamandan beri tüy çıkarma problemi yaşıyor umarım probiyotik falan işe yarar. Yumurta başlamayı yapiyorum ama kabuğuyla vermiyordum onu da deneyeyim yani elimden geldiğince güzel bakmaya çalıyorum ailen biri o bizim için teşekkür ederim tekrar başka öneriniz olursa yapmaya hazirim

Geri