muhabbet kuşumun uyuma şekli değişik?

bysra.byster

Yeni Üye
Kuşum diğer kuşlar gibi kafası arkasında sırtına gömerek uyumuyor alali 2 gün oldu kusumun türü spangle yani pullu kuş. Normal birseymi böyle uyumasi yani en ufak seste gözlerini açıyor ve çok uyumuyor bile

Ekli dosyalar

• IMG-20171217-WA0052.jpeg
    IMG-20171217-WA0052.jpeg
    796.1 KB · Görüntüleme: 57
Degisik pozisyonlarda uyuyabilirler, kusunuza ortama alismasi icin sure taniyin.

Kuşum diğer kuşlar gibi kafası arkasında sırtına gömerek uyumuyor alali 2 gün oldu kusumun türü spangle yani pullu kuş. Normal birseymi böyle uyumasi yani en ufak seste gözlerini açıyor ve çok uyumuyor bile
Kuşunuz yeni geldiği için, birden ortama alışamaz. Çoğu kuşlar da vardır ki alındığı zaman eve gittiklerinde, yem de yemez su da içmez niye yemiyor diye korkarsınız. Küser diyebiliriz, fakat elbette yem de yer su da içer bir süre sonra. Bu yüzden ortama güvenmesi zaman alabilir, bir süre sonra bakarsınız ki yanına gidip onunla konuşurken bile o kafası arkasında uyuyordur, alışmıştır. Tamamen karanlık bir ortam yerine, küçük bir aydınlatma yapın odaya, gece lambası vs gibi. Geceleri kuşunuz az da olsa görebilsin bulunduğu yeri. Gözleri karanlıkta göremezler, dolayısı ile alışmadığı ortam da daha çok gerilirler. Bir bakarsınız kanat sesi duyuyorsunuz, bağırıyor, tellere yapışıyor. Yahut size alışınca size sesleniyor. Ben bu şekilde çok uyutmuştum kuşlarımı, bazen aynı oda da olunca bir aydınlatma yapmadığım amanlarda vacur vucur bana seslenirlerdi uyuyun buradayım derdim sıpalara, sesleri kesilirdi. Zamanla düzelecektir bekleyin.

Bir problem değil bence hocam, kimisi yüzüstü kimisi sırtüstü kimisi yan yatmayı sever :) Sağlıklıysa bu önemli bir konu değil.

Geri