Muhabbet Kuşumun Tüyleri Tiftik Tiftik

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ratis
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ratis

Yeni Üye
Merhabalar, fotoğrafta da görüldüğü gibi muhabbet kuşumun tüyleri bir ay içinde bu duruma geldi. 5 yıldır baktığım kuşumda ilk defa böyle bir şey görüyorum. İştahsız değil, dışkısınsa bir anormallik yok ve neşeli, hareketli. Ne yapmam lazım sizce? Not: Kafasındaki tüyleri de döktü 1 hafta önce yenilerini çıkarmaya başladı tekrardan.

Dosya eklemiştim ama görünmemiş tekrar ekliyorum fotoğrafı.

Ekli dosyalar

• IMG_20210805_134609.jpg
    IMG_20210805_134609.jpg
    393.1 KB · Görüntüleme: 133
Bu forumda ne zaman konu açsam cevapsız kalıyor, ne veterinerler kuşlardan anlıyor ne de anlayan kişilere ulaşabiliyorum. 5 yıldır baktığım canım kuşumun sağlığı için ne yapacağımı bilmiyorum. Keşke ben de başlığa acil yazsaydım da cevap alsaydım

Siteminizden anlaşılacagı üzere kuşunuzu cok seviyor olmalisiniz.Ama konuyu açalı çok zaman gecmemis bilenler yardimci olurlar.Benim şahsen konunuzla alakali bir tecrubem yok.Ben olsaydım tüy tımarı yapip o pamuk gibi tüylerden kuşu arındırip B vitaminiyle desteklerdim sureci.Gecmis olsun

Evet benimde aklıma aynı şey geldi B vitamini olarak rohnfried BT amin Forte kullanabilirsiniz

Evet benimde aklıma aynı şey geldi B vitamini olarak rohnfried BT amin Forte kullanabilirsiniz
B vitamini kullanıyorum 2 günde 1 olarak zaten, aynı şekilde devam mı edeyim tımarladıktan sonra? Ayrıca kızıl dal darı da veriyorum. Nasıl yapayım?

Siteminizden anlaşılacagı üzere kuşunuzu cok seviyor olmalisiniz.Ama konuyu açalı çok zaman gecmemis bilenler yardimci olurlar.Benim şahsen konunuzla alakali bir tecrubem yok.Ben olsaydım tüy tımarı yapip o pamuk gibi tüylerden kuşu arındırip B vitaminiyle desteklerdim sureci.Gecmis olsun
Tüy tımarı yaptım fakat o ince pamuk gibi tüyler gelmedi. B vitamini de veriyorum haftada 3 kere. B vitaminini fazla mı verdim diye şüphe etmiştim bi süre önce, haftada 2 ye düşürdüm ama pamuk gibi tüyler arttı bu sefer de.

Çoğu zarar,azı karar hocam.Ben kuşlarıma röhnfried seti aldım.neredeyse haftanın 5 günü suluğuna bir şeyler katıyordum.kuşlar yüyden çıkamıyordu.Şimdi 1gün gerwit 1 gün probiyotik veriyorum.

O beyaz tuyleri normalde kendisi temizleyip dökmesi gerekiyor bence b vitamini takviyesi yapın eger o tuyler elinize hafif çektiğinizde gelmiyorsa bence zorlamayın

2 günde bir tam dolu suluğuna 10 damla b vitamini damlatın. Ama vitamini hep vermeyin kuşunuzda sağlık problemleri yaratabilir. Yaz gelince zaten kuş tüye girer. banyo yaparken suyuna elma sirkesi de atarsan sağlıklı bir şekilde tüyleri çıkar. Maddi durumun yeter ise petshoptan tüy bakım spreyleri kullana bilirsin. Dışkısında ve gün içi neşesinde problem yoksa korkma.

Benim dediğim taktikler kuşuna zarar vermez fakat işe yaramaz ise bir veterinere danış.

2 günde bir tam dolu suluğuna 10 damla b vitamini damlatın. Ama vitamini hep vermeyin kuşunuzda sağlık problemleri yaratabilir. Yaz gelince zaten kuş tüye girer. banyo yaparken suyuna elma sirkesi de atarsan sağlıklı bir şekilde tüyleri çıkar. Maddi durumun yeter ise petshoptan tüy bakım spreyleri kullana bilirsin. Dışkısında ve gün içi neşesinde problem yoksa korkma.
Tüy bakim spreyleri bildiğim kadarıyla muhabbet kuşları için zararlı suya katılarak kullanılan vitaminlerden vermeniz gerekir

Tüy bakım spreyleri kuşlar için zararlı.

Tüylerin bu şekilde tiftik tiftik olmasının sebeplerinden bir tanesinin ve en önemlisinin kardeş kuşların eşe atılarak alınan yavrularda görüldüğünü, yabancı bir sitede okumuştum.

Dosya eklemiştim ama görünmemiş tekrar ekliyorum fotoğrafı.
Benim erkek muhabbet kuşun tüyleri de böyle birde dişi kuş var çiftleşmek istiyor izin vermiyorum ya erkek muhabbet kuşu hastaysa acil yardımcı olur musunuz

Hangi ildesiniz, İzmir’de Burak hoca kuşlardan anlıyor. Biz gitmeden önce başka veterinerde röntgen tahlil vs yaptırıp onunla görüşmüştük tedaviye erken başlamıştı siz de öyle yapabilirsiniz , Instagram sayfasında böyle bir kuş hasta görmüştüm

Geri