Muhabbet kuşumun tüyleri siyahlaştı morardı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan efe535353
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

efe535353

Yeni Üye
muhabbet kuşumun tüyleri böyle olmaya başladı sebebi nedir?

Ekli dosyalar

• IMG_20230706_191951.jpg
    IMG_20230706_191951.jpg
    354.1 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20230706_191947.jpg
    IMG_20230706_191947.jpg
    411.6 KB · Görüntüleme: 22
Ben bu durumu uzun süredir merak ediyordum. Forumlarda genelde normal olduğu sorun olmadığı ve mutasyon kaynaklı böyle durumlar olabildiği yazsa da; edindiğim ve gözlemlediğime göre yetersiz ya da sağlıksız beslenme, düzensiz vitamin kullanımı veya karaciğerinden gelen bir sorundan kaynaklı meydana gelebiliyor.
Kuşun suratını da atar mısınız? Gagasına bakmak istiyorum.

Ben bu durumu uzun süredir merak ediyordum. Forumlarda genelde normal olduğu sorun olmadığı ve mutasyon kaynaklı böyle durumlar olabildiği yazsa da; edindiğim ve gözlemlediğime göre yetersiz ya da sağlıksız beslenme, düzensiz vitamin kullanımı veya karaciğerinden gelen bir sorundan kaynaklı meydana gelebiliyor.
Kuşun suratını da atar mısınız? Gagasına bakmak istiyorum.
fF.jpg

6tane kuş var kafeste hepsinin gagası benzer anormallik göremedim
fakat bu kuşların babası annesi genellikle yem kusmuyordu babası genellikle yavrulara yem kusuyordu şimdi de halen herkese yem kusuyor ve çok kur yapıyor kursak kısmı şiş 1yıldır. kursak mantarından şüphelenerek triflucan verdik geçmedi büyük ihtimalle değildir yakınımda veteriner yok yapıcağım bir şey de yok çok uçamıyor

diğer kuşlar ile aynı gaga yapısına sahip leke vs göremedim

ve bu şişmanlık mı bilmiyorum nasıl geçicek ne olabilir şişkinliğin sebebi

Kursak şişliği görünmüyor. Yağlanması olabilir belki. Hassas tartınız varsa tartın. Gagası da uzun görünmüyor.
hassas tartımız maalesef yok 6tane kuş olduğundan bu kuşu elime aldığımda ağırlığı hissediyorum bu mor tüyler neden olabilir acaba hiçbir yerde çıkmıyor aratmama rağmen

hassas tartımız maalesef yok 6tane kuş olduğundan bu kuşu elime aldığımda ağırlığı hissediyorum bu mor tüyler neden olabilir acaba hiçbir yerde çıkmıyor aratmama rağmen
Neden olabileceğini size söyledim. Bunlar benim araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgiler. Cevabım sizi tatmin etmediyse yerli ve yabancı kaynakları daha fazla tarayın, ancak aynı sonuca ulaşacağınız aşikar :)

Geçmiş olsun öncelikle. Kuşa 2-3 gün ara ara 1/3 oranda elma sirkeli su sıkın. Kümes için genel bir dezenfekte ve parazit ilaçlaması yapın. Temas ettikleri her yer steril olsun. Kuşlara özellikle biyotin olmak üzere B Kompleks vitamini ve protein desteği verin. İhtiyaç duydukları bütün proteinleri içeren bir ürün kullanın. Bu önerim sorunu hemen çözmez tüylerin düzelmesi zaman alır. Hatta tüye girene kadar sürebilir. Tüy dönemi protein tamin ve mineral desteği verirseniz sorun çözülmüş olacaktır.

Geri