Muhabbet kuşumun kanat ve kuyruk tüyleri sürekli dökülüyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Emrecann
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Emrecann

Yeni Üye
Merhabalar,
Muhabbet kuşumu alalı 8 ay oldu. 2-3 aylıkken sahiplendim ve aldıktan sonra 3-4 ay boyunca çok güzel uçuyordu ve bize alışmıştı. Hatta 4-5 kelime kadar konuşmayada başlamıştı. Sonra yavaş yavaş 1 ay içinde kanat ve kuyruk tüyleri dökülmeye başladı kafa üstündeki bebeklik tüyleride dökülmeye başladı bende normal tüy dökümü olduğunu düşünüyordum. Bu süreçte gerwit multivitamin, entrobac probiyotik, bt amin forte ürünlerini haftada 1 gün olacak şekilde kullandım. Sonrasında kuşumun tüyleri uzamaya başladı ama yamuk yumuk uzayıp tekrar düşmeye başladı. Fotoğraflarda görebileceğiniz gibi kanat ve kuyrukların son hali bu şekilde son çıkan kanatlar zaten belli oluyor ve kötü bir şekilde çıkıyor. Muhtemelen bu kanatlarda düşmeye başlayacak tekrardan. Yaklaşık 4 aydır bu şekilde o konuşan uçan omzumuza gelen kuş şimdi hiç neşesi yok sesi bile çıkmıyor konuşmuyor uçamıyor sürekli uyuyor kafesten çıkmak istemiyor. Elimize kendi isteğiyle gelirdi şimdi elimi uzattığımda ısırma tepkisi veriyor. Hep halsiz gibi duruyor kafesinde. Ne yapacağımı bilmiyorum bilen arkadaşlar lütfen bana yardımcı olun. Kuşumu eski sağlına kavuşturmak istiyorum.

Fotoğraflar

Son düzenleme:
Merhaba
Kuşunuzun iştah durumu ve kilosu nedir? Hassas teraziniz varsa ölçüp belirtir misiniz.. Kuşun strese girmesine sebep şeyler yaşandı mı? Arkadaşının ölümü gibi, yalnız kalma gibi,dar kafes,kirli kafes, gürültü, kuşu korkutma.. vs.. olaylar?
Kafes tabanına beyaz peçete koyun kuş üzerine 6-7 adet dışkı yapınca buraya foto atın. Kuşta kusma öğürme hapşırma kuyruk sekmesi gibi problemler var mı? Beslenme programı nedir? Nasıl bir yem veriyorsunuz? İçme suyu olarak ne veriyorsunuz arıtma çeşme kaynak suyu? Takviyelerin üçünü de her hafta mı verdiniz? Bt Amin Forte tüy dökme döneminde haftada 1 kez, tüy dökme haricinde 15 günde 1 kez verin. Gervit-w multivitamin ve Bt Amin Forte arasında da 4-5 gün mesafe olmalı. Siz nasıl kullandınız yakın aralıklı mi? Ayrıca kaç ml suya kaç damla eklediniz ürünleri hangi ölçüde verdiniz belirtiniz..
Kanatları için biotin takviyesi alalım ve karaciğer koruma takviyesi alalim Rohnfried Sedochol önerimdir.Biotin olarak Biotin Vitaz Soliter isimli ürünü alın.Bunları temin edin. Ve iştah kaybı varsa da elle besleme maması da satın alın besleme aparatı da alınız muhabbet kuşu için olanlardan. Ek takviye olarak yabani sağlık tohumu da almanızı öneririm Natural King markasınınkini alabilirsiniz. Karadenizpeten temin edebilirsiniz isterseniz.

Merhaba
Kuşunuzun iştah durumu ve kilosu nedir? Hassas teraziniz varsa ölçüp belirtir misiniz.. Kuşun strese girmesine sebep şeyler yaşandı mı? Arkadaşının ölümü gibi, yalnız kalma gibi,dar kafes,kirli kafes, gürültü, kuşu korkutma.. vs.. olaylar?
Kafes tabanına beyaz peçete koyun kuş üzerine 6-7 adet dışkı yapınca buraya foto atın. Kuşta kusma öğürme hapşırma kuyruk sekmesi gibi problemler var mı? Beslenme programı nedir? Nasıl bir yem veriyorsunuz? İçme suyu olarak ne veriyorsunuz arıtma çeşme kaynak suyu? Takviyelerin üçünü de her hafta mı verdiniz? Bt Amin Forte tüy dökme döneminde haftada 1 kez, tüy dökme haricinde 15 günde 1 kez verin. Gervit-w multivitamin ve Bt Amin Forte arasında da 4-5 gün mesafe olmalı. Siz nasıl kullandınız yakın aralıklı mi? Ayrıca kaç ml suya kaç damla eklediniz ürünleri hangi ölçüde verdiniz belirtiniz..
Kanatları için biotin takviyesi alalım ve karaciğer koruma takviyesi alalim Rohnfried Sedochol önerimdir.Biotin olarak Biotin Vitaz Soliter isimli ürünü alın.Bunları temin edin. Ve iştah kaybı varsa da elle besleme maması da satın alın besleme aparatı da alınız muhabbet kuşu için olanlardan. Ek takviye olarak yabani sağlık tohumu da almanızı öneririm Natural King markasınınkini alabilirsiniz. Karadenizpeten temin edebilirsiniz isterseniz.
İştah durumu gayet iyi anormal bir durum gözlemlemedim. Stres için sizin yazdığınız gibi bir neden hiç oluşmadı. Fakat şöyle bir durum oldu kuşu ilk aldığımızda ishaldi ve bir süre geçmeyince floryadaki kuşlarla ilgilenen veterine götürdük orada çok küçük oranda mega bakteri olduğunu ve zayıf olduğunu söylediler bize ilaç ve elle besleme maması verin dediler. Ortalama 10-15 gün boyunca günde 5-6 kez kuşu avucuma alıp ilaç ve besleme aparatı ile kursağına mama verdim. Bu belki onu strese sokmuş olabilir bilemiyorum. Sonrasında tekrar kontrole götürdük ve iyileştiğini bakterinin çıkmadığını söylediler. Kuşta kusma, öğürme yok ama nefes alırken kuyruğu çok azda olsa hareket ediyor ama çok aşağı yukarı inmeli şekilde bir sallanması yok. Fotoğraflardaki o uzun olan kuyruğunuda şimdi dökmüş kafesin dibinde buldum. Yem olarak versela lega prestige, arada bir kızıl daldarı, ve pelet yemede alıştırmaya çalışıyorum bunlar dışında meyve sebze mama kafesine koyuyorum ama asla yemek istemiyor.

Takviyeleri

50 ml suya 5-6 damla

Pazartesi: entrobac

Çarşamba: gervit-w multivitamin

Cuma: bt amin forte

Diğer günler normal içme suyu veriyordum

Forumda birisi gervit-w nin tüy dökümüne sebep olduğunu yazmıştı o yüzden 2 haftadır onu kullanmıyorum.

Ben karadeniz pet enerji ve bağışıklık vitamin setini almıştım

Elimde bulunan tüm Rohnfried takviye ürünlerini yazayım

Gervit-w

Bt-Amin Forte

Entrobac

Sedochol

Avidress Plus

Corni-Speed

Hexenbier

Usne Gano

Dışkı fotoğrafıda aşağıdaki gibi

Kafes fotoğrafı

Megabakteri ciddi bir hastalık sebebi.Geçmesine sevindim.Megabakteri hasarı sonucunda veya tedavi süreci strese sokmuş ve bundan sebep tüyleri dökülmüş olabilir.Ama geçtiyse hallederiz diye düşünüyorum biotin ve bt amin forte ile.
Megabakteri tedavisini uygularken kafesinizi dezenfekte ettiniz mi bakterilere etkili dezenfektanla?Kuşlar hasta olsun olmasın kafes temizliği profesyonel dezenfektanla temizlenmeli örneğin virkon s gibi ürünle.

Kuşun dışkısına gelirsek lekeli.Eğer yem ve su harici bir şeyler yediyse bundan sebep olabilir.Umarım megabekteri tekrar etmiyordur.
Pelet yem yediyse de dışkı değişebilir.Kuşun iştahı ve kilosu yerindeyse kusma öğürme halsizlik yoksa şüphelenilecek bir durum bu etapta yok.
Aldığınız takviyelere gelirsek güzel ürünler ama Bt Amini 50 ml suya 5-6 damla olarak katıyorsanız eksik katmış oluyorsunuz,50 ml içme suyuna 15 damla eklemelisiniz.

Size 3 haftalık program hazırlıyorum.

1.Hafta
Pazartesi biotin,
Salı sade su,
Çarşamba sade su,
Perşembe Bt Amin Forte,
Cuma sade su,
Cumartesi probiyotik,
Pazar sade su

2.Hafta
Pazartesi biotin,
Salı sade su,
Çarşamba sade su,
Perşembe Sedochol,
Cuma sade su,
Cumartesi probiyotik,
Pazar sade su

3.Hafta
Pazartesi biotin,
Salı sade su,
Çarşamba sade su,
Perşembe Bt Amin Forte,
Cuma sade su,
Cumartesi probiyotik,
Pazar sade su

Biotin Vitaz Soliter 100 ml içme suyuna 4 damla ekleyip karıştırın.

Bt Amin Forte 50 ml suya 15 damla verilmelidir(tüm kafes kuşları için aynı ölçü)

Sedochol 50 ml suya 10 damla.

Probiyotik 50 ml suya 1 pirinç tanesi kadar(metalle temas ettirmeyin).

3 hafta bu programı uygulayın gelişmelerden de burayı haberdar ediniz.Ayrıca diğer ürünleri şimdilik vermeyin,durumu çözebilirsek ben size onların da dahil olduğu bir program hazırlarım.

Son düzenleme:
Ayrıca kafes düzenine gelirsek tüneklerin bir iki tanesi de yatay olsun.
Kafes tabanına da tabanın şekline göre çöp poşeti kesip takın hazır koparmalı poşetler satılıyor farklı renkleri var onlardan alın.Dışkı takibi için mavi renkli alabilirsiniz.Poşeti taktıktan sonra da ızgarayı koyun.Günlük olarak değiştirin.Poşetin olması kolay temizlik sağlar böylece kafes tabanı kirlenmez.
Her gün poşeti değiştirin,yazın günde 2 kez değiştirmek bile gerekebilir sıcaklarda bakteri küf mantar hızlı ürer o yüzden.
Poşeti değiştirmeden evvel temiz bir peçete ile kafes tabanındaki ızgaraya yapışmış dışkıları düşürün tabana sonra da poşeti dikkatle çıkarıp çöpe atın.Ben böyle uyguluyorum.Ayda 1 kez de genel temizlik yapın dezenfektanla.Normalde ise tünekleri haftada 1 kez yıkayın.Yem kabını da haftada 1 yıkayın iyice ama kirli sünger kullanmayın.Süngerler çok bakteri barındırır. Elinizle yıkarsınız ovarak.
Suluk her gün yıkansın ve suyu günlük tazelensin.

Megabakteri ciddi bir hastalık sebebi.Geçmesine sevindim.Megabakteri hasarı sonucunda veya tedavi süreci strese sokmuş ve bundan sebep tüyleri dökülmüş olabilir.Ama geçtiyse hallederiz diye düşünüyorum biotin ve bt amin forte ile.
Megabakteri tedavisini uygularken kafesinizi dezenfekte ettiniz mi bakterilere etkili dezenfektanla?Kuşlar hasta olsun olmasın kafes temizliği profesyonel dezenfektanla temizlenmeli örneğin virkon s gibi ürünle.

Kuşun dışkısına gelirsek lekeli.Eğer yem ve su harici bir şeyler yediyse bundan sebep olabilir.Umarım megabekteri tekrar etmiyordur.
Pelet yem yediyse de dışkı değişebilir.Kuşun iştahı ve kilosu yerindeyse kusma öğürme halsizlik yoksa şüphelenilecek bir durum bu etapta yok.
Aldığınız takviyelere gelirsek güzel ürünler ama Bt Amini 50 ml suya 5-6 damla olarak katıyorsanız eksik katmış oluyorsunuz,50 ml içme suyuna 15 damla eklemelisiniz.

Size 3 haftalık program hazırlıyorum.

1.Hafta
Pazartesi biotin,
Salı sade su,
Çarşamba sade su,
Perşembe Bt Amin Forte,
Cuma sade su,
Cumartesi probiyotik,
Pazar sade su

2.Hafta
Pazartesi biotin,
Salı sade su,
Çarşamba sade su,
Perşembe Sedochol,
Cuma sade su,
Cumartesi probiyotik,
Pazar sade su

3.Hafta
Pazartesi biotin,
Salı sade su,
Çarşamba sade su,
Perşembe Bt Amin Forte,
Cuma sade su,
Cumartesi probiyotik,
Pazar sade su

Biotin Vitaz Soliter 100 ml içme suyuna 4 damla ekleyip karıştırın.

Bt Amin Forte 50 ml suya 15 damla verilmelidir(tüm kafes kuşları için aynı ölçü)

Sedochol 50 ml suya 10 damla.

Probiyotik 50 ml suya 1 pirinç tanesi kadar(metalle temas ettirmeyin).

3 hafta bu programı uygulayın gelişmelerden de burayı haberdar ediniz.Ayrıca diğer ürünleri şimdilik vermeyin,durumu çözebilirsek ben size onların da dahil olduğu bir program hazırlarım.
Veteriner megabakterinin tekrar etme olasılığı çok azda olsa var demişti umarım tekrarlamıyordur. Dezenfektan olarak Virkon-S elimde mevcut kafesi ayda bir komple yıkayıp Virkon-S ile dezenfekte ediyorum. Suluğunuda her gün yıkayarak taze su ile değiştiriyorum.
Kuş bugün sadece yem ve su ile beslendi aslında ama bu dışkıdaki leke neden olabilir onu bilmiyorum.
Kuşun iştahı yerinde ama halsizliği biraz var eski hareketliliği ve neşesi yok. Bunuda kanat tüyleri olmaması ve uçamamasına bağlıyordum aslında.

Vermiş olduğunuz programı uygulayacağım elimde sadece biotin yok onuda sipariş vereceğim hafta içi elime ulaşır. Kullandıktan sonrada buraya 3 hafta sonra neler değişti ne oldu fotoğraflarla birlikte yazarım. Desteğiniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

Veteriner megabakterinin tekrar etme olasılığı çok azda olsa var demişti umarım tekrarlamıyordur. Dezenfektan olarak Virkon-S elimde mevcut kafesi ayda bir komple yıkayıp Virkon-S ile dezenfekte ediyorum. Suluğunuda her gün yıkayarak taze su ile değiştiriyorum.
Kuş bugün sadece yem ve su ile beslendi aslında ama bu dışkıdaki leke neden olabilir onu bilmiyorum.
Kuşun iştahı yerinde ama halsizliği biraz var eski hareketliliği ve neşesi yok. Bunuda kanat tüyleri olmaması ve uçamamasına bağlıyordum aslında.

Vermiş olduğunuz programı uygulayacağım elimde sadece biotin yok onuda sipariş vereceğim hafta içi elime ulaşır. Kullandıktan sonrada buraya 3 hafta sonra neler değişti ne oldu fotoğraflarla birlikte yazarım. Desteğiniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız.
Rica ederim.Umarım megabakteri yoktur.İştah ve enerji kaybı,dışkılarda bozukluk,öğürme kusma,kilo kaybı,uçamama,aşırı tüy dökülmesi gibi durumlar görürseniz tekrardan kanatlı veterinerine gidip dışkı tahlili yaptırırsınız megabakteri var mı veya başka bir şey diye.
Ama şimdilik endişelenecek bir durum göremedim.

Tekrardan merhabalar,

Dediğiniz programı 3 hafta boyunca uyguladım ve yeni fotoğraflarını çektim aşağıdaki fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi kanatlarının en dış kısmındakiler uzun ama arada boşluklar var. Bunlar uzamadılar onun dışında kuş hareketli dışkısı ve yem yemeside normal durumdadır. Haliyle bu şekilde olduğu için uçamıyor ve kafesten çıkmak istemiyor. Elimdeki olan takviyeleri daha önceki mesajlarımda yazmıştım. Nasıl ilerlemem gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

Geri