Muhabbet kuşumun kanadı aşağı bakıyor ve uçamıyor

Mert_Hatip_Oglu

Yeni Üye
Yılda bir memlekete gitmemiz gerektiğinden kuşumu komşuya bırakıyorum ve 1 ay kafeste kalıyor. Aldığımda uçmayı hafif unutmuştu fakat zaman zaman salıp uçurtmaya çalıştım. Fakat zamanla uçması daha da geriledi ve hiç uçamaz oldu. Ardından kanatları aşağı ayağına takılacak kadar düştü. Bir kuşçuya götürdüm bana soğuk algınlığı ilacı verdi kullandım fakat etki etmedi. Gün içinde müsait olmadığım için veterinere de götüremiyorum ne önerirsiniz. Bir kaç aydır bu şekilde uçamıyor.

Resimler:

Yılda bir memlekete gitmemiz gerektiğinden kuşumu komşuya bırakıyorum ve 1 ay kafeste kalıyor. Aldığımda uçmayı hafif unutmuştu fakat zaman zaman salıp uçurtmaya çalıştım. Fakat zamanla uçması daha da geriledi ve hiç uçamaz oldu. Ardından kanatları aşağı ayağına takılacak kadar düştü. Bir kuşçuya götürdüm bana soğuk algınlığı ilacı verdi kullandım fakat etki etmedi. Gün içinde müsait olmadığım için veterinere de götüremiyorum ne önerirsiniz. Bir kaç aydır bu şekilde uçamıyor.

Resimler:

Kuşunuz sağlıklı görünmüyor, tüy kanat problemini kenara bırakırsak başka problem olduğunu da düşünüyorum. Kanatları için Bt Amin Forte ve Biotin Vitaz Soliter isimli ürünü öneririm. Ama siz bu kuşu kanatlı kuş veterinerine götürüp muayene ettiriniz hatta röntgen çektirip karaciğerine iç organlarına da baktırın, dışkı tahlili de yaptırın. Kuşta sorun var. Ayrıca aynayı kafesten çıkartın kafesinizi temizleyin, dışkılar tüneğe gelmeyecek şekilde konumlandirilsin tünekler. Hangi şehirde yaşadığınızı belirtirseniz kanatlı veterineri tavsiye edebiliriz.

Takviye olarak Entrobac probiyotik (15gr), Gervit-w multivitamin (20-25ml),Bt Amin Forte (20-25 ml), Sedochol (20-25ml) ve biotin vitaz soliter tavsiye ediyorum. Karadenizpetten temin edebilirsiniz. Kafes dezenfektani olarak da virkon s kullanmanızı öneririm. Ama dediğim gibi mutlaka kanatlı veterineri görmeli.

Teşekkür ederim işimden dolayı veterinere gidecek vakit bulamıyorum bunları veterinere gitmeden denesem bir sıkıntı olur mu?

Teşekkür ederim işimden dolayı veterinere gidecek vakit bulamıyorum bunları veterinere gitmeden denesem bir sıkıntı olur mu?
Bu dediğim takviyeler kullanılsın. Bt Amin Forte ve biotin tüy için. Tüyleri düzelebilir fakat yine de muayene edilmesi iyi olur. Bir ara izin almaya çalışıp kuşu kanatlı veterinerine götürün çünkü dediğim gibi tüy kanat haricinde de sıkıntı olabilir sağlıklı görünmüyor yavrucağız.
Takviyeleri bir an evvel temin edin gelince belirtin program hazirlayalim size.

Bu arada hassas teraziniz varsa kuşun ağırlığını da ölçün ve belirtin, zayıf göründü gözüme. Kuşun iştah ve enerji durumu nedir?
Kuşun kanatları problemli olduğu için uçamıyor kanatları berbat halde ne yazikki. Düzelmesi zaman alabilir. Kuşunuzun beyaz peçete üzerine yaptığı 6-7 adet yeni dışkı fotoğrafını da paylaşın ona da bakalim. Kuşta öğürme kusma ayak soğukluğu hapşırma vs var mi? Videosunu da paylaşınız streamable isimli siteyi kullanabilirsiniz. Beslenme programını da belirtiniz. Yem ve su harici verdiğiniz şeyler oldu mu? Ekmek vs? İçme suyu olarak ne veriyorsunuz arıtma çeşme kaynak? Kuşu banyo yaptiriyor musunuz evetse nasil? Fön makinesi kullanıyor musunuz? Takviye veriyor musunuz vitamin vs?

Geri