Muhabbet kuşumun kafa tüyleri döküldü

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan brandnew
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

brandnew

Yeni Üye
Merhaba

Kafeste iki kuş var, erkek olanın cereden başlayıp 3-4 gün içinde kafasının üstündeki tüyler ve göz çevresi oldukça döküldü, deri çıplak kaldı. Herhangi bir kaşınma veya hareketsizlik vb durumu yok, aktivite anlamında normal ama daha önce bu şiddette bir tüy dökümü olmamıştı.

Dökülen yerde yeni kökler cıkıyor gibi ama o kadar çok döküldü ki tüy değişimi mü hastalık mı emin olamadım. Ne yapmalıyım?

1D613470-A421-4D0D-9BAC-543DA6639F3D.jpeg
1F33FFA9-EDCD-4D8A-BE3C-1C4D897F00F4.jpeg
Fotoğraflar hata veriyor, görüntülenemiyor.

çözülmüş olmalı, tekrar bakarsanız cok sevinirim

Göz çevresi bana mantar hastalığını çağrıştırdı. Tedavisi pamuklu çubukla troysd kremini göze temas etmemeye dikkat edecek şekilde kelleşmiş olan bölgeye sürmektir. Kafa tüyleri neden bu kadar kel bilmiyorum, parazitsek bir problemi olabilir. Selçuk bey görürse cevaplar umarım.

Hayvanseverin dediği tedaviyi uygulayın günde iki kez 5 gün sürün. 4. Gün tüm kafesi ve ekipmanlarını dezenfekte edin.

Kafesi dezenfekte etmek için araştırdım da, bazıları sirkeli su yada arap sabunu önerirken bazıları virkon s isimli bi kimyasal önermiş. yazılanlara göre sulandırılmış halinin kuşa sıkılmasında banyosuna suluğuna konulmasında fayda var deniyor. yeme bulaşması vb sorun olmuyormuş.

Sizce virkon s ile yapmalıyım yoksa sirke arap sabunu vb ile mi? veya başka bir öneriniz olur mu?

Kafesi dezenfekte etmek için araştırdım da, bazıları sirkeli su yada arap sabunu önerirken bazıları virkon s isimli bi kimyasal önermiş. yazılanlara göre sulandırılmış halinin kuşa sıkılmasında banyosuna suluğuna konulmasında fayda var deniyor. yeme bulaşması vb sorun olmuyormuş.

Sizce virkon s ile yapmalıyım yoksa sirke arap sabunu vb ile mi? veya başka bir öneriniz olur mu?
Ben kafes dezenfektesi için nizoral şampuanı duymuştum.

Kaynar su , çamaşır suyu , sirke olabilir. Virkon da olur. Tercih sizin. Sirke tam garanti değildir ama. Ve kafes tellerinin boyasını etkileyebilir ilk yazdığım yöntemler.

Merhaba arkadaşlar bu bu kuşu petshoptan aldım ücretsiz kafasında tüyler dökülmüş yenileri çıkıyor 1.5 2 aylık arasında imiş hareketleri falan iyi yem yiyor ötüyor da sizce bu bir hastalık mı tuye mi girdi yoksa
Screenshot_20231018-201535_Gallery.jpg
Screenshot_20231018-201532_Gallery.jpg

Merhaba arkadaşlar bu bu kuşu petshoptan aldım ücretsiz kafasında tüyler dökülmüş yenileri çıkıyor 1.5 2 aylık arasında imiş hareketleri falan iyi yem yiyor ötüyor da sizce bu bir hastalık mı tuye mi girdi yoksa Ekli dosyayı görüntüle 69532Ekli dosyayı görüntüle 69533
Bu kadar açıklık normal değil. Diğer yerlerinde tüyler tamken bir tek kafasında hiç tüy kalmamış. Hele hele 1,5-2 aylık bir kuşun kafa tüyleri böyle olmaz. Bir veterinere götürseniz iyi olur.

Bu kadar açıklık normal değil. Diğer yerlerinde tüyler tamken bir tek kafasında hiç tüy kalmamış. Hele hele 1,5-2 aylık bir kuşun kafa tüyleri böyle olmaz. Bir veterinere götürseniz iyi olur.
Teşekkür ederimm hastalık mıdır acaba yeni tüyler çıkıyor ama aldığım yerdeki abi de tuye girmiş dedi anlamadim

Teşekkür ederimm hastalık mıdır acaba yeni tüyler çıkıyor ama aldığım yerdeki abi de tuye girmiş dedi anlamadim
Bir şey değil rica ederim. Evet hastalığa benziyor tüye girse de bu kadar dökülmesi çok anormal. Haftada 1 gün bt amin forte vitamin takviyesi yapın

Tamam çok teşekkür ederim son bir sorum olacaktı kb lutfen zamninizi alıyorum ama kafasına vazelin sürsem iyi olurmu yoksa veterinere gitmem mi iyi olur🥰🙏🙏
Vazelin sürebilirsiniz ama yetmez kuştan anlayan bir veterinere gitmeniz ya da telefonla görüşüp bilgi alırsanız daha iyi olur.

Geri