kaann

Yeni Üye
Esenlikler, muhabbet kuşumun sol gözünün üstü şişti. İlk hâli böyleydi, gözünü açamıyordu ama gözü bu kadar şiş değildi. Kilo kaybı yaşamıştı, yem yemiyordu. 1 hafta gözüne günde sabahları 2 damla Gentagut göz damlası ve akşamları çevresine Terramycin göz merhemi kullandım. Bu süreçte multivitamin takviyesi de yaptım. Gözü düzeldi, kilosunu toparladı, yem ve kuş kumunu yiyor, gün içinde ötmeyen, genelde uyuyan kuş ötmeye ve neşeli davranışlara da başladı ama bu sefer de gördüğünüz gibi gözünün üstü şişti. Bayağı şiş ve bu beni kaygılandırıyor. Daha anlaşılır olması için normal gözünü de ekliyorum. Önden görünümünü de ekliyorum. Bir de farklı bir açıdan görünümünü ekliyorum. Şiş gözünü ve normal gözünü gün içinde kafes tellerine, tüneğe sürtüyor ve ayaklarıyla kaşıyor.

Bunun dışında bu zamana kadar muhabbet kuşumda gözlemlediğim sorunları yazmak istiyorum.
  1. 2. görüntüde de gördüğünüz gibi gagasının sol kısmından ne olduğunu çözemediğim bir kitle var ve bu kitle içten geliyor, dışarıdan müdahale edebileceğim bir şey değil. Kitle gelen yerden, gagasının sol tarafından kuşun burnunda 3. delik açıldı.
  2. Her gün gün içinde demiri tık tık tık diye ısırıyor.
  3. Her gün gün içinde özellikle akşamları kafes tavanında ayaklarından asılı duruyor, baş aşağı durduğu da oluyor.
  4. Her gün gün içinde kafes tavanında baş aşağı durup kanat çırpıyor, çırparken bağırabiliyor.
  5. Nefes alıp verirken kuyruğu belirgin şekilde aşağı yukarı gidiyor.
  6. Her gün gün içinde yutkunma hareketi yapıyor, nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama başını kaldırıp gagasını açıp kapatarak yutkunma sesi çıkardığını düşünebilirsiniz, sesi ağzınızı hızlıca açıp kapattığınızda çıkan sese benziyor.
Şu an için ana kaygım gözünün şişliği ama bu sorunlar da var. Gentagut göz damlası ve Terramycin göz merheminin 1 haftadan çok kullanımı önerilmediği için bir şey olur diye yeniden kullanmak istemiyorum. Çözüm önerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Merhaba, benim bu konuda bir bilgim yok fakat instagramda bir veteriner böyle bir kuşu paylaşmıştı Buradan bakabilirsiniz

Bu kuşun gagası da uzun.. Sık sık gaga uzaması karaciğer sorunu belirtisi arasında sayılıyor. Anormal olarak uzamış.. Kesim yapılması lazım ama bilen birisi yapmalı,kullanılan alet temiz olmalı ayrıca,sterilize edilmiş olmalı...
Göze gelirsek ciddi derecede şiş.. Solunum yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir. Kanatlı kliniğine götürmelisiniz.

Geri