Muhabbet kuşumun gözünün altında gri bir beze var

guest1939294

Yeni Üye
Muhabbet kuşum kaçtı ve 2 günlüğüne bulamadık. En son kuş sesiyle açıp bulduğumuzda gözünde hiçbir şey yoktu. Fakat kaybolduğu günden 4 gün sonra gözünün altında gri bir beze çıktı. Ne olduğunu bilmiyoruz veterinere gitmemiz gerekiyor mu bilmiyoruz. Bilen varsa yardım edebilir mi?
Fotoğraf: https://mega.nz/file/x3MHGY5b#E0nEYv-rMM3yEx5iwgjTPhxdEJfUZ1tBWCKVY-87pwU

Muhabbet kuşum kaçtı ve 2 günlüğüne bulamadık. En son kuş sesiyle açıp bulduğumuzda gözünde hiçbir şey yoktu. Fakat kaybolduğu günden 4 gün sonra gözünün altında gri bir beze çıktı. Ne olduğunu bilmiyoruz veterinere gitmemiz gerekiyor mu bilmiyoruz. Bilen varsa yardım edebilir mi?
Fotoğraf: https://mega.nz/file/x3MHGY5b#E0nEYv-rMM3yEx5iwgjTPhxdEJfUZ1tBWCKVY-87pwU
Çıban gibi,deri enfeksiyonu. Eczaneden Terramycin deri merhemi alın ve günde 2 defa sabah akşam sürün,gece yatmadan evvel sürüp ışıkları kapatın. 3 gün kullanın. İyileşme olursa ama 3 gün yetersiz gelirse 4-5 güne de çıkartabilirsiniz. Kremi sürün, gelişmelerden bizi de haberdar edin.
Not: Kremi temiz ellerle veya kulak çubuğu yardımı ile o bölgeye iyice sürün. Mercimek tanesi kadar sürün. Sivilce gibi doluysa patlatmamaya dikkat edin.

Çıban gibi,deri enfeksiyonu. Eczaneden Terramycin deri merhemi alın ve günde 2 defa sabah akşam sürün,gece yatmadan evvel sürüp ışıkları kapatın. 3 gün kullanın. İyileşme olursa ama 3 gün yetersiz gelirse 4-5 güne de çıkartabilirsiniz. Kremi sürün, gelişmelerden bizi de haberdar edin.
Not: Kremi temiz ellerle veya kulak çubuğu yardımı ile o bölgeye iyice sürün. Mercimek tanesi kadar sürün. Sivilce gibi doluysa patlatmamaya dikkat edin.
Evet, sivilce gibi. Ayağıyla o bölgeyi kaşımaya çalışıyor ve gözünü açıp kapatırken zorlanıyor. Fazla dokundurtmadığı için kafesten çekmek zorunda kaldım. Bir de kuşumun merhem süreceğim bölgeyi kaşımasına engel olabilmek için yapabileceğim bir şey var mı? Kremi sürüp gelişmelerden haberdar ederim.

Son düzenleme:
Kuşum krem sürdüğümüz yeri kaşıdı ve krem dağıldı. Ne yapmam gerek?

Kuşum krem sürdüğümüz yeri kaşıdı.

Kremi kullanmaya devam edin. Kaşınması normal çünkü içi dolu ve rahatsız eder. İsterseniz boyunluk alıp veya kendiniz yapıp kuşa takabilirsiniz fakat kesici şeylerden yapmayin örneğin pet şişe gibi ve boyunluk çok sıkı da olmasın ki hayvan boğulmasın. Temiz bir sarı bez kullanabilirsiniz. İnternetten bakabilirsiniz yapımlarına.
Ayrıca gözün de enfeksiyon kapmamasi için tedbiren eczaneden gentagut göz damlası alın ve sabah 1 damla akşam 1 damla olmak üzere 3-4 gün devam edin,gözünün içine damlatın.

Kremi kullanmaya devam edin. Kaşınması normal çünkü içi dolu ve rahatsız eder. İsterseniz boyunluk alıp veya kendiniz yapıp kuşa takabilirsiniz fakat kesici şeylerden yapmayin örneğin pet şişe gibi ve boyunluk çok sıkı da olmasın ki hayvan boğulmasın. Temiz bir sarı bez kullanabilirsiniz. İnternetten bakabilirsiniz yapımlarına.
Ayrıca gözün de enfeksiyon kapmamasi için tedbiren eczaneden gentagut göz damlası alın ve sabah 1 damla akşam 1 damla olmak üzere 3-4 gün devam edin,gözünün içine damlatın.
Terramycini sürmeye devam ediyorum fakat ikinci bir çıban gibi bir beze daha var. Sanırım veteriner görmesi daha iyi olacak.

Vitamin verdi
Ateşini kontrol etmedim fakat daha fazla kene yok veteriner 9 tane kene çıkardı

Vitamin verdi
Ateşini kontrol etmedim fakat daha fazla kene yok veteriner 9 tane kene çıkardı
İyi ki götürmüşsünüz ben de çok şaşırdım. Kaçtığında bulaşmış demek ki. Ama önceden şişlik değil de başka bir şey olduğunu düşünmüştüm. Gri şişlik nasıl oluşsun ki. Turuncu, pembe, mor renklerinde olması lazım kuşun deri rengine göre...

Çok geçmiş olsun. Kuş şimdi iyi, değil mi? Rahatlamıştır biraz.

Ayrıca bir ara veterinerinize söyleyin ense damlası da yapsın kuşunuza. Keneler bir zarar verdiyse veya başka parazitler de bulaştıysa kuşunuz zarar görmeden tedbirinizi alın.

İyi ki götürmüşsünüz ben de çok şaşırdım. Kaçtığında bulaşmış demek ki. Ama önceden şişlik değil de başka bir şey olduğunu düşünmüştüm. Gri şişlik nasıl oluşsun ki. Turuncu, pembe, mor renklerinde olması lazım kuşun deri rengine göre...

Evet daha fazla hareketlendi rahatladı meğerse acı çektirmişiz çeşke daha erken gitseydim

Eczaneden bitason alsam işe yarar mı acaba

Evet daha fazla hareketlendi rahatladı meğerse acı çektirmişiz çeşke daha erken gitseydim
En iyisini yapmışsınız. Hangi kanatlı veterinerine götürdünüz? Memnun kaldıysanız benim de aklımda bulunsun.

Herhangi bir veteriner kliniğinden sonu mec-mac ile biten ivermektin içerikli dış parazit damlası çektirin enjektöre, 1 ml bile alsanız uzun süre yeter.
Kuşun ense tüyünü aralayıp 1 damla damlatın ve birkaç saniye ovalayın. 15 gün sonra 1 damla daha yapın. İlk kullanımda bu şekilde.
Sürekli de damla yapılmaz bilginiz olsun. Kuşlar için Tollisan u200 dış parazit damlası var güvenilir,onu tavsiye ederim.
Bu arada dış parazit damlası yapıldıktan sonra en az 3 gün banyo yapmasın. Geçmiş olsun yavrucağa.

Geri