Muhabbet kuşumun göğsü şiş

Mehlika2020

Yeni Üye
Muhabbet kuşumun göğsünde şişlik var başta fazla büyük değildi ama şimdi çok büyük korkmaya başladım.:oops::rolleyes::oops:

15889505597482052085366

Kursağı patlamış. Veteriner dedi
Çok geçmiş olsun.YouTube'da kursaklarını dikiyorlarmış.Risklimidir değilmidir bilmem ama belki veteriner deniyebilir yoksa kuşu kaybedeceğiz.Bu konuda bilgim yok merak ediyorum neden kursağı patladı biliyor musunuz?

Evet banada öyle geldi.Kursuk neden patlar bir bilginiz varmı bu konuda gerçekten şaşırdım ilk defa görüyorum iltihaptan,bakterilerdenmi kaynaklanıyor?

Öncelikle kursak patlaması terimini ilk kez duyuyorum... Başka bir veteriner hekime götürüp daha detaylı bilgi almanızı öneririm.

Aklıma en yakın gelebilecek sorun genelde güvercin ve serçelerde görünen mantar enfeksiyonu sebebi ile kursak damarlarının basınç sebebi ile patlaması geliyor, Mantar enfeksiyonu olan kandidiazis'te çok ender rastlansa da mantar enfeksiyonu ağız ve kursakta beyaz tabakalar oluşturarak küçük yaralara sebep olabilir yaralarda boğumlar oluşturarak yemlerin taşlık kısmında birikip mideye geçmesini engeller biriken yemlerin oluşturduğu basınç sebebi ile o çevredeki damarların patlamasına sebep olabilir fakat bu kursak patlaması anlamına gelmez kursakta ki damarların basınç sebebi ile patlaması anlamına gelir ki belirti olarak kuşun ağzında kanama görülmesi çok muhtemeldir.

Öncelikle kursak patlaması terimini ilk kez duyuyorum... Başka bir veteriner hekime götürüp daha detaylı bilgi almanızı öneririm.

Aklıma en yakın gelebilecek sorun genelde güvercin ve serçelerde görünen mantar enfeksiyonu sebebi ile kursak damarlarının basınç sebebi ile patlaması geliyor, Mantar enfeksiyonu olan kandidiazis'te çok ender rastlansa da mantar enfeksiyonu ağız ve kursakta beyaz tabakalar oluşturarak küçük yaralara sebep olabilir yaralarda boğumlar oluşturarak yemlerin taşlık kısmında birikip mideye geçmesini engeller biriken yemlerin oluşturduğu basınç sebebi ile o çevredeki damarların patlamasına sebep olabilir fakat bu kursak patlaması anlamına gelmez kursakta ki damarların basınç sebebi ile patlaması anlamına gelir ki belirti olarak kuşun ağzında kanama görülmesi çok muhtemeldir.
Anladım.Peki bir tedavisi varmıdır gerçekten üzüldüm ve şaşırdım.

Dışkı analizi ile ilgili mantarın teşhisi ve o mantara uygun tedavi yöntemi uygulanabilir fakat çok geç kalınmış bir durum olduğu için düzelme ihtimali düşüktür.
Teşekkür ederim bilgiler için.Çok geçmiş olsun tekrardan umarım iyileşebilir.

Muhabbet kuşumun göğsünde şişlik var başta fazla büyük değildi ama şimdi çok büyük korkmaya başladım.:oops::rolleyes::oops:

15889505597482052085366

Ah be kardeşim şimdiye kadar neden müdahale edilmedi bu hayvana... Bu şişliğin kursakla alakası olmayabilir. Ben hava kesesinden şüphelendim. Hava kesesi iltihabı yada yırtığı kesede hava birikmesine sebep olur. Eğer sorun hava kesesi ise veterinerin iğneyle delik açıp içerideki havayı boşaltması gerekiyor bu bir...

İkinci ihtimalde kursakta iltihap olması ve yine sıvı yada hava birikmesi...

Üçüncüsüde tümör olabilir...

Üç ihtimalde de profesyonel bir veterinerin müdahale etmesi gerekiyor. Tabi önce röntgen çekilip sorunun kaynağını anlamak ve ona göre müdahale etmek gerekir...

Bu işte en iyi veterinerler florya istanbulvet ve izmir özvet. Ne yapıp edip bu iki veterinerden birine götürün kuşu mutlaka.........

Geri