Muhabbet Kuşumun Dışkısı Normal mi?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan melihhh19
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

melihhh19

Yeni Üye
Selamlar. Kuşum yaklaşık 72 saat (3gün) önce kustu (detaylar için daha önceden bu konu hakkında yazdığım yazı : https://www.muhabbetkusu.com.tr/thr...an-sonra-daha-az-dışkı-yapmaya-başladı.80938/ ). İlk günlerde dışkısı biraz sulu ve beyaz renkteydi ama o günlerde çok fazla su içiyordu ondan dolayı çok panik yapmadım. bügüne doğru su içmesi normale döndü ve dışkısı normale dönmeye başladı ama yinede ben dışkılardan çok anlamadığım için buraya bir kaç resim atacağım kuş dışkılarından anlayan biri beni yönlendirise sevinirim. Eğer yapmam gereken bir şey var ise yazarsanız sevinirim.

Bu arada kusma olayından sonra kuşumun yemini suyunu tamemen değiştirdim ve suyuna vitamin destiği damlattım sizce bir sonraki suyu değiştirmemde koyayım mı ? 2 günde bir suyunu değiştiriyorum şuan sulukta temiz su var içindeki suyu döküp vitamin desteği damlatıp yeniden koymalımıyım ? normalde haftada 1 kere yada 10 günde bir kere veriyorum.

Resimleri normal olarak ekliyemedim buraya link bırakıyorum.

Selamlar. Kuşum yaklaşık 72 saat (3gün) önce kustu (detaylar için daha önceden bu konu hakkında yazdığım yazı : https://www.muhabbetkusu.com.tr/thr...an-sonra-daha-az-dışkı-yapmaya-başladı.80938/ ). İlk günlerde dışkısı biraz sulu ve beyaz renkteydi ama o günlerde çok fazla su içiyordu ondan dolayı çok panik yapmadım. bügüne doğru su içmesi normale döndü ve dışkısı normale dönmeye başladı ama yinede ben dışkılardan çok anlamadığım için buraya bir kaç resim atacağım kuş dışkılarından anlayan biri beni yönlendirise sevinirim. Eğer yapmam gereken bir şey var ise yazarsanız sevinirim.

Bu arada kusma olayından sonra kuşumun yemini suyunu tamemen değiştirdim ve suyuna vitamin destiği damlattım sizce bir sonraki suyu değiştirmemde koyayım mı ? 2 günde bir suyunu değiştiriyorum şuan sulukta temiz su var içindeki suyu döküp vitamin desteği damlatıp yeniden koymalımıyım ? normalde haftada 1 kere yada 10 günde bir kere veriyorum.

Resimleri normal olarak ekliyemedim buraya link bırakıyorum.

Öncelikle ballı kraker diye satılan o ürünlerden kesinlikle vermeyin.Dışkı şu an çok kötü durmuyor aslında probiyotik kullanıyor musunuz?

Öncelikle ballı kraker diye satılan o ürünlerden kesinlikle vermeyin.Dışkı şu an çok kötü durmuyor aslında probiyotik kullanıyor musunuz?
probiyotik kullanmıyorum. zaten o krakerleri ballı olduğu için değilde eskiken kuşum o yemleri çok seviyordu o yüzden takıyordum artık çok fazla yemiyor normal yem kabındaki yemlerini yiyor. o krakerler eğer kuşa zarar verir diyorsanız kaldıra bilirim fakat kaldırırsam onun yerine ne takmamı önerirsiniz.

probiyotik kullanmıyorum. zaten o krakerleri ballı olduğu için değilde eskiken kuşum o yemleri çok seviyordu o yüzden takıyordum artık çok fazla yemiyor normal yem kabındaki yemlerini yiyor. o krakerler eğer kuşa zarar verir diyorsanız kaldıra bilirim fakat kaldırırsam onun yerine ne takmamı önerirsiniz.

Ak ya da kızıl dal darı verin ballı kraker yerine. Daldarı da iyi gelir sulu dışkıya diye biliyorum. Dışkısı normal geldi bana. Belki çok su içmiş olabilir.

İsterseniz yemindeki aspur oranını da artırabilirsiniz. Evde kuru maya varsa probiyotik olarak ondan da verebilirsiniz. Tam dolu suluğa pirinç tanesi kadar kuru maya koyup yarım saat sonra kafese takın. İçindeki maddelerin aktif olması için yarım saat beklemek gerekiyor. Ben kuşlar içmeden geçirip gitmesin o günü diye elden bir kaç kez içiriyorum suluğu yanlarına götürüp. Artık alıştılar direkt içiyorlar suluğu uzattığım gibi.

10 saat sonra da maya olan suyu kaldırın temiz su koyun. 10 günde bir de elma sirkesi damlatın 3-4 damla kadar.

evet zararlı vermenizi önermem,denildiği gibi arada dal darı verin onun yerine.Probiyotik düzenli verirseniz bir çok sindirim sistemi sorununu önler.Mayayı şimdilik verebilirsiniz ama daha profesyonel bir ürüne geçmeniz faydalı olur.

Kuşunuzun dışkısı normal, vitamini haftada 1 kez verin. Sık sık vitamin verilmesi yağlanmaya ve tüy dökülmesine neden olur. Maya kullanımına dikkatli edin, sürekli kullanımı zararlıdır, sadece probiyotik olmadığı zamanlarda geçici olarak kullanın. Kuru mayalarda bulunan, tomurcuklanmayla çoğalan "Saccharomyces Cerevisiae" hücreleri (mantar) çok yoğun olduklarından ötürü kuşunuzun ishalini önlemek yerine sindirimini daha da bozabilir fakat kuşlar için özel olarak üretilen probiyotikler öyle değildir, laboratuvar ortamında özel olarak seçilen sağlıklı kuşlardan alınan numuneler ile mayadakine benzer tek hücreli canlıların karıştırılmasıyla üretilir (miktarları hesaplanarak).

Geri