Muhabbet kuşumun boynu döndü

medussanike

Yeni Üye
Yavru muhabbet kuşlarımdan biri yem koyarken kafesten kaçtı ve şiddetli bir şekilde duvara çarptı. Ertesi gün boynunun döndüğünü gördüm. Yem yiyor kendini temizliyor uçabiliyor ama dengesiz uçuyor yürüyor. Dışkısı da normal. Sallabaş diye bir hastalık buldum araştırırken ama bakteri kapmış olamaz çarpmadan sonra bu şekilde oldu. Ne yapılabilir bi bilgisi olan var mı? Bulunduğum yerde veteriner ya da bilen biri de yok küçük bi ilçede yaşıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Geçmiş olsun hocam Rabbimden şifalar diliyorum. Video yükleyebilme şansınız var mıdır? Bi minik dostumuzu uzaktan da olsa bi görelim ona göre gerek ben gerekse bilen arkadaşlar yardımcı olmaya çalışalım.

Geçmiş olsun hocam Rabbimden şifalar diliyorum. Video yükleyebilme şansınız var mıdır? Bi minik dostumuzu uzaktan da olsa bi görelim ona göre gerek ben gerekse bilen arkadaşlar yardımcı olmaya çalışalım
Geçmiş olsun hocam Rabbimden şifalar diliyorum. Video yükleyebilme şansınız var mıdır? Bi minik dostumuzu uzaktan da olsa bi görelim ona göre gerek ben gerekse bilen arkadaşlar yardımcı olmaya çalışalım.
Video eklemeyi beceremedim bu şekilde dün daha iyiydi durumu baya ters döndü kafası

Ekli dosyalar

• B8F75B72-4567-4D93-A688-3752DA5F12D6.jpeg
    B8F75B72-4567-4D93-A688-3752DA5F12D6.jpeg
    23 KB · Görüntüleme: 103
  • 447E000B-9A32-4E95-B3ED-E958659ACC12.jpeg
    447E000B-9A32-4E95-B3ED-E958659ACC12.jpeg
    16.6 KB · Görüntüleme: 102
En kısa sürede bi hekimin görmesi gerekir hocam. Bu tür vakalar ciddi vakalardır eğer erken tedavi edilmezse kayıpla sonuçlanabilir. Durumu dünden kötü mü? Hareket kabiliyeti, ötmesi, eğer sizinle ilgileniyorsa sizinle ilgilenişi... İnşaAllah daha kötüye gitmeden tez vakitte şifa bulur ama götürebilirseniz muhakkak bi hekim kontrolü olması gerek.

En kısa sürede bi hekimin görmesi gerekir hocam. Bu tür vakalar ciddi vakalardır eğer erken tedavi edilmezse kayıpla sonuçlanabilir. Durumu dünden kötü mü? Hareket kabiliyeti, ötmesi, eğer sizinle ilgileniyorsa sizinle ilgilenişi... İnşaAllah daha kötüye gitmeden tez vakitte şifa bulur ama götürebilirseniz muhakkak bi hekim kontrolü olması gerek.
Maalesef hekim yok yaşadığım yerde benim sıkıntım da bu olsa şimdiye götürmüştüm zaten. Durumu dünden kötü evet dün yandı şimdi ters dönmüş kafası. Hareketlerinde bana ilgisinde bi sıkıntı yok ben elime aldığım zaten kafasını yaslayıp direkt uyuyor.

Hocam tam muayene etmeden bir şey demek maalesef mümkün değil. Kemik kırılması mevcut olabilir mi ki diye düşünüyorum fakat dediğim gibi muayene etmeden bir şey demek olmaz. Durumunun kötüye gitmesi ciddi bir problemin varlığını gösteriyor. Yem yemesi nasıl ya da kafasını kendisi rahatça hareket ettirebiliyor mu yoksa sadece dönmüş halde mi?

Hocam tam muayene etmeden bir şey demek maalesef mümkün değil. Kemik kırılması mevcut olabilir mi ki diye düşünüyorum fakat dediğim gibi muayene etmeden bir şey demek olmaz. Durumunun kötüye gitmesi ciddi bir problemin varlığını gösteriyor. Yem yemesi nasıl ya da kafasını kendisi rahatça hareket ettirebiliyor mu yoksa sadece dönmüş halde mi?
Sadece dönmüş halde. Kursağını sürekli kontrol ediyorum dolu hep. Mama yapıp koydum yiyor dal darısı yerken de gördüm suluktan zor olur diye şırıngayla su da verdim neşesi yerinde gibi kendini temizliyor. Elle muayene ettim diğer yavrularla karşılaştırdım kemikte kırık yok gibi sanki boynu tutulmuş gibi yani. Ben elimle düzeltiyorum acı çekmiyor çırpınmıyor. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım

Boyun kısmında çarpmanın etkisiyle kısmi felçlik durumu olabilir. Acı çekmiyor dediğinize göre his kaybı var sanırım. Durumla karşı karşıya kalmış arkadaşlar varsa onlar da yazsa aslında iyi olur fakat ben eğer yarın imkanınız olursa dolmuş, otobüs ne olursa olsun direkt götürün derim. Muayene edilir, film çekilir ona göre teşhis koyularak tedaviye başlanır. Hangi şehirdesiniz hocam?

Boyun kısmında çarpmanın etkisiyle kısmi felçlik durumu olabilir. Acı çekmiyor dediğinize göre his kaybı var sanırım. Durumla karşı karşıya kalmış arkadaşlar varsa onlar da yazsa aslında iyi olur fakat ben eğer yarın imkanınız olursa dolmuş, otobüs ne olursa olsun direkt götürün derim. Muayene edilir, film çekilir ona göre teşhis koyularak tedaviye başlanır. Hangi şehirdesiniz hocam?
Antalya gazipaşa ilçesindeyim. Veterinerlerin hepsi kuşlarla ilgilenmediğini söyledi zaten 3-4 kişi anca var. Evet felç durumu olabilir ama kendini temizlerken boynunu geri alabiliyor acaba geçici felç durumu mu bilemedim. Yarın yine de bi veterinere götüreceğim en azından fikir verir

Hocam Antalya Hayvan Hastanesi (0242) 247 61 40 burayı arayıp bi hekimle görüşme sağlayabilir misiniz? İmkanınız varsa bu hastaneye götürünüz veterinerler anlamıyorlar pet hayvanlarından. Bu hastaneye götürebilirseniz en iyisi olacaktır.

Muhtemelen boynunda hasar oluştu mutlaka röntgen çekilmesi lazım. Ayrıca şunu da belirteyim muhabbet kuşları hastalıklarını, vücudundaki herhangi bir acıyı belli etmezler her zaman neşeli görünürler.

Hocam Antalya Hayvan Hastanesi (0242) 247 61 40 burayı arayıp bi hekimle görüşme sağlayabilir misiniz? İmkanınız varsa bu hastaneye götürünüz veterinerler anlamıyorlar pet hayvanlarından. Bu hastaneye götürebilirseniz en iyisi olacaktır.
Antalyaya 3 saat uzaklıktayım maalesef hayvana da o kadar yolu çektirmek istemiyorum bu sıcakta bi şekilde halletmeye çalışıyorum ne kadar veteriner varsa mail attım

Muhtemelen boynunda hasar oluştu mutlaka röntgen çekilmesi lazım. Ayrıca şunu da belirteyim muhabbet kuşları hastalıklarını, vücudundaki herhangi bir acıyı belli etmezler her zaman neşeli görünürler.
Her zaman neşeli görünmezler en ufak bi hastalıkta tüylerini kabartır uyurlar yıllardır kuş besliyorum aynı zamanda üreticiyim ilk kuşum değil zaten. Röntgen çekecek yer yok veteriner yok olsa zaten buraya yazmam götürürüm

Alanında uzman bir veteriner hekimin görmesi şart buradan yönlendirme yaparak çözülecek bir durum değil.
Alanında uzman veteriner hekim çevremde yok. Sadece büyükbaşa bakılıyor ki kanatlı hayvana bakan çok nadir. Öğrenciyim ben istanbula 18 saat yola ne kuş gider ne de benim öyle bir bütçem var. Hekime götürmem gerektiğini biliyorum hekimlerle iletişime de geçiyorum yaşayan varsa ya da bir hekim belki bilgi verir diye bir ihtimal yazdım durup durup hekime götürün yazmayın olsa zaten götürürüm

Durup durup değil. Mantıklı olan ne ise onu soyluyoruz.O zaman yapmanız gereken tek şey hekimlerden cevap beklemek. 🤷🏻‍♀️ Geçmiş olsun

Geri