Muhabbet kuşumun bir kanadı daha aşağıda.

limonask

Yeni Üye
Muhabbet kusumun bir kanadi daha asagida ve eskisi gibi uçamıyor. Kusum uçmayı çok seven bir kuştu neden bir anda böyle oldu anlamadım. Yaklaşık 1 haftadır böyle. Kendim de geç fark ettim. Kendiliğinden geçmesi için bekledim ama yok. Ucabiliyor ama uçarken fark ettiğim kadarıyla kanadi yamuk duruyor. Diğeri daha hızali uçarken ama diğeri yamuk gibi. Kanadını sanırsam geremiyor. Açabiliyor ama geriye doğru geremiyor. Ne yapmalıyım?

Muhabbet kusumun bir kanadi daha asagida ve eskisi gibi uçamıyor. Kusum uçmayı çok seven bir kuştu neden bir anda böyle oldu anlamadım. Yaklaşık 1 haftadır böyle. Kendim de geç fark ettim. Kendiliğinden geçmesi için bekledim ama yok. Ucabiliyor ama uçarken fark ettiğim kadarıyla kanadi yamuk duruyor. Diğeri daha hızali uçarken ama diğeri yamuk gibi. Kanadını sanırsam geremiyor. Açabiliyor ama geriye doğru geremiyor. Ne yapmalıyım?
Kuşunuzun videosunu streamble.com üzerinden atabilir misiniz? Bir de beyaz peçete üzerine yaptığı yeni dışkı resmini hizliresim.com üzerinden atarsanız sevinirim

İki kuş beraber yaşadıkları için ayırt etmem zor oluyor ama salikken dışkısı sulu geldi. Hal ve hareketleri hasta gibi değil. Tek ayak üstünde uyuyabiliyor. Genel neşesi yerinde. Bir sıkıntı kanadi. Sanırım da biraz ağrıyor çünkü kanalıyla uğraşınca hafif durgunlasiyor. Ya da uçtuğunda.

son 3 ayki besleme diyetinizi yazar mısınız ? Eğer takviye ürün kullanmışsanız onları da belirtin

son 3 ayki besleme diyetinizi yazar mısınız ? Eğer takviye ürün kullanmışsanız onları da belirtin
Vitaminli ballı yem son 1 ay. Gecen 2 ay boyunca meyveli vitaminli yem kullanmistik.
Genelde salatalık ve marul veriyorum. Onun dışında yuvasında kalamar kemiği var. Suluguna da aralıklarla probiyotik damlatiyorum.

Vitamin veya mineral desteği vermiyor musunuz ? Yem olarak meyveli, ballı, vitaminli vs tavsiye etmem. Bilindik bir markanın karışık yemlerinden vermeniz daha uygundur. Eğer Vitamin ve mineral vermiyorsanız en kısa sürede başlayın. Multi vitamin ve Multi mineral alın. İlaçlara başladığınızda 3 gün mineral sonraki 3 gün vitamin verin. Kalamar kemiği kalsiyum içerir ama kuşta D vitamini ve magnezyum seviyeleri düşükse aldığı kalsiyumdan faydalanamaz. Probiyotiği de sık vermeye başlayın. Ayrıca kuşun videosunu da paylaşın. uçarken de çekin normal dururkende

Vitamin veya mineral desteği vermiyor musunuz ? Yem olarak meyveli, ballı, vitaminli vs tavsiye etmem. Bilindik bir markanın karışık yemlerinden vermeniz daha uygundur. Eğer Vitamin ve mineral vermiyorsanız en kısa sürede başlayın. Multi vitamin ve Multi mineral alın. İlaçlara başladığınızda 3 gün mineral sonraki 3 gün vitamin verin. Kalamar kemiği kalsiyum içerir ama kuşta D vitamini ve magnezyum seviyeleri düşükse aldığı kalsiyumdan faydalanamaz. Probiyotiği de sık vermeye başlayın. Ayrıca kuşun videosunu da paylaşın. uçarken de çekin normal dururkende
A ve B Vitaminlerini veriyorum ama d vitamini vermiyordum. Kullandığım yem zaten bilindik bir marka olması lazım öyle açık satılanlardan almıyorum. Mineral desteği de vermiyordum. Dediklerinizi yapacağım. Kusumu uçarken çekmem şu an imkansiz çünkü çok uçmuyor ve bende bu ara ucurmayi düşünmüyorum çünkü uçunca kanatinin daha kötü olduğunu düşünmeye başladım. Bugün sanırsam uçtuğu için kanati azda olsa ağrıdı hal ve davranışları bana bunu yansıttı. Normal dururken çekmiştim. Onu da şimdi eklerim.

Ne sıklıkla vitamin veriyorsunuz ve ne ölçüde?
Sebze vermeyi bırakın, sık sebze verilmez. Şekerli şeyler de sık verilmez. Kuşunuzun videosunu paylaşın,beyaz peçete üzerine yaptığı 6-7 tane dışkının da fotosunu paylaşın. Foto için hizliresim com,video için streamable sitesini kullanabilirsiniz, buraya link atın. Kuşun kilosunu da söyleyin.

Ne sıklıkla vitamin veriyorsunuz ve ne ölçüde?
Sebze vermeyi bırakın, sık sebze verilmez. Şekerli şeyler de sık verilmez. Kuşunuzun videosunu paylaşın,beyaz peçete üzerine yaptığı 6-7 tane dışkının da fotosunu paylaşın. Foto için hizliresim com,video için streamable sitesini kullanabilirsiniz, buraya link atın. Kuşun kilosunu da söyleyin.
sık sık sebze meyve vermiyorum zaten. Hatta az bile veriyorum sayılır. Kuşumun resmini çekip koydum. Dışkılarını da 6-7 tanesinin onun olup olmadığını anlayamam ama kafes dışındayken dışkılarını çekerim. Kilosunu ölçmek için malesef hassas tartım yok ama kilo sorunu olmadığını düşünüyorım. Şekerli şeylerde vermiyorum zaten. Yukarda genelde salatalık ve marul veriyorumdan kastım sık vermek değil, daha çok yem dışında ne verdiğim hakkında. Kuşum nerdeyse 1 aydır marul bile yemiyordu.

Vitaminleri genelde 1-2 haftada bir koyuyorum açıkçası bazen unutuyorum. Aklıma gelince suluklarına 10ar damla damlatıyorum.

Resimden anladığım kadarıyla kanatta çıkık olabilir. Veteriner müdahalesi gerekiyor. Veterinere gitmişken de Multi mineral ve probiyotik almanızı tavsiye ederim. Kalsiyum magnezyum ve D vitamini eksiklikleri kemiklerin kırılgan olmasına nenden olabilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekir.

Resimden anladığım kadarıyla kanatta çıkık olabilir. Veteriner müdahalesi gerekiyor. Veterinere gitmişken de Multi mineral ve probiyotik almanızı tavsiye ederim. Kalsiyum magnezyum ve D vitamini eksiklikleri kemiklerin kırılgan olmasına nenden olabilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekir.
Anladım. İnşallah çıkık değildir. Çıkık olunca uçabilir miydi ki? Bir de eskisi gibi uçar mi? Çok sancılı korku dolu bir süreç olmaz değil mi kuş için? Nasıl oldu da çıktı anlamıyorum.

Anladım. İnşallah çıkık değildir. Çıkık olunca uçabilir miydi ki? Bir de eskisi gibi uçar mi? Çok sancılı korku dolu bir süreç olmaz değil mi kuş için? Nasıl oldu da çıktı anlamıyorum.
çıkık kesin değil hocam. Uzaktan net bir şey söylemek zor. Ama çıkık şüphesi var diye veteriner görmeli dedim. Çıkık kırığa nispeten daha kolay tedavi edilir. Eğer uçabiliyor demeseydiniz kırık şüphesi de var derdim. En iyi ihtimalle incinmiş.

Kanatlı(kuş) veterinerine muayene ettirmeniz doğru olur 👍🏻

Yaşadığım şehirde var mıdır ki? Yaşadığım şehir kucuk bir şehir. Normal veteriner bile az bulunuyor.

Egzotik veterineri de olur 👍🏻
Yaşadığınız şehri yazın Googleye ve egzotik hayvan veterineri diye de ekleyin,karşınıza çıkan kliniklerin hizmetler kısmına bakın,kuş yazan egzotik yazan varsa ve röntgen çekiyorlar ise oraya götürün. Kırık olur olmadığını röntgen ile anlayabilirsiniz.

Egzotik veterineri de olur 👍🏻
Yaşadığınız şehri yazın Googleye ve egzotik hayvan veterineri diye de ekleyin,karşınıza çıkan kliniklerin hizmetler kısmına bakın,kuş yazan egzotik yazan varsa ve röntgen çekiyorlar ise oraya götürün. Kırık olur olmadığını röntgen ile anlayabilirsiniz.
Veteriner yazıp hepsine tek tek baktım. Kanatlılar için özel bir veteriner bulamadım ama sanırım bir veteriner kanatlilara bakıyormuş. Yine de çok içime sinmiyor ama başka çarem yok. Kırık olsa uçamaz kanadını alamazdı diye düşünüyorum. Yüksek ihtimal çıkık yukarıdaki arkadaşın dediği gibi.

Veteriner yazıp hepsine tek tek baktım. Kanatlılar için özel bir veteriner bulamadım ama sanırım bir veteriner kanatlilara bakıyormuş. Yine de çok içime sinmiyor ama başka çarem yok. Kırık olsa uçamaz kanadını alamazdı diye düşünüyorum. Yüksek ihtimal çıkık yukarıdaki arkadaşın dediği gibi.
Çıkık da olabilir, incinmiş de olabilir. İncinme de yapabilir

Geri