Muhabbet Kuşumdaki Saldırganlık

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Screwy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Screwy

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

5-6 Ay önce 60 günlük bir muhabbet kuşu aldım. Eğer yanılmıyorsam cinsiyeti erkek. İlk geldiği günden itibaren sürekli kaçıyor ediyor vs. zamanla alıştırdık elimize geliyordu, odada rahat uçuyordu, üzerimize konuyordu bizimle oyun oynuyordu, kendini sevdiriyordu elimizden yem yiyordu vs... Son 1 belki 2 aydır gördüğü her şeye saldırıyor. Kafestendir diye daha büyük kafes aldım nafile. Kafese yaklaşıyorum direk benim olduğum yöne zıplıyor elimi yaklaştırıyorum elime saldırıyor. Kafese tünek sokuyorum tüneğe saldırıyor. Kafesten çıkarıyorum bir süre sonra üzerimize geliyor bunda sorun yok ama üzerimize konar konmaz ısırmaya başlıyor. elimizi uzatıyoruz elimizi ısırıyor ama öyle bir ısırmak ki bıraksan koparacak :) Ne dokunabiliyoruz ne sevebiliyoruz ne yaklaşabiliyoruz. acayip hırçın. İlk defa muhabbet kuşu besliyorum. Bu bir anda gelişen davranışının sebebi ne olabilir ve bu durumu nasıl düzeltebiliriz?

Açıkçası o sakin elimize gelip kendini sevdiren hallerini özledim. :)

Bu arada muhabbet yazamamışım yetkili birisi düzeltebilir mi :)

Arkadaşlar merhaba,

5-6 Ay önce 60 günlük bir muhabbet kuşu aldım. Eğer yanılmıyorsam cinsiyeti erkek. İlk geldiği günden itibaren sürekli kaçıyor ediyor vs. zamanla alıştırdık elimize geliyordu, odada rahat uçuyordu, üzerimize konuyordu bizimle oyun oynuyordu, kendini sevdiriyordu elimizden yem yiyordu vs... Son 1 belki 2 aydır gördüğü her şeye saldırıyor. Kafestendir diye daha büyük kafes aldım nafile. Kafese yaklaşıyorum direk benim olduğum yöne zıplıyor elimi yaklaştırıyorum elime saldırıyor. Kafese tünek sokuyorum tüneğe saldırıyor. Kafesten çıkarıyorum bir süre sonra üzerimize geliyor bunda sorun yok ama üzerimize konar konmaz ısırmaya başlıyor. elimizi uzatıyoruz elimizi ısırıyor ama öyle bir ısırmak ki bıraksan koparacak :) Ne dokunabiliyoruz ne sevebiliyoruz ne yaklaşabiliyoruz. acayip hırçın. İlk defa muhabbet kuşu besliyorum. Bu bir anda gelişen davranışının sebebi ne olabilir ve bu durumu nasıl düzeltebiliriz?

Açıkçası o sakin elimize gelip kendini sevdiren hallerini özledim. :)
Kafesinde iken ısırması normal sayılır benim kuşum da yapıyor gördüğüm çoğupapağan da yapıyor sonuçta orası bölgesi. Kuşunuz hasta mı ? Bazen hasta olunca da asabi oluyorlar.

Eğitilen kuşların çoğunda olgunlaşma yaşının sonlarına doğru görülen bir olay olup sebepsizdir. Isırmaya dayalı olmayan kur yapma amacı güden bu hareketin temelinde dişiyi etkilemek için gagaya art arda vurma, omzuna dokunma kısacası kısmi hırpanilik görülür. Bu aslında doğal bir olaydır. Bir iç güdüdür. Kuşunuz yüksek ihtimal kur yeteneklerini geliştirmektedir. Potansiyel eşler için kendini hazırlamaktadır. Bu durum düzeltilemez. Düzeltilmesinin yararı yoktur.

Ve evet kuşlar kendilerine tanınan alan içerisine yabancıların girmesinden hoşnut olmazlar bu da asabi olmalarına sebebiyet verir. Naçizane tavsiyem kuşunuza eş alın kafesten çıkaracağınız zamanlarda kafesin ağzını açın elinize bu vasıta ile alın kafese el sokmak çok doğru değil. Kuşların güvensiz hissetmelerine sebep olur.

Geri