Muhabbet kuşumda kursak mantarı olduğunu düşünüyorum

rogerwolfer

Yeni Üye
Merhaba benim bir muhabbet kuşum, var 2022’nin ekim ayında sahiplendik. Geçen seneden beri boynunu ileri geri hareket ettiriyor, değişik bir hareket yapıyor nasıl anlatsam bilemiyorum. Şimdi gene boynunu öyle hareket ettirdi ve bir yem kustu. Veterinere götürdük kursak mantarı mı var dedim o da sanmıyorum oyun olsun diye yapıyor olabilir dedi. Birde kuruma hastalığının olmasından çok korkuyorum çünkü göğüs kemiği sivri gibi, ve eti mor gözüküyor, veteriner baktığında kuruma hastalığı yok dedi. Fotoğrafa ihtiyacınız olursa atarım lütfen yardım edin.

Emin olmanız için kursaktan ve dışkıdan alınan örneğin incelenmesi gerek. Etrafınızdaki veterinerleri arayıp yapıp yapmadıklarına dair bilgi alabilirsiniz yaptırdıktan sonra böylece emin olabilirsiniz

Kursak ile dışkının örneğinin incelenip incelenmediğini mi sorucam? Kuruma hastalığı ile ilgili ne yapmalıyım? Dediğim gibi göğüs kemiği sivri ve eti mor görünüyor

Evet veterinerleri arayın ve kuşların dışkı ve kursak örneklerinin incelenip incelenmediğini sorun. Çünkü tespit edilmesi için örneklerde megabakteriye rastlanması gerekir ki şüpheleniyorsanız tedavisi için zaman kaybetmemelisiniz. Kuşunuz kaç gram, kusma davranışı sindiremediği için mi oluyor megabakteriden mi bilemeyiz kuş kumu kullanıyor musunuz

Evet veterinerleri arayın ve kuşların dışkı ve kursak örneklerinin incelenip incelenmediğini sorun. Çünkü tespit edilmesi için örneklerde megabakteriye rastlanması gerekir ki şüpheleniyorsanız tedavisi için zaman kaybetmemelisiniz. Kuşunuz kaç gram, kusma davranışı sindiremediği için mi oluyor megabakteriden mi bilemeyiz kuş kumu kullanıyor musunuz
Ben kuşumu hiç tartmadım, tartınca bilgi veririm size. Kuş kumu kullanmıyorum

Bir şey daha sorucaktım size, kursak mantarı ile kuruma hastalığı aynı mı? İnternete yazınca net bit cevap almak çok zor kusura bakmayın

Kanatlı kuş veterinerine mi gittiniz yoksa kuşlardan anlamayan veterinere mi? Kuşlar için kanatlı veterinerine gidilmesi gerekir bilginiz olsun.
Konuya devam edersem kuruma bir hastalık değil hastalığın neden olduğu aşırı kilo kaybına denir. Kuruma aşırı kilo kaybı yani. Açlıktan ölüm döşeğine kadar getirir. Kursak mantarında kötü kokulu salyalı kusma, zayıflama, dışkı bozukluğu, kursağın balon gibi şişmesi olur. Hangi şehirde yaşadığınızı belirtirseniz kanatlı veterineri tavsiye edelim size. Ayrıca kuşunuz aşırı zayıf ise veya yemeğini yemiyorsa bilen birileri tarafından elle besleme maması ile kursaktan besleme yapılması lazım.

Kuşum iştahlı gayet. Ben Gaziantep’te yaşıyorum
Kanatlı kuş veterinerine mi gittiniz yoksa kuşlardan anlamayan veterinere mi? Kuşlar için kanatlı veterinerine gidilmesi gerekir bilginiz olsun.
Konuya devam edersem kuruma bir hastalık değil hastalığın neden olduğu aşırı kilo kaybına denir. Kuruma aşırı kilo kaybı yani. Açlıktan ölüm döşeğine kadar getirir. Kursak mantarında kötü kokulu salyalı kusma, zayıflama, dışkı bozukluğu, kursağın balon gibi şişmesi olur. Hangi şehirde yaşadığınızı belirtirseniz kanatlı veterineri tavsiye edelim size. Ayrıca kuşunuz aşırı zayıf ise veya yemeğini yemiyorsa bilen birileri tarafından elle besleme maması ile kursaktan besleme yapılması lazım.
Birkaç gün önce nedense hasta oldu ve salyalı kustu ama şuan iyi kusmuyor yani. Sabah kusma hareketi yaparak kustu bir yem. Benim götürdüğüm veterinerde kuş hekimi ayrıydı zaten oraya götürdük. Kuşumun dışkısı şuan olduğundan daha açık renkte, ama ishal yok.

Kuşum iştahlı gayet. Ben Gaziantep’te yaşıyorum

Birkaç gün önce nedense hasta oldu ve salyalı kustu ama şuan iyi kusmuyor yani. Sabah kusma hareketi yaparak kustu bir yem. Benim götürdüğüm veterinerde kuş hekimi ayrıydı zaten oraya götürdük. Kuşumun dışkısı şuan olduğundan daha açık renkte, ama ishal yok.

Belirtiler mevcut. Tahlil yapılmadan mantar yok dememek lazım. Dışkı tahlili yaptırın kusmuktan da örnek alınsın.
Veterineriniz "sanmıyorum" demiş bu hasta olup olmadığını bildirmez bize. Net sonuç için tahlil gerekli.

Son düzenleme:
Belirtiler mevcut. Dışkı tahlili yapılmadan mantar yok dememek lazım. Dışkı tahlili yaptırın kusmuktan da örnek alınsın.
Veterineriniz "sanmıyorum" demiş bu hasta olup olmadığını bildirmez bize. Net sonuç için tahlil gerekli.
Emin değilim geçen seneden beri yapıyor Allah korusun bir şey olsaydı olurdu belkide, önerebileceğiniz bir veteriner var mı yaşadığım şehir için

Emin değilim geçen seneden beri yapıyor Allah korusun bir şey olsaydı olurdu belkide, önerebileceğiniz bir veteriner var mı yaşadığım şehir için

"Sanmıyorum oyun yapıyor olabilir" demiş veterineriniz.. Kur kusması salyalı olmaz taneli olur. Veterinerinizi değiştirin, kanatlı alanında başarılı bir hekim bulun. İnternetten araştırın. Ben Gaziantep için kanatlı uzman hekim bilmiyorum.

Tamam teşekkürler, belirtiler mevcut demiştiniz hangileri belirti kusma dışında? Bu arada kusma hareketi yapınca her zaman kusmuyor.

"Sanmıyorum oyun yapıyor olabilir" demiş veterineriniz.. Kur kusması salyalı olmaz taneli olur. Veterinerinizi değiştirin, kanatlı alanında başarılı bir hekim bulun. İnternetten araştırın. Ben Gaziantep için kanatlı uzman hekim bilmiyorum.
Zaten kusma hareketini her yaptığında kusmuyordu ama hasta olduğunda salyalı kustu tek. Veterinerime sadece sürekli kusma hareketi yaptığınu söyledim

Tamam teşekkürler, belirtiler mevcut demiştiniz hangileri belirti kusma dışında? Bu arada kusma hareketi yapınca her zaman kusmuyor.

Kuşunuzun durumu bence şüpheli. Hastalık varsa başlarında olabiliriz daha. Bu sebeple sık kusma olmayabilir. Ama salyalı kusma şüpheli.
Devamlı kusmayıp sık sık öğüren bir kuş ise karaciğer hastalığı da olabilir. İyi bir veteriner bulun.

Geri