Muhabbet Kuşumda Astım Ya da Astım Şüphem

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan TaKoc
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

TaKoc

Yeni Üye
Merhabalar muhabbet kuşum 7 yaşında normal olarak sıkıntısı yok gibi duruyor lakin bazı durumlarda atacağım videodaki gibi vik vik sesle ötmeleri çok oluyor. Bu vik vik sesini normal koşullarda ne zaman yaptığını tarif etmem gerekirse; dışarıda çok uçtuğunda nefes nefese kaldığı vakit , yem yerken (anlamadığım bir sebepten ötürü yem yerken de vik vik diye sesler çıkarıyor),günün sonunda biraz fazla dışarıda kaldıysak kafesin içinde vik vik ötmesi ile devam ediyor.Bu durumu her yerde araştırdım ve şuan hali hazırda kekik spreyi kullanıyorum. Bundan önce "Doksimis" adlı bir ilaç almıştım kullnamaya çok korktum o zaman da burada yazmıştım kekik spreyi ile devam ettim az gibiydi bu belirtiler ama artıyor gibi hissediyorum. "Vilmectin" önerildi ancak emin olamadğım için kullanmaya korktum.Şuan ne yapacağım bir fikrim yok. Gece uyurken çok fazla bu vik vikleme olayu olmuyor Allahtan ama sürekli hapşırıyor bazı durumlarda. Gündelik zamanlarda da yem yerken vik viklediği için ben yemi yediriyorum. Aç kaldığında daha şiddetli vik viklemesi tutabiliyor.Ayrıca "Vilmectin" kullanmanın bir etkisi olur mu ? Birkaç kuşçu kullanmayın demişti.Bunun harici kullanabileceğim bir ilaç olursa lütfen belirtirseniz sevinirim.Ne yapacağımı bilmiyorum elim ayağım kapana kısılmış gibi biraz , Ankarada ikamet etmekteyim bildiğiniz bir kuşçu uzmanı önerebilirseniz çok müteşekkir olurum.

Son düzenleme:
Başlığı yanlış yazmışım kusuruma bakmayın.

Merhaba
Nefes nefese kalmanın vikvik diye ses çıkartmanın birçok sebebi olabilir.
Akciğer problemi,üst veya alt solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan veya stres korku heyecan gibi durumlarda da nefes alışverişte farklılıklar olabilir. Kuşun odasında parfüm sigara kullanılıyor mu? Evetse kesinlikle kuşu temiz havadar bir odaya almalısınız kuşun olduğu oda temiz havaya sahip olmalı. Isı ve nem oranı da çok önemlidir. Sıcaklık 22-24 derece arasında,nem %40-60 arasında olmalıdır. Nem oranı düşükse hava kuru olur ve virüslerin bulaşmasına olanak sağlar. Nem yüksek olursa da küf ve mantarlar bakteriler çoğalır. O yüzden ısı ve nem oranı da önemlidir. Banyo yapıyorsa asla fön makinesi kullanılmamalı,kullanıldıysa da problem yaşıyor olabilir.Cereyana maruz kaldı ise de üşütmüş olabilir. Vantilatör gibi şeyler kuşun odasında çalıştırılmamalı. Bilgiler veriyorum ayriyeten.

Kanatlı veterinerine gidip muayene ettirmek doğru olur. Ankara için Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği tavsiye ederim, Uğur Pet Veteriner Kliniği de kuşlara bakıyormuş.

Solunuma takviye olarak Röhnfried Atemfrei ve Röhnfried Usnegano tavsiye ederim. Ama tabii bunlar takviyedir ilaç değildir. Siz kuşu mutlaka bir kanatlı veterinerine götürün 👍🏻
Sürekli hapşırma alerjinin de göstergesi olabilir ayrıca.

Vilmectine gelirsek bazı hayvanlarda dış parazit için kullanılır. Ben vilmectin tavsiye etmem. Bunun yerine doğal ürün olaran Tollisan u200 alabilirsiniz. Veya herhangi bir veteriner kliniğinden sonu mec-mac ile biten ivermektin içerikli dış parazit damlasını enjektöre çektirebilirsiniz biraz. 1 ml de 20 damla vardır,20 damla bile senelerce yeter.
İvomec,avromec,zimec tavsiye edilen ürünler.

Geri