Muhabbet kuşuma doğru mu bakım veriyorum?

yellowkus

Yeni Üye
Merhabalar herkese
1 yaşından ufak bir lutino muhabbet kuşum var ismi yellow. Son zamanlarda nefes alıp verirken gırk gırk sesler çıkarmaya ve kuyruğunu oynatmaya başlamıştı. Gece bu ses daha çok arttığından endişelenip onu aldığım üretimhaneye götürdüm adam muayene edip ufak bir alerjik durum olabileceğini söyledi ve şırıngayla bir ilaç içirdi. Sonra dış parazit ilacını yaptı ve haftada 1 kullanmamız için probiyotik + vitamin olarak provit şurup,tüyleri için ise okaliptüs+ lavanta yağı karışımı önerdi. Bir de yedirebileceğimiz besinleri önerdi ben de o öneriyle kuşuma azıcık haşlanmış yumurta bazen de roka yedirdim bunları çok çok az tüketti. Nefes alma sorunu büyük ölçüde azaldı fakat şimdi ishal oldu 2 gündür ishal durumda çok sıvı değil fakat görsel ekleyeceğim. Bu konuda çok endişeliyim kuşuma yanlış bakım mı veriyorum? Beni yönlendirebilirseniz çok sevinirim. İshal için ne yapmalıyım?

Son düzenleme:
Dışkılarında sorun yok. Kuşunda bir videosunu paylaşın. Yumurta vermenizde sakınca yok. Hatta iyidir. Verdiği ilacı bilmek gerek. Antibiyotik miydi verdiği ilaç ? Hırıltı devam ediyor mu kesildi mi ?

Merhaba Selçuk Bey yanıtınız için çok teşekkür ederim, foruma yeni katıldığım için görsel video eklemeyi çözemedim. Verdiği ilaç için antibiyotik demişti hırıltı şuan sadece uzun süre uçtuktan sonra oldu. Benim asıl endişem dışkısıyla ilgiliydi şuan ama siz normal dediniz dışkısı normalde çok daha katı oluyordu onun için endişelendim. Şimdi görsel eklemeye çalışacağım. Kuşun görselini de ekledim. Hırıltısı bu şekildeydi…

Şırıngayla verdiği ilacı kaç gün kullandınız ? Hırıltının hiç olmaması gerekir.

Orada şırıngayla ağzına sıktılar ilacı sonrasında bir toz ilaç beyaz ufak bir pakette 3 gün suyuna kattık. Bugün o sesi hiç yapmadı videoda paylaştığım sesi. Bugün 5.günümüz ilacın üstünden artık ilacı kestim normal su veriyorum.

Kuş gün içinde açık mı hareket ediyor mu ?

Şırıngayla verdiği ilacı kaç gün kullandınız ? Hırıltının hiç olmaması gerekir.

Kuş gün içinde açık mı hareket ediyor mu ?
Evet neşeli uçuyor ve şarkı söylüyor sadece bugün fazla uyuyor ve en son dışkısı bu şekilde. Endişenmeli miyim? Genel olarak vitamin ne önerirsiniz? ve probiyotiği üretici kendisi bir şişede verdi onu kullanmalı mıyım bilmiyorumDışkısı

Dışkısı normal. Üreticinin verdiği probiyotiği kullanın ve toz formda suya karıştırılabilen bir probiyotik daha alın bence. İkisini dönüşümlü kullanırsınız. Önerim smart markasının prolive ürünüdür. Kullanıyorum memnunum. Haftada en az 3 defa probiyotik verin.

Geri