Muhabbet Kuşuma Şırınga ile nasıl ilaç vereceğim?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Aybekhan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Aybekhan

Yeni Üye
Arkadaşlar benim muhabbet kuşlarımdan erkek olan hastalandı doktor 2 tane şırınga ile ilaç verdi biri vitamin diğeri ise antibiyotik galiba. Neyse kuşumun hastalığı İshal ve Bitkin. Şırınga ile 4 5 damla dedi ama yemek borusu ile soluk borusu yan yana olduğu için ağızdan veremiyorum. Boru takıp yemek borusundan sarkıtsam 4 5 damlayı nasıl tutturcam. Acil yardımınıza ihtiyacım var

Merhaba

Şırıngaya 1 damlalık ilacı çek. (Daha fazla çekme çünkü şırınga donuyor ya da hepsi birden fışkırıyor).

Kuşun gagasını hafif ayırıp ağzına boca et. Bi 5 saniye yutkunup tıksırır. Ondan sonra kafese sal kendine gelsin.

Yemek borusuna zarar vermeyecek kadar kuş anatomisinden anlıyorsan ve malzemen varsa böyle bir şeye kalkışmanı öneririm.

Merhaba

Şırıngaya 1 damlalık ilacı çek. (Daha fazla çekme çünkü şırınga donuyor ya da hepsi birden fışkırıyor).

Kuşun gagasını hafif ayırıp ağzına boca et. Bi 5 saniye yutkunup tıksırır. Ondan sonra kafese sal kendine gelsin.

Yemek borusuna zarar vermeyecek kadar kuş anatomisinden anlıyorsan ve malzemen varsa böyle bir şeye kalkışmanı öneririm.
Bu videodaki gibi yapsam bir sıkıntı olurmu

Hocam ben tavsiye etmiyorum. İşten iyi anlayan birisinin yapması lazım bunu. 4-5 damla çok değil

Hocam ben tavsiye etmiyorum. İşten iyi anlayan birisinin yapması lazım bunu. 4-5 damla çok değil
Yani boru işini yapmayayım ve ağzına fazla içeriye girmeden enjekte edeyim. Anladım teşekkür ederim. İnsanın içi gidiyor be beyler anlayın halimi kuşum öle sessiz sedasız tepkisiz üzülüyorum ona ister istemez

İğnesini de çıkaracaksınız tabi onu da söyleyeyim. Ağzına biryerine batmasın. Sadece enjektörle.

Çok seri boca etmeyin agzına. Hafif hafif verirseniz yutacaktır. Kaçarsa da tıksırıp çıkarır.

Kuşunuz ishalmi bu arada yemine aspur da karıştırın ishali azalır

Kuşum an itibari ile melek oldu :( . Dişi kuşumun tavırlarında bir değişiklik var ne yapmam gerek?

Hocam belirtileri daha ayrıntılı yazarsan tecrübeli arakadaslar daha iyi yardımcı olurlar. Dışkı fotoğrafı ve bir video paylasın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çok seri boca etmeyin agzına. Hafif hafif verirseniz yutacaktır. Kaçarsa da tıksırıp çıkarır.
Merhaba. Cok eski bir konu ama insallah dönüt alabilirim. Muhabbet kusum cok hasta hatta durumu kritik. Dort ayri ilac ve mama ile besliyorum hayvan perişan oluyor tabi benim de korkum sebebiyle işler daha da zorlaşıyor. Ben şırıngayla verirken ilaci ya da mamayi hortum salma vs gibi bir durum yok normal ust gagasindan veriyorum az az. Yine sag - sol durumuna dikkat etmem gerekiyor mu ve hangisi doğru hayvanin yuzu bana dönük haliyle??

Geri