muhabbet kuşum

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan yao ako
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

yao ako

Onursal Üye
Muhabbet kuşum kurşun kalemin ucunu kemiriyordu çok kemirmeden elinden aldım ama gagasının ucu griye boyandı bir şey olur mu ?

Merhaba. Kuşunuz kalem ucunu kalsiyum ve mineral ihtiyacını gidermek için yiyor olabilir, az miktarda yemesinde bir sıkıntı yok fakat bir daha ki sefere yemesine engel olun. İsterseniz kuşunuza içeriğinde kuş kömürü bulunan grit kuş kumlarından alabilirsiniz veya hali hazırda kuş kumunuz varsa harici olarak kuş kömürü alıp içerisine ekleyebilirsiniz. Ben ne kadar kuşlarıma vermesem de bir çok kuş üreticisi kullanıyor ve hobicilerin kuşlarına kömür vermelerini tavsiye ediyorlar. Kömür kuşların bağırsaklarındaki bakteri ve virüsleri temizler ve taşlıklarında yem tıkanmalarından dolayı oluşan hazım problemlerini en aza indirir.

Eğlencesine kemiriyor olabilir fakat onun yiyecek bir şey olduğunu fark edeceği için her gördüğünde yemek isteyecektir. Bunu yapacağını kendi kuşlarımdan biliyorum :)

Saf kömür olsa yemelerinde bir sakınca yok ama kurşun kalem içerisindeki kömürlere dayanıklı olmaları ve daha parlak yazabilmeleri için kimyasal kaplamalar dökülüyor. Bu kömürleri yemeyi alışkanlık haline getiren kuşlar da zaman içerisinde çeşitli rahatsızlıklar görülebilir.

Geri