muhabbet kuşum yumurta sıkışması oldu ve yumurta içimde kırıldı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Misket34
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Misket34

Yeni Üye
5 yıla yakın beslediğim kuşuma eş almıştım ve galiba yumurtlayacaktı ama yumurta sıkışması oldu ve yumurta içinde kırıldı kesesi dışarıda ve içinde yumurta kabukları var acil yardım 4 saate yakın böyle

5 yıla yakın beslediğim kuşuma eş almıştım ve galiba yumurtlayacaktı ama yumurta sıkışması oldu ve yumurta içinde kırıldı kesesi dışarıda ve içinde yumurta kabukları var acil yardım 4 saate yakın böyle

Vakit kaybetmeden kanatlı(kuş) veterinerine götürmelisiniz. Yaşadığınız yeri söylerseniz kanatlı veterineri tavsiye edebiliriz.

Böyle bir olay olduğunda bilirkişiden yardım almanız gerekirdi,4 saat uzun zaman ölümle bile sonuçlanabilir bu tarz olaylar.
Kabukların çıkartılması lazım ve gerekirse enfeksiyon kapmaması için bazı şeyler kullanılabilir. Tabii bunları temiz aletlerle yapmak gerekir. Yumurta kabukları iyice kırılıp içeriye doğru girmiş olabilir. Destek almanız lazım.
Van'da kanatlı veterineri bilmiyorum. Googleye Van kanatlı kuş veterineri diye aratın karşınıza çıkan veteriner kliniklerinin hizmetler kısmına bakın orda egzotik/kuş yazıyor ise götürün. Veya yakınınızdaki veterinerleri arayıp sorun böyle bir olay oldu diye. Dikkatle ve temiz aletlerle kabuğu çıkartması lazım.

şimdi götürmem çok zor olur bu kabuklar kendi kendine erirmi

Ciddi bir durum olduğu için forumda vakit kaybetmeyin ve kuşlardan anlayan veterinerden destek alın.
Yoksa kuşu kaybetme durumu var.

Yada şimdi yapabileceğim bir müdahale varmıdır
Yazdıklarımı anlamıyor musunuz? Evde bir şey yapamazsınız bu konuda bilginiz yoksa.
Yumurta kabukları içinden dikkatlice çıkartılacak, dışarıya çıkan kese içeriye sokulacak vs.
Açık veterinerler elbet vardır Van'da. Araştırın.

Geri