Muhabbet kuşum yem yemiyor

Soru sormaya geldim

Paylaşımcı Üye
Yem yemediği için dışkısı bile yok ,sadece su yapıyor. Uzun süre zorlayıp yem verdiğimde de yemi ağzına alıp kırdı ama içindekini yemeden atıp beni kandırmaya çalıştı. Dal darı verdim yemedi. Patates haşladım yemedi. Bu sabah her zamanki gibi hareketliydi. Parmağımla dövüşürken bir kere kustu. O andan itibaren sürekli uyumaya başladı, tüylerini kabarttı, hiçbir şey yemiyor ve içmiyor. O zamandan beri ötmedi, sesleniyorum sesleniyorum cevap vermiyor, eşine de cevap vermiyor sadece uyukluyor. Nasıl yem yedirebilirm?

Yem yemediği için dışkısı bile yok ,sadece su yapıyor. Uzun süre zorlayıp yem verdiğimde de yemi ağzına alıp kırdı ama içindekini yemeden atıp beni kandırmaya çalıştı. Dal darı verdim yemedi. Patates haşladım yemedi. Bu sabah her zamanki gibi hareketliydi. Parmağımla dövüşürken bir kere kustu. O andan itibaren sürekli uyumaya başladı, tüylerini kabarttı, hiçbir şey yemiyor ve içmiyor. O zamandan beri ötmedi, sesleniyorum sesleniyorum cevap vermiyor, eşine de cevap vermiyor sadece uyukluyor. Nasıl yem yedirebilirm?
Dışkılarının fotoğrafını paylaşır mısınız?

Bunu denedim ama çok az verebildim ağzını bir türlü açmıyor
Şırınga ile bir şey vermek gerçekten zor. İnternette videolar var onları izleyip deneyebilirsiniz tekrar. İki kişi olursa iyi olur. Ben tek başıma yapamıyordum kuşum çok hareketli. Bir kişi kuşu tutarken diğeri de şırıngayla vermeyi denesin. Ben ilaç verirken şırıngayı gagasının yanına değdirdiğimde açmaya başlıyordu ağzını. Tutuş tekniği ile gaga açtırma tarzı videolar var izleyebilirsiniz.

Kusura bakmayın, foruma pek giremiyorum, gözden kaçmış..

Ellebesleme yapamıyorsunuz sanırım..
Çay kaşığının ortasını pense ile yavaşça biraz bükün, ardından birisi kuşu tutsun çay kaşığı ile yedirin, mamayı vermeniz daha kolay olacaktır..
Ardından dışkı yapsın bakalım. Kusma koksidiyoz da da, kursak mantarında da, bakteriyel hastalıklar da da olur..

Kusura bakmayın, foruma pek giremiyorum, gözden kaçmış..

Ellebesleme yapamıyorsunuz sanırım..
Çay kaşığının ortasını pense ile yavaşça biraz bükün, ardından birisi kuşu tutsun çay kaşığı ile yedirin, mamayı vermeniz daha kolay olacaktır..
Ardından dışkı yapsın bakalım. Kusma koksidiyoz da da, kursak mantarında da, bakteriyel hastalıklar da da olur..
Bakteriyel enfeksiyonmuş antibiyotiğe iyi cevap verdi. Dal darı yiyor biraz biraz. Hareketi falan da geri geldi. Şu anda dışkıları böyle
Yarın dediğiniz şekilde beslemeyi deneyeceğim sağolun.

Bakteriyel enfeksiyonmuş antibiyotiğe iyi cevap verdi. Dal darı yiyor biraz biraz. Hareketi falan da geri geldi. Şu anda dışkıları böyle
Yarın dediğiniz şekilde beslemeyi deneyeceğim sağolun.
Bakteriyel enfeksiyon olduğunu nereden anladınız?
Hangi antibiyotiğe başladınız?

Bakteriyel enfeksiyon olduğunu nereden anladınız?
Hangi antibiyotiğe başladınız?
Hocam kuş için veteriner ararken biri ben muhabbet kuşundan anlamam ama bu antibiyotik işe yarayabilir diye vermişti. O zaman kullanmamıştım ama sabah evde onu bulabildim 1-2 damla ondan verdim. Mantar kaynaklı olsa antibiyotik etki etmezdi diye biliyorum ben. Kanlı ishal de yok koksidiyoz gibi değil. Yarın veterinere götürmek istiyorum ama ailemin götürmesi lazım. Normal zaman olsa tek başıma gideceğim ama iznim yok, otobüs yok her yer kapalı olduğu için. Yarın götürürler umarım.

Geri