Muhabbet kuşum yem yemiyor.

Emelkaradumann

Yeni Üye
Muhabbet kuşum yaklaşık 1 yaşında. Ve yem yemeyi bıraktı. Yani kanarya yemini biraz yiyo ama oda ölmicek kadar falan diğer yemleri yemiyor. Çok zayıfladı. Poposundaki tüyler biraz dökülmüş. Pazartesi günü bi kuşçuya götürdüm ölümden dönmüş bu kuş ama tam olarak iyileşememiş dedi. 4 gün onda durdu ben tedavi uygulıcam dedi. Cuma günü aldım ama herhangi bi değişiklik yok durumunda ve hala yem yemiyo. Aldım veterinere götürdüm anlamadı ama kuruma da demedi. Kuşçuda kurumada olmadığını söylemişti. Başka bi veterinere götürdüm oda aynı şekilde kurumada olmadığını yemimin kalitesiz olduğunu daha kaliteli bi yem almam gerektiğini söyledi. Quik yem aldım ve eskiden yediği yemden aldım veteriner bi tane vitamin verdi. göğüs kemiği aşırı belirgin ve ben gerçekten napıcağımı şaşırdım lütfen bilgisi olan biri yardım etsin. Daha önce benzer durum başına gelen biri varsa ve bu durumdan kurtardıysa kuşunu lütfen yardım edin

Dışkı'nın patolojik analizi yapıldı mı yoksa öyle göz kararı mı bakılıp kuruma değil dendi? Ayrıca hem kuşun hemde beyaz kağıt üstünde dışkı fotoğraflarını paylaşırsanız daha fazla fikir sahibi olabiliriz.Dal darı çok sever onu kafese asın ve yanında başka kuş varsa kafeslerinizi ayırın.Doktorların size verdiği tedavi ilaç ve kullandığınız vitamin hakkında bilgide verirseniz iyi olur.Geçmiş olsun

2BFA7BAA-18DF-4522-9BCD-83DDD4A27978.jpeg
3234CA58-D8FB-4AC3-9323-8821DF088A7E.jpeg
Dışkısını elime yapmıştı onu çekmiştim gece onu attım. Beyaz kağıda da çekmeye çalışıcam. Dışkısı büyük baya ama isal durumu falan yok şimdilik. Zaten veterinerin bi tanesi hiç anlamıyodu neredeyse diğeride sadece elle muayene yaptı. Onun dışında herhangi bişey yapmadı.

Kuşun gagasında yemesine engel ağzında deformasyon var mı ilk önce buna bakmalısınız.Yemesine engel fiziki bir engel yoksa yine ağzında koku var mı kusma hareketi yapıyor mu yada dışkısı kokuyor mu bunlara bakacaksınız.Koku varsa zaten büyük ihtimal enfeksiyonal bir rahatsızlık belirtisidir.Bu arada göğüsündeki tüyleri ayırıp derisinde herhangi bir renk değişikliği morarma mevcut mu bunu da kontrol edin.Tüm bunları kontrol edip cevaplarsanız ayrıca dediğim gibi kuşun resimlerini paylaşırsanız daha iyi olur.
Şimdilik takviyelerini eksiksiz yapın o vitamini ilk kez gördüm hakkında fikrim yok kullanma talimatına göre kullanın artık.Vitamin yanına probiyotikde kullanmanızı öneririm.Yine kafesindeki diğer ihtiyaçları kuş kumu ,kalamar kemiği(gaga taşı) varsa bir tane minarel blok bulundurun.Dal darı çok sevdikleri için kafesine asın ve suyuna birkaç gün 5-6 damla elma sirkeside katın.Elma yedirebilirsen oda doğal iştah açıcıdır.Umarım kalitesiz yemden kaynaklanıyordur ciddi bir rahatsızlığı yoktur kısa zamanda kendini toplar.Kaliteli yem olarak size kullanıp memnun kaldığım versela-laga ve tropifit marka iki yemi tavsiye ederim.

10E55228-5380-443D-8EB2-A8DDD5F175F9.jpeg
55F554C5-6AE3-494B-AABE-6B8E24908F55.jpeg
E198FA51-41E9-41FA-8DCB-8D086F30C565.jpeg
7F28BE4D-455E-4277-8F9A-EE0E4D15AAE6.jpeg
FBD14D0E-1275-467E-B05F-A942875DBB0C.jpeg

Gagasında herhangi bi deformasyon yok dışkısında koku yok göğsüne baktığımda evet morluk var yani kafa derisiyle karşılaştırdım göğüs kısmı mor dal darı verdim biraz yemiş gibi gözüküyo ama normalde de yem kırabildiği için ben elimde yedirip ordan anlıyodum yiyor gibi gözüküp içini de atıyodu. Sabah ilk işim gidip o söylediğiniz marka yemlerden ve probiyotikten almaya çalışıcam. Vitamini bende internetten baktım hiç bi bilgi bulamadım. İlk gittiğim veteriner de supervet diye bi vitamin satmıştı ama onu da kullanmadım sonra diğer gittiğim o vitamini verince.

Geri