Muhabbet kuşum yem kusuyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan brcsr55
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

brcsr55

Yeni Üye
Herkese merhaba, 2 yaşında erkek muhabbet kuşum var. 2, 3 haftadır kur kusması var ayaklarıma ve dikkatini çeken objelere sesler çıkararak yem kusuyor. Bunu nasıl önleyebilirim? Bir de hiç banyo yapmıyor. Banyo suyuna en sevdiği oyuncakları ve yiyecekleri koyduğum halde suya sokamıyorum. Bu iki konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

Herkese merhaba, 2 yaşında erkek muhabbet kuşum var. 2, 3 haftadır kur kusması var ayaklarıma ve dikkatini çeken objelere sesler çıkararak yem kusuyor. Bunu nasıl önleyebilirim? Bir de hiç banyo yapmıyor. Banyo suyuna en sevdiği oyuncakları ve yiyecekleri koyduğum halde suya sokamıyorum. Bu iki konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.
Kur kusması yaptığı objelerden ve ayağınızdan uzak tutun 🙂 Banyo yapmıyorsa spreyleme yöntemini deneyin 🙂

Temiz veya kullanılmamış bir sprey şişeye içme suyu koyun, pirinç tanesi kadar da probiyotik ekleyebilirsiniz. Devamlı değil ama arada probiyotik ekleyebilirsiniz.
Sonra kuştan biraz uzaklaşarak fısfıslayabilirsiniz fakat kuşu sırılsıklam edecek şekilde fazla ıslatmayın,burun ve kulak deliğine dikkat edin su kaçıp enfeksiyona neden olmasın..
İçme suyu olmasına dikkat edin, şuan yaz mevsiminde olduğumuz için suyun sıcaklığı ne sıcak ne soğuk olmalı,oda sıcaklığında duran suyu kullanabilirsiniz. İçerisine sirke limon gibi hiçbir şey eklemeyiniz.
Havaların sıcaklığına göre banyo sayısını arttırabilirsiniz. Banyo yaptıktan sonra kuş kuruyuna kadar sabit bir yerde kafesinde dursun cereyana maruz kalmasın. Kurutma makinesi asla kullanılmasın.
Şişe kimyasal ürünlerin şişesi olmamalı. Temiz sprey şişesi satın alabilirsiniz.

Kur kusması yaptığı objelerden ve ayağınızdan uzak tutun 🙂 Banyo yapmıyorsa spreyleme yöntemini deneyin 🙂
Obje dediğim aslında sandalye. Bir de nasıl uzak tutacağım bütün problem orada. Çorap ve terlikle vs. olmuyor uzun süreli 😊

Ya aslında parmaklara ilgili olmaları anormal değil. Eşleri olarak görüp çiftleşmek istiyorlar.
Sürekli alıştırılan kuşun bu huyunu bırakması kolay olmayabilir. Her seferinde red etmelisiniz uzaklaştırmalısınız. Kuşun sağlığı için de bu gerekli. İnsanlardan hayvanlara hastalık geçebilir.

Ya aslında parmaklara ilgili olmaları anormal değil. Eşleri olarak görüp çiftleşmek istiyorlar.
Sürekli alıştırılan kuşun bu huyunu bırakması kolay olmayabilir. Her seferinde red etmelisiniz uzaklaştırmalısınız. Kuşun sağlığı için de bu gerekli. İnsanlardan hayvanlara hastalık geçebilir.
Evde sadece benim ayaklarıma yapıyor. Bende çorap ve terlikle gezmeye başladım ama yaz ayı olduğu için epey sıkıntı yaratıyor bana ne zaman çıkarsam hemen ayağımda maalesef. Bir anda alıştı normalde hiç böyle bir huyu yoktu.

Evde sadece benim ayaklarıma yapıyor. Bende çorap ve terlikle gezmeye başladım ama yaz ayı olduğu için epey sıkıntı yaratıyor bana ne zaman çıkarsam hemen ayağımda maalesef. Bir anda alıştı normalde hiç böyle bir huyu yoktu.
Benim kuşum da benim elime yapıyor maalesef anlıyorum sizi 🙂 Ama uzaklaştırıyorum mecburen 😂

Önlemek kolay. Yanına bir hanfendi alın size sarmayı bıraksın :)

Geri