muhabbet kuşum vik vik ses çıkarıyor. bu neden olabilir ?

kuşum hasta mı ?

• hayır

Kullanılan: 0 0.0%
  • diğer

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    1

jinkivaveyla

Yeni Üye
muhabbet kuşum birden gece böyle sesler çıkarmaya başladı. yanına yaklaştıkça ya da korktukça daha da çoğalıyor.

Solunum enfeksiyonu olabilir. Vik vik sesini çıkardığı video ve dışkı görsellerini alabilir miyiz? Resim yüklenmezse hizliresim.com veya resmim.net'e yükleyebilirsiniz.

Anket alakasız olmuş konu ile ilgili,lütfen buna dikkat edelim.

Kuşunuzun dışkılarına bakalım. Kafes tabanına beyaz peçete koyun kuş üzerine 6-7 adet dışkılasın sonra fotoğraf paylaşınız. Kuşun ağırlığını belirtin. İştah durumu enerjisi vs nasıl? Başka belirtiler var mı öğürme kusma ayak soğukluğu gibi şeyler?
Kuşunuz tüy dökme döneminde. Takviye veriyor musunuz? B vitamini,Biotin vs veriliyor mu belirtin.
Bu süreçte halsizlik yaşanabilir.
Kuşunuzun cinsiyetini bilmek adına cere fotoğrafını da görelim,düzgün bir video çekip paylaşın kuyruğu kanadı görülsün,kuyruk sekmesi olup olmadığına bakalım. Ne kadar çok detay verirseniz o kadar iyi olur 👍

Anket alakasız olmuş konu ile ilgili,lütfen buna dikkat edelim.

Kuşunuzun dışkılarına bakalım. Kafes tabanına beyaz peçete koyun kuş üzerine 6-7 adet dışkılasın sonra fotoğraf paylaşınız. Kuşun ağırlığını belirtin. İştah durumu enerjisi vs nasıl? Başka belirtiler var mı öğürme kusma ayak soğukluğu gibi şeyler?
Kuşunuz tüy dökme döneminde. Takviye veriyor musunuz? B vitamini,Biotin vs veriliyor mu belirtin.
Bu süreçte halsizlik yaşanabilir.
Kuşunuzun cinsiyetini bilmek adına cere fotoğrafını da görelim,düzgün bir video çekip paylaşın kuyruğu kanadı görülsün,kuyruk sekmesi olup olmadığına bakalım. Ne kadar çok detay verirseniz o kadar iyi ol

ilk defa yazıyorum bu yüzden nasıl anket yapılır bilmiyorum. videosunu ve yeni dışkı fotoğrafını ekledim. iştahı güzel yemini yiyor ama suyunu çok çok az içiyor. öğürme, kusma, ishal yok ayakları sıcak. vitamin vermedim, araştıyorum. vermem gereken vitamin varsa söyler misiniz ? hangisini kullanmam daha yi olur ? 10 dakikalığına bu şekilde ses çıkardı daha sonra kafesinden dışarıya çıkardım sonrasında geçti bir daha öyle ses çıkarmadı. muhtemelen korktu. çünkü normalde elime gelmiyor. sonrasında rahatladığını düşünüyorum normal şekilde davranmaya devam etti.

Ben şu anki dışkılarda bir anormallik görmedim. Kuşu çok uçurur, kovalarsanız veya ürktüğü bir şey olursa bu şekilde hızlı hızlı nefes almaya çalışarak kanatlarını açabilir. Stres kaynaklı da kısa bir süre dışkıda değişiklik olabilir.

Vitamin olarak Röhnfried markasının:

BT Amin Forte (B vitamini takviyesidir.)
Gervit-W Multivitamin (Kuşunuzun haftalık ihtiyaç duyduğu vitaminleri içerir.)
Entrobac Probiyotik (Kuşunuzun bağırsak florasını iyileştirir ve sindirim sistemini düzenler.)

Öneririm.

Ben şu anki dışkılarda bir anormallik görmedim. Kuşu çok uçurur, kovalarsanız veya ürktüğü bir şey olursa bu şekilde hızlı hızlı nefes almaya çalışarak kanatlarını açabilir. Stres kaynaklı da kısa bir süre dışkıda değişiklik olabilir.
teşekkür ederim. kafeste dururken birden böyle ses çıkarınca korktum

Ciddi bir durum göremedim fakat bu kuş sanırım eğitimsiz. Eğitimsiz kuşlar sahiplerinden korkabilir korkudan nefes nefese kalabilir ses çıkartabilir. Siz yine de gözlem yapın anormal bir durum görürseniz belirtin.
Kuş uçabiliyor mu yoksa böyle perdelere mi tırmanıyor?
Hatice Hanım'ın söylediği takviyeleri alın ayrica ek olarak Biotin de alın.
Tüy dökme dönemi sancılı bir dönemdir b vitamini ve biotin kullanmak iyi olur. Tüy dökerken kepek gibi şeyler dökülebilir normaldir. Ama çok aşırı derecede tüy dökme varsa bu normal sayılmaz.
Vitaminlerin her birinden 15-20 ml, probiyotiği ise 10-15 ml almanız yeterli olur uzun süre tek kuş için.

Vitamin olarak Röhnfried markasının:

BT Amin Forte (B vitamini takviyesidir.)
Gervit-W Multivitamin (Kuşunuzun haftalık ihtiyaç duyduğu vitaminleri içerir.)
Entrobac Probiyotik (Kuşunuzun bağırsak florasını iyileştirir ve sindirim sistemini düzenler.)

Öneririm.
teşekkür ederim kısa sürede alacağım
Ciddi bir durum göremedim fakat bu kuş sanırım eğitimsiz. Eğitimsiz kuşlar sahiplerinden korkabilir korkudan nefes nefese kalabilir ses çıkartabilir. Siz yine de gözlem yapın anormal bir durum görürseniz belirtin.
Tüy dökme dönemi sancılı bir dönemdir b vitamini ve biotin kullanmak iyi olur. Tüy dökerken kepek gibi şeyler dökülebilir normaldir. Ama çok aşırı derecede tüy dökme varsa bu normal sayılmaz.
Vitaminlerin her birinden 15-20 ml, probiyotiği ise 10-15 ml almanız yeterli olur uzun süre tek kuş için.
kuşum uçabiliyor henüz eğitmedim çünkü onu bulalı 1 ay oldu bulduğumda bir kedi onu yemek üzereydi bu yüzden biraz ürkek. alışmasını bekliyorum. ilk gönderdiğim videodaki sesi ilk defa çıkarınca biraz
endişelendim. tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim

bir de suyun içerisine karıştıracağım değil mi ?

teşekkür ederim kısa sürede alacağım

kuşum uçabiliyor henüz eğitmedim çünkü onu bulalı 1 ay oldu bulduğumda bir kedi onu yemek üzereydi bu yüzden biraz ürkek. alışmasını bekliyorum. ilk gönderdiğim videodaki sesi ilk defa çıkarınca biraz
endişelendim. tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim
Kediden tırmık yediyse antibiyotik kullanımı gerekir. Çünkü kedilerin ağız ve tırnaklarında bakteri vardır kuşlar kaldıramaz ve ilaç verilmesi gerekir. Böyle bir durum varsa kanatlı veterinerine götürün. Yarası varsa rif ampul kullanın eczaneden alıp.
Kuş solunumsal hastalığın başında da olabilir. O yüzden kuyruk sekmesi varsa iştah enerji kaybı vik vik ses çıkartma zor nefes alma hapşırma göz akıntısı vs. bu durumda kanatlı veterinerine gidin.

Röhnfried Entrobac probiyotik 50 ml içme suyuna 1 pirinç tanesi kadar eklenip karıştırılı.Metal kaşık kullanılmasın. Ahşap,porselen türü kaşık kullanılabilir.

Gervit multivitamin 50 ml içme suyuna 5 damla eklenip karıştırılır.

BT amin Forte 50 ml içme suyuna 15 damla eklenip karıştırılır.

Her hafta Pazartesi Gervit-w multivitamin.
Her hafta Çarşamba Entrobac probiyotik düzenli olarak verilsin. Bunlar ilaç değil takviyedir.
Entrobac probiyotiği haftada 2 kez de kullanabilirsiniz ara sıra.

BT amin Forte takviyesi tüy dökme döneminde haftada 1 kez veriniz. Tüy dökme dönemi haricinde ayda bir kez verebilirsiniz.

BT Amin Forte takviyesi verileceği zaman Gervit multivitamin ve BT Amin Forte arasında mesafe olmalıdır 4-5 gün.
Örneğin Pzt Gervit, Çarşamba Entrobac,Cuma BT Amin Forte verilebilir.

Ürünleri ağzı kapalı olarak,kuru serin güneş görmeyen karanlık yerde muhafaza ediniz. Buzdolabına koymayın.

Probiyotik nem alırsa topak topak olursa kullanmayın ve yenisini temin edin.
Diğer takviyelerde de renk ve koku değişimi olursa kullanmayın yenisini temin edin.
Ürünleri doğru şekilde muhafaza ederseniz uzun süre bozulmaz.

Takviyeler sulukta en fazla 8 saate kadar durabilir 8 saat sonra dökün ve suluğu yıkayıp sade içme suyu koyun. İçme suyu olarak UV filtreden geçmiş su veya damacana hazır su alın. Çeşme suyu kaynak suyu veya UV filtre olmayan arıtma suyu vermeyin.

Geri