Muhabbet kuşum uçamıyor

berberirem

Yeni Üye
Geçen gün dişi kuşumu elimden kafesine doğru havalandırdım uçsun diye uçamadı tam. Bir kere daha elime aldım kendisi uçmaya çalıştı ama azcık uçup yere düştü tekrar. Onun öncesinde kanadına zarar verecek bir şey yapmadık hatta tüm koridor boyu ve salon dahil hep uçuyordu. Sol kanadında düşüklük var diğer kanadına oranla. Gözle görünür bir yara ya da sıkıntı yok sorun nedir acaba daha önce başına gelen varsa ya da bilen yardımcı olabilirseniz sevinirim. Keyfi yerinde bu arada yem yiyor arada ötüyor arada da kanatlarını gerebiliyor bir sıkıntısı olsa germe işlemini yapabilir miydi?

-Dişinin eşi var mı ? Çiftleşme sonucu yumurtası olabilir. Bu da uçmasını zorlaştırır.
-Yağlanma olabilir.
-Halsizliğe yol açabilecek bir hastalık(ishal mesela) geçiriyor olabilir.
-Kanadında sorun olabilir.

Yani çok sebebi olabilir ve bu yetersiz bilgilerle kimse tam tahmin yapamaz. Daha çok bilgi verin. Ya da belirli kriterleri gözlemleyin.

-Dişinin eşi var mı ? Çiftleşme sonucu yumurtası olabilir. Bu da uçmasını zorlaştırır.
-Yağlanma olabilir.
-Halsizliğe yol açabilecek bir hastalık(ishal mesela) geçiriyor olabilir.
-Kanadında sorun olabilir.

Yani çok sebebi olabilir ve bu yetersiz bilgilerle kimse tam tahmin yapamaz. Daha çok bilgi verin. Ya da belirli kriterleri gözlemleyin.
Eşi var ama yuvalıkları takılı değil dişi kuşum zaten uzun zamandır çiftleşme yapmadı biz de zorlamak istemedik çıkardık. Erkek kuşum bu aralar biraz sıkıntılı dişi kuşumun tüylerini koparıp yiyiyor aynı zamanda kendi tüylerini de. Bu yüzden kafeslerini ayırdık ayrı kafesteler. Dişi kuşum biraz tombik ama ağırlıktan değil kanadından dolayı uçamıyor. Sağ kanadını uçmaya kalktığı zaman tam açabiliyor ama diğerini onun kadar iyi hareket ettiremiyor. İkisini kıyasladığım zaman sol kanadı sağ kanadının bir tık altında kalıyor hiza açısından. İshal değil. 2 kanadını da birden gerdiğini bir kez gördüm başka zaman görmedim.

Eşi var ama yuvalıkları takılı değil dişi kuşum zaten uzun zamandır çiftleşme yapmadı biz de zorlamak istemedik çıkardık. Erkek kuşum bu aralar biraz sıkıntılı dişi kuşumun tüylerini koparıp yiyiyor aynı zamanda kendi tüylerini de. Bu yüzden kafeslerini ayırdık ayrı kafesteler. Dişi kuşum biraz tombik ama ağırlıktan değil kanadından dolayı uçamıyor. Sağ kanadını uçmaya kalktığı zaman tam açabiliyor ama diğerini onun kadar iyi hareket ettiremiyor. İkisini kıyasladığım zaman sol kanadı sağ kanadının bir tık altında kalıyor hiza açısından. İshal değil. 2 kanadını da birden gerdiğini bir kez gördüm başka zaman görmedim.
Kanat germekle uçmak ilişkili mi bilmiyorum. Ama kriter kanat germek değildir.
Tüye girdi mi son zamanlarda ya da şuan aktif tüyde mi ?

Erkek kuş, dişinin kanadına zarar vermiş olabilir. Dişi kuşun kendisinin ve kanadının fotoğrafını atarsanız daha iyi bir çıkarım yapılabilir.

Erkek kuş, dişinin kanadına zarar vermiş olabilir. Dişi kuşun kendisinin ve kanadının fotoğrafını atarsanız daha iyi bir çıkarım yapılabilir.

e106bd5c-81f1-4e6d-9a91-5f5eda8581cd.jpg
c74b7df1-6564-4569-810e-9894badab3d5.jpg
b6ee40bd-ef64-4d7a-9de3-a33645cc79b7.jpg

Erkek kuşumun zarar vermediğine eminim

Sırt kısmını kanatların kaplaması ve bu kadar açıklığın olmaması gerekir.
Sol kanadı dengesiz duruyor ve kuş sanki kanadını hareket ettiremiyor gibi.

Geri