muhabbet kuşum uçamıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Mcor18
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Mcor18

Yeni Üye
bundan 4 yıl önce çekoslavak muhabbet kuşu almıştım. aldığımda daha burnunun rengi bile gelmemişti bayağı küçükken almıştım.yaklaşık 2.5 sene sonra yaklaşık 5 ay falan kafesten dışarı çıkartma imkanım olmadı sonra çıkarttığımda uçamamaya başlamıştı. mesela kanepenin üstüne uçmak istiyorsa kanepenin yarı yüksekliğine kadar yükselebiliyor sonra kanepeye çarpıp düşüyor. sonra biraz araştırma yaptım bikaç kişiye gösterdim fransız tüy dökümü hastalığı olduğunu söylediler. kanat tüyleri inceldi ve seyrekleşti başının üstündeki tüyler bir miktar döküldü ama kanama söz konusu değil ve bu durum 3 yaşında ortaya çıktı. fotoğraflarını atacağım. lütfen yardımcı olun gördükçe moralim bozuluyor.(tüm fotoğrafları atamadım kanatlarını açtığım fotoğraflar linkte https://yadi.sk/a/SAQVBp2EtAULB )

Ekli dosyalar

• IMG_20160709_154901.jpg
    IMG_20160709_154901.jpg
    838.9 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG_20160709_154948.jpg
    IMG_20160709_154948.jpg
    680 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20160709_154951.jpg
    IMG_20160709_154951.jpg
    670.9 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20160709_155003.jpg
    IMG_20160709_155003.jpg
    657.4 KB · Görüntüleme: 26
bi veterinere götürmende fayda var diye düşünüyorum tüyleri harap olmuş durumda ve veterinere götürmeye geç kalırsan ilaç tedavisinede geç kalmış olabilirsin bu durumda dökülen tüylerin geri çıkmamasına sebep olabilir

bi veterinere götürmende fayda var diye düşünüyorum tüyleri harap olmuş durumda ve veterinere götürmeye geç kalırsan ilaç tedavisinede geç kalmış olabilirsin bu durumda dökülen tüylerin geri çıkmamasına sebep olabilir
Veterinere goturdum fakat Kırıkkalede yaşıyorum veterinerler evcil hayvanlarla pek ilgilenmiyorlar. Bişeyi yok biraz güçsüz kalmis dedi ve bi vitamin verip gonderdi.

Benim dahamönce karşılaştığım bişey olmamakla beraber lexyonlar büyümüyor ve kuşun genel durumu iyiyse çok önemi yoktut diye düşünüyorum. Fakat ilk fırsatta anlayan biri görmeli..

Bir arkadaş ARDAP isimli bit ilacının sabırla uygulanması ile bu sorunun uzun zamanda geçebileceğini yazmıştı. Bu ilacında sahtesi de mevcutmuş o bakımdan dikkat edip doğrusunu satın almalısınız. Eğer fransız tüy dökümü ise bir parazitin sebep olduğu bilgisi internette dolaşıyor. Diğer forumlarıda araştırıp ilgili yazıyı bulursanız biraz sabredip belki çözüm bulursunuz. Ben o parazit önleyiciyi hiç bu tür bir hastalıkta denemedim. Siz denemek isterseniz buyurun deneyin. Kolay gelsin.

Geri