Muhabbet kuşum sesli nefes alıyor ve cere üstü tüyleri döküldü

Cancanım

Yeni Üye
Merhabalar. Muhabbet kuşum 3 yaşında. Bir kaç gündür ara ara sesli nefesler aldığını fark ettim. Tünekte dinlenirken de bazen hızlı hızlı alıyor ve ses çıkarıyor. Bir de cere üstündeki tüyleri döküldü. Kafasını çok sürtünüyor. Bunlar dışında keyfi yerinde, kakası normal, evin içinde serbest dolaşıyor hareketli bir kuş. Ara ara vitamin ekliyorum suyuna başka Ne yapabilirim? Belli ki solunumunda bir sorun var. Yardımcı olabilir misiniz?

Yardımcı olabilecek kimse yok mu:( kuşumun keyfi yerinde ve yemini suyunu yese de hala hızlı nefes aldığında ses çıkıyor.

Bizimki serbest olduğu için kapıda yakalayabiliyorum. Uygun mu bu? Dışkısını takip ediyorum şu anda normal ama yine de akşam fotosunu atacağım. Çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_7316.jpeg
    IMG_7316.jpeg
    265.6 KB · Görüntüleme: 12
Bizimki serbest olduğu için kapıda yakalayabiliyorum. Uygun mu bu? Dışkısını takip ediyorum şu anda normal ama yine de akşam fotosunu atacağım. Çok teşekkür ederim.
Akşam videosunu attıktan sonra bakalım. Ama bu fotoğrafa göre kuş kilolu duruyor, yağlanması olabilir yani. Tartma imkanınız varsa tartıp kaç gram olduğuna baksanız iyi olur

Kuşun gagasındaki siyahlık net görünmediği için sormak istedim, bir şey mi yedi, darbe mi aldı yoksa birden bire mi siyahlık oldu?
Kuşunuzun kilosu fazla gibi geldi bana. Ve evet nefes almakta zorlanıyor. Burun delikleri kapalı mı? Bence doğal yollara başvuralım çünkü bana solunum kaynaklı değilde sanki başka bir sebepten ötürü nefes alamıyormuş gibi geldi. Veteriner imkanlarınızı zorlarsanız iyi olur.
Kekik çayı yapın hem doğal antibiyotiktir hem de nefesini açar. Aynı şekilde kekik spreyide yapın, uygulayın. Forum arama moturunda tarifleri konularda vardı.

Merve hanım teşekkür ederim. Gagasındaki siyahlık yediği bir şeyden sonra oldu. Bir süredir var. Ancak nefes sesi yeni oldu sanki bir şey takılmış gibi nefes sesi çıkıyor çünkü günlerdir takip ediyorum hali keyfi ve yemesi yerinde. Kakası da normal. Yine de kekik çayı gibi bir şey mi deneyeyim yoksa bir şey kaçma ihtimaline karşı veterinere mi götüreyim sizce ?
Bir de kilosu fazla galiba evet ama hep evin içinde salık hep hareket halinde. Bu faydalı mı acaba? Fazla kilolu kuşların uçması riskli diye okumuştum

Merve hanım teşekkür ederim. Gagasındaki siyahlık yediği bir şeyden sonra oldu. Bir süredir var. Ancak nefes sesi yeni oldu sanki bir şey takılmış gibi nefes sesi çıkıyor çünkü günlerdir takip ediyorum hali keyfi ve yemesi yerinde. Kakası da normal. Yine de kekik çayı gibi bir şey mi deneyeyim yoksa bir şey kaçma ihtimaline karşı veterinere mi götüreyim sizce ?
Bir de kilosu fazla galiba evet ama hep evin içinde salık hep hareket halinde. Bu faydalı mı acaba? Fazla kilolu kuşların uçması riskli diye okumuştum
Kekik çayı yapıp verebilirsiniz zararı olmaz.
Ben bir şey kaçmasına düşük ihtimal veriyorum ama veteriner imkanınız varsa tabi ki görmesi iyi olur. Ama kuşlardan anlayan bir yer olmalı. Üşütme, solunum problemi, kilo kaynaklı bir durum daha yüksek. Tabi 3'ünden hangisi...
Bol bol uçması oyun oynaması iyi olur. Karaciğer koruma verebilirsiniz.

Anladım. Belki kilo kaynaklı olabilir üşütseydi başka belirtiler de olması gerekirdi gibi geliyor bana. Kilosundan dolayı solunumu sesli galiba. Bir tartı bulup tartmam gerekiyor galiba. Çok teşekkür ederim.

Anladım. Belki kilo kaynaklı olabilir üşütseydi başka belirtiler de olması gerekirdi gibi geliyor bana. Kilosundan dolayı solunumu sesli galiba. Bir tartı bulup tartmam gerekiyor galiba. Çok teşekkür ederim.
Iphone varsa hassas terazi özelliği var.
Diğer türlü mutfak tartısında tartsanız iyi olur evet. Rica ederim 🌸

merve hanım kuşumun bu sabah ceresinden akıntı gelmeye ve hapşirmaya başladı. Şu anda çok hafif akıntı var. Buradaki bir konuda çeyrek çay bardağı suya karbonat ve sirke karışımı okudum ve ona başladım. Ancak eritrom da demişler onu ya da antibiyotik kullanmamam gerekiyor. Yardımcı olur musunuz

merve hanım kuşumun bu sabah ceresinden akıntı gelmeye ve hapşirmaya başladı. Şu anda çok hafif akıntı var. Buradaki bir konuda çeyrek çay bardağı suya karbonat ve sirke karışımı okudum ve ona başladım. Ancak eritrom da demişler onu ya da antibiyotik kullanmamam gerekiyor. Yardımcı olur musunuz
Sizin kuş soğukta mı kaldı? Akıntı rengi şeffaf mı? Veteriner imkanlarız nedir ve antibiyotik neden kullanmamanız gerekiyor?

Akıntı şeffaf. Antibiyotik için yanlış yazmışım, kullanmam gerekir mi diye sormak istemiştim. İzmir merkezde yaşıyoruz, hava soğuk değil ama belki de gece serinliği fazla geldi ?
Olur olmaz bir yere götürmek de istemiyorum hala keyfi yerinde çünkü. İzmirde muhabbet kuşu için bildiğiniz bir yer varsa oraya götüreyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Akıntı şeffaf. Antibiyotik için yanlış yazmışım, kullanmam gerekir mi diye sormak istemiştim. İzmir merkezde yaşıyoruz, hava soğuk değil ama belki de gece serinliği fazla geldi ?
Olur olmaz bir yere götürmek de istemiyorum hala keyfi yerinde çünkü. İzmirde muhabbet kuşu için bildiğiniz bir yer varsa oraya götüreyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim
Kekik çayı vermiş miydiniz? Vermediyseniz yapınız iyi gelir. Burnu tıkalıysa temizleyin. Ve evet ilaç kullanmanız gerekebilir. Ama üşütme kaynalı mı yoksa başka hastalık mı ona bakmak lazım. Burun tıkanıklığı için eskiden neo-terramycin gibi ilaçlar kullanılıyordu, fayda sağlar ama şu an piyasada var mı ya da doğru bir eşleştirme olur mu bilemedim.
İzmir'i de ünlü veteriner dışında hiç bilmiyorum maalesef. Orayla da tecrübem olmadı sadece sosyal medyadan tanıyorum.

Kekik çayı iki gündür veriyorum. Akıntısı hala şeffaf ama hapşırıyor ve hapşırırken akıntı saçıyor. Hızlı nefes verirken fıs sesi de devam ediyor. Hala keyfi yerinde ama bir şey olacak diye çok korkuyorum.
Ben de o veterineri takip ediyorum. Bugün telefonla görüşüp bilgi almaya çalışayım, umarım çok yüksek fiyatlar değildir.

Kekik çayı iki gündür veriyorum. Akıntısı hala şeffaf ama hapşırıyor ve hapşırırken akıntı saçıyor. Hızlı nefes verirken fıs sesi de devam ediyor. Hala keyfi yerinde ama bir şey olacak diye çok korkuyorum.
Ben de o veterineri takip ediyorum. Bugün telefonla görüşüp bilgi almaya çalışayım, umarım çok yüksek fiyatlar değildir.
Umarım. Kekik çayının daha fazla vermeyiniz. İki gün gayet yeterli fazlası iyi olmaz.
Giderseniz son durumu paylaşırsanız çok memnun olurum 🌸

Geri