Muhabbet kuşum nefes alamıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mirzamli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mirzamli

Yeni Üye
Herkese selamlar,
Yaklaşık 3 sene önce muhabbet kuşum ile ilgili yaşadığım aynı sorun üzerine bir konu açmıştım ancak bir cevap alamamıştım. 3 sene önce ölümden dönen ve şu an 11 yaşında olan astım hastası muhabbet kuşumun solunum sıkıntısı yeniden gelişti. Daha önce eritromisin ile geçirdiğim hastalığa bu sefer cevap vermedi (sonradan fark etmem ile skt biraz geçmişti.) Aradan biraz vakit geçtikten sonra 1 hafta hipradoxi ilacı kullandım ancak ilaç çok kuvvetli geldi muhabbet kuşum o kadar yoruldu ki iştahı kesilip tüneğin altında uyumaya başladı. Hemen probiyotik ve vitamine başladım ancak su bile içmeye bile hali kalmamıştı. Son çare olarak hava kesesinde iltihap olabileceğini düşünerek bir damla vilmectin ilacı damlattım. Durumu ilacı damlattıktan sonra biraz daha kötü oldu.. Ancak damla damlattıktan sonraki gün 1 hafta boyunca doğru düzgün yem yemeyen kuşum bir anda yere koyduğum yemi ve dal darıyı yemeğe başladı ve biraz olsun kuşa can geldi. Şimdi tüneğine geri çıktı ama halsizliği ve nefes alma sorunu devam ediyor ancak yem yemesinde sıkıntı yok hatta iştahı bile açıldı. Durumla ilgili tavsiyeler konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eczaneden macrol şurup alın. Tam dolu suluğa 6 damla ekleyin. 7 gün boyunca kullanın. 7.günün sonunda buraya video atın ve de 3 gün probiyotik ve multivitamin takviyesi yapın.

Eczaneden macrol şurup alın. Tam dolu suluğa 6 damla ekleyin. 7 gün boyunca kullanın. 7.günün sonunda buraya video atın ve de 3 gün probiyotik ve multivitamin takviyesi yapın.
Durumu çok ani değişiyor. Şuan kanatlarını iki kenara açtı ne yem ne de su içebiliyor ve ayakta duramıyor vedalaşıyor gibiydi artık hemen kafesten çıkarıp sıcak bir yere aldım, uyuyor şu anda. Zorla su içirmeye çalışıyorum ama nafile. Nasıl içirebilirim ilacı tavsiyeniz var mı

Durumu çok ani değişiyor. Şuan kanatlarını iki kenara açtı ne yem ne de su içebiliyor ve ayakta duramıyor vedalaşıyor gibiydi artık hemen kafesten çıkarıp sıcak bir yere aldım, uyuyor şu anda. Zorla su içirmeye çalışıyorum ama nafile. Nasıl içirebilirim ilacı tavsiyeniz var mı
Eczaneden damlalık alın. İlaçlı suyu günde 3 kez az az yavaşça içirin. Damlalığın ucunu, gagasının kıvrık olan yerine sokup, gagayı yavaşça kaldırıp içirin.

Maşallah belliki kuşa çok iyi bakmışsınız zaten muhabbetlerde kuşun ortalama ömrü 8 10 yıl arasında oluyor.Yasliligin verdiği durumlar bunlar çok normal.Daha genç olsa solunum sıkıntısı çektiği için kanat ayarı yapmanızı önerecektim ama kuş zaten yaşını geçmiş.

Maşallah belliki kuşa çok iyi bakmışsınız zaten muhabbetlerde kuşun ortalama ömrü 8 10 yıl arasında oluyor.Yasliligin verdiği durumlar bunlar çok normal.Daha genç olsa solunum sıkıntısı çektiği için kanat ayarı yapmanızı önerecektim ama kuş zaten yaşını geçmiş.
Teşekkür ederim. Ömrü boyunca ihtiyacı olan şartları sağlamaya çalıştık. Evet yaşı epey ilerledi bazen ne yapsakta fayda göremeyebiliyoruz ama son nefesini verene kadarda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Arkadaşlar 11 yıl boyunca bana dostluk yapan kuşumu biraz önce kaybettim. Gerçekten çok zor bir durummuş. Onunla güzel zamanlar geçirdik, çok şey öğretti bana. Bu süreçte kısa da olsa tavsiyeleri ile bana yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarım. Muhabbet kuşlarınıza bol ömürlü yaşamlar diliyorum, iyi bakın onlara. Kalın sağlıcakla

Geri