Muhabbet Kuşum neden öldü ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan hsoydan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hsoydan

Yeni Üye
Bundan 5 sene önce bir muhabbet kuşu sahiplendim. Bir polis memuru arkadaş kendi evinden ürettiği yavrulardan birisini verdi bana. Son derece insana yakın erkek bir muhabbet kuşum oldu. Bana oldukça yakındı. Elimden yem yer, omuzumdan, başımdan ayrılmazdı. Epeyce bir kelimede taklit etmeye başlamıştı.
Zaman zaman ishal oldu, geçti. Bulunduğumuz ilçede tam olarak bir veteriner desteği alamadık. Vitamin önerildi. Son birkaç aydır kuşumuz uçup konarken dengesini tam sağlayamamaya başladı. Birkaç hafta öncesinde de ara ara bizden korkmaya, kafesin içinde kendisine yaklaşınca çırpınmaya başladı. Bu olay bir gün sürdü. İkinci gün hiçbir şey olmamış gibi yine bana yakın davrandı.
05.09.2023 Salı günü akşam kafesin ikinci tüneğine indi. Gecenin ilerleyen saatlerinde kafesin tabanına bitkin bir şekilde indi. Bir veteriner ile telefon ile görüştüm. Şekerli su vermemi istedi. Bende verdim.
Daha önce neşesi olsun olmasın yeminden yerdi. Rahatsızlanınca takriben bir gün yem yemedi.
Sabah veterinere götürdüm, ağzına ilaç damlattılar. Şırınganın gerisini bana verdiler. Okulda odamda ağzına zaman zaman damlatmayı denedim. Gittikçe bitkinleşmeye başladı. Başka bir veterinere sordum. Sıcak tutmamı istedi. Kafesin kenarına bir kenarı açık şekilde bez örttüm. Kafesin İçine küçük bir kavanoza sıcak su doldurup koydum. Bitkin olan kuşum birkaç sefer kanat çırptı maalesef sıcaktan da rahatsız oldu.( Sonradan internet forumlarını okuyunca böyle bir sonuca vardım) Öğlen gibi maalesef kuşu kaybettim. Nerdeyse bir hafta oldu hala kendime gelebilmiş değilim.

Size sormak istiyorum.
1) Kuşun birkaç sefer benden kafesinin içinde ürkmesinin sebebi neydi ?
2) 4-5 ay önce yavru bir muhabbet kuşu almamız (farklı cinsiyet) kuşun küserek ölmesine sebep miydi ?
3) Uçarken kuşun duvara çarpması, konarken dengesini kaybetmesinin nedeni neydi )
4) En önemlisi bu kadar sevdiğim, bana bu kadar bağlı olan aileden biri olmuş bu kuşu sıcak şoka sokarak ölmesine ben mi sebep oldum?

Merhabalar, yazdıklarınızı dikkatlice okudum kendi görüşlerimi paylaşmadan önce başsağlığı diliyorum. Başınız sağolsun, huzur içinde uyusun...
1) Kuşlar stres altındayken sinirli ve agresif olabiliyorlar. Ama neden sahibinden korkma davranışı sergiledi bilmemiz zor.
2)Evet nadiren görülen bir durum olsa da kıskançlıktan dolayı olabilirdi. Ancak anlattıklarınıza bakacak olursak ben bunun daha da düşük bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Birde alınan kuşla iyi anlaşıyorsa zaten böyle bir şey olamaz ama yeni kuşla anlaşamayıp, size çok bağlıysa ve sizin ilginizin ona kaydığını gördüyse bu onu üzebilir. İştahtan kesilebilir, tüye girebilir, sizi ısırabilir, kuşu dövebilirdi...ölüme kadar nadir götürür. Ama dediğim gibi, diğer belirtilerden dolayı böyle bir şey olduğunu sanmıyorum.
3)Kuş fiziksel bir darbe aldıysa denge kaybı yaşayabilir. Aynı şekilde dairesel bir kafesiniz varsa zamanla kuşta böyle sorunlara yol açabiliyor. Birde salmonella gibi hastalıklar ve sinirsel hastalıklar zamanla denge kaybı yaratabiliyor. Ki ben sizin kuşunuzda da böyle bir şey olduğunu düşünüyorum.
4)Hasta olan kuşun bağışıklığı düşer ve üşür. Normalde üşümezken hasta olduğunda fazlaca üşür maalesef. Yani hasta kuşu sıcak tutmak önem arz eder. Kaynar kavanozu kuşun derisiyle direkt temas etmediğiniz sürece sıcaktan dolayı ölmesi mümkün olmaz.
Kuş zaten hastaymış ve iştahtan kesilip tabana inen kuş için genelde çok geç kalınmıştır. O anda ilaçtan bile önce kuşun karnını doyurmak gerekir. O da kursaktan mama basmakla olur ancak. Yani sıcak şoka sokmuş ve öldürmüş olacağını hiç sanmıyorum.

Geri