Muhabbet kuşum kusuyor

GreenPue

Yeni Üye
8 aylık erkek muhabbet kuşum 4 günde iki defa kustu. Kusmalar tane tane, salyalı iki şekilde de oldu.
İki kusmadan sonra 2 saat kadar sakin durdu fakat sonrasında hiçbir sıkıntı olmuyor. konuşup oyunlar oynuyor.Enerji olarak bir şey kaybetmiş değil. Hemen normale dönüyor. Hasta olsa bu enerji olmazdı diye düşünüyorum. Neyi yanlış yapıyorum acaba? Ya da ondaki sıkıntı nedir?

@thewildpanthalp kursak mantarı olabilir mi.salyalı kusmuş ve başta kokuyormuş
Kursak mantarında 4 günde 2 kez kusmaktan daha kesin belirtiler olurdu. Kuşlar bazen böyle kusabilirler. Hali yerinde, enerjisi yerinde, dışkısı temiz. Bir şey yapmaya gerek yok.

Kursak mantarında 4 günde 2 kez kusmaktan daha kesin belirtiler olurdu. Kuşlar bazen böyle kusabilirler. Hali yerinde, enerjisi yerinde, dışkısı temiz. Bir şey yapmaya gerek yok.
Peki teşekkür ederim. Şimdi fark ettim acayip tüy dökmeye başlamış geceden sabaha büyük tüyler. Tüye giriyor muhtemelen.

Kursak mantarı kronik olarak görünür yani eğer bi kuş kursak mantarı ise 2 ay bile belirti vermeye bilir. Yavaş yavaş ilerler. Ben önlem olarak ayda 4 5 gün triflucan damlatıyorum sularına. Bildiğim kadarıyla kursak mantarı olan kuşun dışkısında da anormal bir durum olmuyor.

Kursak mantarı kronik olarak görünür yani eğer bi kuş kursak mantarı ise 2 ay bile belirti vermeye bilir. Yavaş yavaş ilerler. Ben önlem olarak ayda 4 5 gün triflucan damlatıyorum sularına. Bildiğim kadarıyla kursak mantarı olan kuşun dışkısında da anormal bir durum olmuyor.
Triflucan dediğiniz bildiğin eczaneden alınanlardan mı? Bir de yan etkisi yok mudur o ilaç ağır gelmez mi acaba? Bilgim yok pek

Triflucan dediğiniz bildiğin eczaneden alınanlardan mı? Bir de yan etkisi yok mudur o ilaç ağır gelmez mi acaba? Bilgim yok pek

Aynen eczaneden alınan ilaç. Triflucan antibiyotik değil ustam, mantar ilacı. Daha doğru bir tanımlamayla iç parazit ilacı. Ben bu zamana kadar beslediğim tüm kuşlarımda ayda ard arda olacak şekilde 4 5 gün 100 ml lik suluğa 2 damla olacak şekilde kullandım hiç bir yan etkisini görmedim. Kursak mantarı olan kuşumuda hatırlamıyorum. Bir çok üretici tanıdığımda bu ilacı önlem amaçlı kullanıyor. Forumda ki ustalarımızında görüşleri önemli tabi. Ben deneyimlerimi ve duyduklarımı söyledim.

Mevsimsel tüy dökümünü giriyor olabilir. En son ne zaman tüye girdi.
Her şey normaldi bu seferde yem yerken boğuldu ve vik vik diye garip sesler cıkartmaya başladı. 5 dakika sonra boğulması geçti, kusmadı da. Şimdi yine aynı enerji ötüşler normale döndü. Kursak mantarı mı demek oluyor bu acaba?

Geri