Muhabbet kuşum kanat tüylerini döküyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan lucymus
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

lucymus

Meraklı Üye
Merhaba forum halkı.
Benim kuşlarımdan olan Şımarık dün bir kanat tüyünü düşürdü. Bugün de az önce saldığımda aynı tüyden bir tane daha düştü. Kana dair hiçbir şey yok ve keyfi gayet yerinde. Dışkısında bir sıkıntı yok, yem yiyor ve su içiyor. Yanında bir kuş daha var Limon o daha küçük bir erkek. İkisi de gayet mutlu. Şımarık 5-6 aylık gibi kafa tüylerinde alnı açık. Tüy mü döküyor? Bu kadar büyük tüy dökmesi normal mi? Yardımcı olun lütfen. Vitamin vermeli miyim?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 15
Mevsim geçişlerinde ve büyürken çok normal bir durum.

Çok teşekkür ederim, küçük tüylerini dökünce yenilediğini anlamıştım ama böyle tüy dökünce hastalandı ve uçamayacak diye çok korktum. Teşekkür ederim. Gönül rahatlığıyla salabilirim değil mi uçmasında bir sakınca yok?

B Vitamin takviyesinde ve yulaf vererek kuşunuzun daha rahat ve çabuk tüyden çıkmasını sağlayabilirsiniz. Sağlıkjlı kuş tüye girer bunuda unutmayın . Kuşu elinize almayın ve ortamın temiz olmasına dikkat edin tüy dökümü eski tabirle KARIN ARISI olarak bilinir . Bu zamanlarda kuşlar biraz keyifsizleşebilir ve narin olurlar ;)

İzninizle birkaç sorumu yöneltmek istiyorum.
1-) Dediğim gibi kuşum yaklaşık 5 aylık bir dişi. Kızışmak üzere olduğunu düşünüyorum. Yanında da 2 aylık yavru bi erkek kuşum var. Aynı kafesteler. Çok iyi anlaşıyorlar, hiçbir sıkıntı yok. Tüy değişimi ve kızışma süresi boyunca beraber kalmalarında bir sıkıntı var mı?
2-) Kızışma yumurtası için yuvalık almam gerekir mi? Sonuç olarak kızıştığında erkek kuşum çiftleşmek için çok küçük olacak.
Şimdiden teşekkürler.

Geri