Muhabbet kuşum kabız ve kusuyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan GreenPue
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

GreenPue

Yeni Üye
Merhaba muhabbet kuşum 4 gündür kabız. Sürekli videodaki gibi kasıyor kendini altını 2 kez pamuklu bezle ıslatarak temizledim fakat yine oluyor. Bugün kusmadı ama kusma refleksini yapıyor yine. ve sürekli bağırıyor muhtemelen zor durumda olduğunu belli etmek için. Ne yapsam bilemedim? https://streamable.com/aql47b

Bu kuşu kanatlı veterinerine veya egzotik hayvan veterinerine muayene ettirmelisiniz.

Merhaba muhabbet kuşum 4 gündür kabız. Sürekli videodaki gibi kasıyor kendini altını 2 kez pamuklu bezle ıslatarak temizledim fakat yine oluyor. Bugün kusmadı ama kusma refleksini yapıyor yine. ve sürekli bağırıyor muhtemelen zor durumda olduğunu belli etmek için. Ne yapsam bilemedim? https://streamable.com/aql47b
Sebze meyve verin. Ağzına 1 damla popo içine 2-3 damla zeytin yağı damlatın. Suyuna mutlaka probiyotik katın. günde iki kez zeytin yağını tekrarlayın. Birde dışkı resmini atın.

Sebze meyve verin. Ağzına 1 damla popo içine 2-3 damla zeytin yağı damlatın. Suyuna mutlaka probiyotik katın. günde iki kez zeytin yağını tekrarlayın. Birde dışkı resmini atın.
Dediğinizi yaptım ama düzelme yok. Uçamamaya da başladı tüyleri bi tuhaf oldu

Dışkı da yapınca böyle yapıyor onun dışında kabız zaten kanat altı tüyleri de dökülmüş gibi

Kuşunuzda parazit veya mantar olabilir ben sizin yerinizde olsam kanatlı uzmanı veterinere götürürdüm

Hocam madem veterinere götüremiyorsunuz. Hızlıca Metronidazol etken maddeli bir ilaç ( Vet veya insan ilacı farketmez ) edinin. Eczaneden verirlerse nidazol mesela. Ayrıca yine eczaneden mikostatin alın. Çeyrek suluğa her birinden 4 damla karıştırarak verin. Verebiliyorsanız ilacı getirir getirmez birer damla ağzına damlatın. Mantar veya parazit kuşun boğazını sarmış nefes aldırmıyor hayvana. Çabuk olun.

Metronidazolu bu gün bulamazsanız bile mikostatinle başlayın ve yarın ilk iş metronidazol bulun.

İki ilacı da birer damla damlattımağzına Suyuna da koydum dediğiniz gibi 4 damla. Kaç gün devam edeyim buna?

İki ilacı da birer damla damlattımağzına Suyuna da koydum dediğiniz gibi 4 damla. Kaç gün devam edeyim buna?
Tedavi 5 gün sürecek.ilk 2 gün ( yarın ve pazar ) sabah akşam birer damla ağzına damlatın ve yuttuğundan emin olun. sonraki günler sadece suya katarak devam İki ilaca da devam yani.

Son düzenleme:
Metronidazol olarak ne aldınız ? Nidazol mü ?

Yarın ve öbür gün gelişmelerden haberdar edin bizi. Düzelme veya kötüleşme var mı bilelim.

Metronidazol olarak ne aldınız ? Nidazol mü ?
Flagyl verdi içeriği metronidazol. Normalde antibiyotik yasakmış reçetesiz ama tanıdık eczane.
Ağzından çok zor damlatıyorum avuç hiç sevmiyor kuş. Ve biraz kustu ağızdan damlatınca. O yüzden suya katarak devam etmeyi düşünüyorum. Gelişmelerden haberdar edeceğim. Sürekli kum ve yem yemeye çalışıyor. Kalamar kemiği de kemiriyor ama çok halsiz

Kusması olumsuz bir tepki değil bilakis mantar varsa mantarların ölmeye başladığına işaret olabilir. Su içiyor mu peki ?

Kusması olumsuz bir tepki değil bilakis mantar varsa mantarların ölmeye başladığına işaret olabilir. Su içiyor mu peki ?
Evet az önce içtiğini gördüm. Sıkıntı şu avucumuza alırken kafeste ordan oraya uçuyor düşüyor çarpıyor tüneğe vs.
kendine zarar vericek diye korkuyoruz. Normalde bu kadar kaçmaz ama hastalanınca korkuyor sanırım.

Evet az önce içtiğini gördüm. Sıkıntı şu avucumuza alırken kafeste ordan oraya uçuyor düşüyor çarpıyor tüneğe vs.
kendine zarar vericek diye korkuyoruz. Normalde bu kadar kaçmaz ama hastalanınca korkuyor sanırım.
Hastalanınca kendilerini güçsüz hissettiklerinde strese giriyorlar

Yarın ve öbür gün gelişmelerden haberdar edin bizi. Düzelme veya kötüleşme var mı bilelim.
Halsizliği aynı devam ediyor. Sanırım olumlu bi gelişme sürekli yem yiyor. Hala dışkı yapmıyor ama öyle bi sıkıntı var. Meyve sebze veya dal darı vermeli miyim bu süreçte yoksa sadece yem mi yemeli?

Geri