Muhabbet kuşum kağıt kemiriyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan kaann
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kaann

Yeni Üye
Muhabbet kuşum özellikle yemini yedikten sonra kağıt kemiriyor. 4 tane muhabbet kuşum var, hepsinin kendi kafesi var, aralarında sadece Benekli bunu yapıyor. Hepsinin kafeslerinin altında ızgara var dışkılarına temas etmemeleri için. Benekli ızgara falan dinlemiyor a4 kağıdını ısırıyor. Baya kopardı kağıdı ısıra ısıra. Daha önce de bunu yapıyordu. Kuşlarım daha önce hastalık geçirdikleri için aşağıya inince otomatikmen tetikleniyorum ve panik atak geçirip, huzursuz oluyorum. Sakin kalmayı deneyerek ne yaptığını bir izleyeyim derken ağzında geveliyor geveliyor dilini falan değdiriyor ağzının her bölgesinde geveliyor sonra beni gördüğü için mi yoksa hep mi böyle yapıyor bilmiyorum bırakıyor kağıdı. Umarım yemiyordur, yiyorsa çok endişe ederim. Kafesinde 2 tane yemlik var biri normal yem diğeri ek tohum. Onları yedikten sonra bunu yapıyor. Kağıdı kemirmezse de ağzında tülden ip gibi bir şey çıkarıp onu geveliyor özellikle yem yedikten sonra. Hatta o ipi keşke kesmeseydim diyorum, onu kesmesem kağıt kemirmiyordu. İp sarı olmuş ağzında geveleye geveleye sarı leke vardı ipte. Bu arada tül xl olmasa, biraz yakın olsa o tülü paramparça ediyor, ısıra ısıra yırtıyordu. Çok yırtık tül atmışımdır çöpe. Bu konu hakkında düşünceleriniz nedir? Ağzında gevelemesi için ne koyabilirim kafese? Gaga taşı var ama onu ağzına alıp geveleyemediği için çok tercih etmiyor. Ek olarak kafes tabanından a4 kağıdını kaldırmalı mıyım?

Gerekirse kağıdı kaldırın. Telin altına sıfır yerleşecek peçete vs serin ya da A4'ü ulaşamayacağı boyutlarda kesin.
Genelde ağızda yuvarlar ve bırakırlar. Ancak bu yemeyeceği anlamına gelmez. Çünkü benim kuşum da kağıtları maalesef kaşla göz arasında yediğinde öksürebiliyor.
Kuşlar için kemirme oyuncakları var, neşeli kanatlar pet markette görmüştüm. Biraz pahalıydı ama işe yarar belki.
Mineral bloğu yoksa temin edin. Kalamar ve gaga taşından farklıdır. Belki onunla oyalanabilir. Yine kemirme oyuncağı olmasa da farklı bir oyuncak asarsanız dikkatini oyuncağa çekebilirsiniz 🍀

Gerekirse kağıdı kaldırın. Telin altına sıfır yerleşecek peçete vs serin ya da A4'ü ulaşamayacağı boyutlarda kesin.
Genelde ağızda yuvarlar ve bırakırlar. Ancak bu yemeyeceği anlamına gelmez. Çünkü benim kuşum da kağıtları maalesef kaşla göz arasında yediğinde öksürebiliyor.
Kuşlar için kemirme oyuncakları var, neşeli kanatlar pet markette görmüştüm. Biraz pahalıydı ama işe yarar belki.
Mineral bloğu yoksa temin edin. Kalamar ve gaga taşından farklıdır. Belki onunla oyalanabilir. Yine kemirme oyuncağı olmasa da farklı bir oyuncak asarsanız dikkatini oyuncağa çekebilirsiniz 🍀
Mineral blok neye yarıyor?

Sindirime iyi geliyor hem de gagasını törpüler, üzerine çıkarsa tırnaklarıda törpülenir.
Daha önce hiçbir kuşumda kullanmadım, bir zararı var mı? Gaga taşından farkı ne? Kalamar kemiği neye yarıyor peki?

Daha önce hiçbir kuşumda kullanmadım, bir zararı var mı? Gaga taşından farkı ne? Kalamar kemiği neye yarıyor peki?
Hayır zararı olmaz, takdir edersiniz ki zararı olan bir şeyi önermem :)
Kalamar kemiği kalsiyum ihtiyacını karşılar. Daha çok kemiklerin güçlenmesini için etkilidir.
Mineral blok ise sindirimle alakalıdır. Yüzde yüz karşılığı olmasa da kuş kumu gibi düşünebilirsiniz.
Gaga törpüleme vs ortak özellikleridir.
Gaga taşı dediğiniz şey ise kireç taşından yapılansa boşuna kullanmayın yararı olmaz.

Benim dişi kuşta yapıyordu kafesinde mineral blok, gaga taşı, kalamar kemiği hepsi var :D
Sonradan kafes tabanına mısır granülü koyarak çözdüm

Geri