Muhabbet kuşum hasta

Kral Bulut

Yeni Üye
Muhabbet kuşum 4 yaşında. Sanırım yaşlandı eskisi gibi ötmüyor ve enerjik değil. 2-3 ay önce 1 ay boyunca ötemedi ve hastaydı neredeyse ölüyordu sonra iyileşti toparladı derken 1-2 gündür o hasta haline dönüşüyor gibi. Az önce kafesinde salıncağında uyurken cik cik sesler çıkardı ve salıncaktan düştü. Ötemiyor ve uçarken çok yoruluyor, nefes nefese kalıyor. Bir hastalığı mı var yoksa yaşlılık mı ? Lütfen yardımcı olun.

Videodaki sesi hangi kuş çıkartıyor. Bana mavili çıkartıyor gibi geldi ama sarılı da hasta...
Mavili çıkartıyor. 4 yıldır bizimle. aldığımızda en fazla 6 aylık olurdu diye düşünüyorum. Sarılı ise alalı 2-3 ay oldu. Sarı olan dişi ve daha genç doğal olarakda daha enerjik. Hiç hasta gibi durmuyordu. Peki sarının neyi var ? Mavinin neyi var ?

Sarılı yani dişi olan uyuklar olduğu için hasta gibi geldi gözüme. Gibi kelimesini eklemeyi unutmuşum, hasta demek doğru olmaz tabi. Ama dediğim gibi videodan uyukladığı için öyle gibi algıladım.

Mavili kuşun sonum sıkıntısı var gibi görünüyor. Sesin yanı sıra kuyruk sekmesi de mevcut. Öncelikle ıvermectin içeren bir ense damlası yaptırmanızı tavsiye ederim. Sonrası için doksisiklin etkenli ilaç kullanmanız gerektiğini düşünüyorum. Şayet ilaçtan sonra iyileşme olmazsa veteriner görmesi şart. Şu anda imkanlarınız varsa ilk önce veteriner görmeli. Bu süreçte kuşu rahatlatmak için kekik spreyi, okaliptüs yaprağı kullanın derim. Bunlar kuşu tedavi etmez ama biraz olsun rahatlatabilir.

Sarılı yani dişi olan uyuklar olduğu için hasta gibi geldi gözüme. Gibi kelimesini eklemeyi unutmuşum, hasta demek doğru olmaz tabi. Ama dediğim gibi videodan uyukladığı için öyle gibi algıladım.

Mavili kuşun sonum sıkıntısı var gibi görünüyor. Sesin yanı sıra kuyruk sekmesi de mevcut. Öncelikle ıvermectin içeren bir ense damlası yaptırmanızı tavsiye ederim. Sonrası için doksisiklin etkenli ilaç kullanmanız gerektiğini düşünüyorum. Şayet ilaçtan sonra iyileşme olmazsa veteriner görmesi şart. Şu anda imkanlarınız varsa ilk önce veteriner görmeli. Bu süreçte kuşu rahatlatmak için kekik spreyi, okaliptüs yaprağı kullanın derim. Bunlar kuşu tedavi etmez ama biraz olsun rahatlatabilir.
Teşekkür ederim. Peki bu ilaçları nereden alabilirim. Araştırdım ama bulamadım. Link atabilir misin acaba ?

Geri