Muhabbet kuşum hasta

anilkrktk

Yeni Üye
ilk öncelikle Selamun aleyküm
Şuan muhabbet kuşumda ciddi bir halsizlik,kuyruk sallama,yem yiyememe ve kusma belirtileri var acil olarak ne yapabilirim..

Dışkı fotoğrafı koymanız lazım bugün için tam dolu suluğa 3 damla elma sirkesi damlatın. Kursak mantarı olabilir
fotoğrafı atıyorum
benim kuşun yanında başka kuşta var.Bu hastalık ona geçmez dimi ?

Ekli dosyalar

• IMG_20191229_110535.jpg
    IMG_20191229_110535.jpg
    3.8 MB · Görüntüleme: 85
  • IMG_20191229_110421.jpg
    IMG_20191229_110421.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20191229_110502.jpg
    IMG_20191229_110502.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 86
Son düzenleme:
Dostum bu kuş nasıl hasta olmasın kafes pislik içinde :confused: Kuşta koksidiyoz var.
  • SULPHAMEZATHİNE
  • PIYELOSEPTYL 50 mg 30 kapsül (Nitrofurantoin)
  • BACTRIM 200/40 mg/5 ml 100 ml şurup (Trimetoprim + Sulfametoksazol)
Bu ilaçlardan birini temin et. Kullanım şeklini yazıcam.
Abicim normalde ben kafesi 4-6 arasında değiştirim ama benim bu disi kusum cok hareketli oldugundan dolayı yemlerı yere atıyor.
Şuanlık elimde o ilaçlar yok.bugün açık yer olmadıgı için de alamam
elimde AMOKLAVİN-BID 1000MG FİLM TABLET VAR.
yada baska ilaç olur mu ?

Abicim normalde ben kafesi 4-6 arasında değiştirim ama benim bu disi kusum cok hareketli oldugundan dolayı yemlerı yere atıyor.

Hayır amoklavin yada başka bir ilaç olmaz. Koksidiyoz için kullanılan ilaçlar bunlar. En kötü petshoplarda satılan avidiare diye bir ilaç vardır onu kullan şimdilik. Ama diğer yazdığım ilaçlardan birini almaya çalış pazartesi.

Artı olarak bu ilaçlar var

Ekli dosyalar

• IMG_20191229_112843.jpg
    IMG_20191229_112843.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 82
Bide abicim şunuda belirtmem lazım
Normalde kuşları sıcak yere koyuyordum.Bize misafir geldiğinden annem gil kuşları mutfağa koymuş.anlık sıcaklık değişiminden dolayı olabilir mi?
(NORMALDE MUTFAKTA SICAKTIR AMA BABAM SİGARA İÇTİĞİNDEN KAPAYI AÇ KAPA YAPIYORDU İÇERİ SOĞUYORDU.)

Olabilir ama bu hastalık yani koksidiyoz kafes temiz değilse olur genelde.
ABİ ŞUAN KAFESİ TEMİZLİYORUM.
BİDE BENİM ŞUAN HASTA OLAN KUŞ ERKEK BU KUŞ SÜREKLİ YUVALIĞA GİRİP ORDA DURUYO.İÇİNE SICAK TUTACAJ BİŞEYLER KOYMAM LAZIM MI ?

son olarak şuan ben kuşların kafesini temizlerken kuşları uçurdum.şuan kuşa ilacı agzına şırıngayla damlatsam olur dimi ?

ABİ ŞUAN KAFESİ TEMİZLİYORUM.
BİDE BENİM ŞUAN HASTA OLAN KUŞ ERKEK BU KUŞ SÜREKLİ YUVALIĞA GİRİP ORDA DURUYO.İÇİNE SICAK TUTACAJ BİŞEYLER KOYMAM LAZIM MI ?

son olarak şuan ben kuşların kafesini temizlerken kuşları uçurdum.şuan kuşa ilacı agzına şırıngayla damlatsam olur dimi ?

Üstteki mesajımı okudun dimi Trimoks'u nasıl kullanıcağını yazdım. Eğer kendi suluktan içiyorsa ağzına damlatmana gerek yok. Damlatıcaksanda yazdığım şekilde ilaçlı suyu hazırla ağzına bir kaç damla damlatabilirsin. İlaçlı suyu çay kaşığı ile damlat şırıngayla fazla kaçar hem kuşu ıslatırsın hemde boğulabilir.

Kuşu sıcak tutmaya çalış. Ama kafese birşey koymana gerek yok. Sadece kafesi peteğin yakınına koyabilirsin. Fazlada yakın olmasın bu seferde bunalmasın kuş ;)

Üstteki mesajımı okudun dimi Trimoks'u nasıl kullanıcağını yazdım. Eğer kendi suluktan içiyorsa ağzına damlatmana gerek yok. Damlatıcaksanda yazdığım şekilde ilaçlı suyu hazırla ağzına bir kaç damla damlatabilirsin. İlaçlı suyu çay kaşığı ile damlat şırıngayla fazla kaçar hem kuşu ıslatırsın hemde boğulabilir.

Kuşu sıcak tutmaya çalış. Ama kafese birşey koymana gerek yok. Sadece kafesi peteğin yakınına koyabilirsin. Fazlada yakın olmasın bu seferde bunalmasın kuş ;)

AYNEN ABİCİM OKUDUM
ŞUAN KUŞ DIŞARDA PETEĞİN ÜSTÜNDE KAFESİNİ TEMİZLEDİKTEN SONRA İÇİNE KOYACAM
ŞUANLIK ŞIRINGAYLA 2-3 DAMLA VERDİM ISLATLATMADAN KUŞU
ŞİMDİLİK SABAHKİ HALİNE GÖRE DAHA İYİ

Recai her kusma kursak mantarı değildir. Koksidiyozda da kusma olur. Diğer hastalıklarda da kusma olur. O yüzden kusma görünce hemen kursak mantarı deme. Sonra millet yanlış ilaç kullanır ;)
Tm dır abi teşekkür ederim :)

Geri