Muhabbet Kuşum Hasta

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan WillRise
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

WillRise

Yeni Üye
Arkadaşlar kuş tam 3.5 yaşında tek besliyorum.Yaklaşık 1 ay evde yoktum ben.Geldiğimde kuş hareketsiz,sürekli uyuyor ve aşırı zayıflamıştı.Elime aldığımda tepki dahi vermiyordu
göğüs kemiği çok sivri ve göğüs kısmı mor renkteydi.Yem felan yemiyordu.Forumda araştırdım kuruma hastalığı en yakın hastalık geldi bana bende direk yorumları okuyup ertesi gün gidip biteral 500mg ampul aldım.Suyuna 3-4 damla damlattım tabi su içmez diye ağzına 1 veya yarım damlada olsa damlattım.Kuş ilacı verince baya bi ağırlaşıyordu ayakta zor duruyordu.Kendini dahi taşıyamıyordu.Elime alıp uyutuyordum sıcak olsun diye.Daha sonra yem yemediği için normal darı,kızıl darı EuroGold markalı yedirmeye çalışıyordum fakat onuda çok az yiyordu.Mecburen artık mama yapıp (cicibebe,irmik karışımı hafif sıvı tarzda) şırıngayla beslemeye başladım kursağı bomboştu normalde mamayı verince hafiften toplandı.Bi 10 gün böyle geçti.Daha sonra alt gagasının etrafında sarı bir tabaka fark ettim.Alt gaganın etrafını sarmıştı ilk 2 3 gün vazelin sürdüm o sarımsı tabaka düşmeye başladı.Garanti olsun diye Trosyd kremi sürdüm 3-4 gün tabaka yok oldu düzeldi.Çenesinin altındaki tüyler düştü tabi.Kafesini felan iyice sıcak suyla baya bi yıkadım elma sirkesi döktüm her yere,suyla bir daha duruladım.Yeni yemlik ve Vitakraft marka yem aldım.Şuan yem yemesi normal yemini yiyor.Hareketli fakat çıkardığım zaman neredeyse uçamıyor belli bi yere kadar uçup düşüyor yüksek yerlere uçamıyor.Nerdeyse hiç ötmüyor.Sadece elime almaya çalışmaya kalktığımda ötüyor o kadar.Kilo durumu eksiye göre biraz daha iyi.Bu arada her gün suyunu değiştirip (kaynatılıp bekletilmiş su) Diazyme 256 bir çay kaşığı yarısı kadar suluğuna damlatıp karıştırıyorum.Son olarak bu sıra şunu fark ettim kafesinde kendi halinde dururken sürekli kuyruğu kanatları titriyor sanki bazen elimi götürünce kafesine normal duruyor ve sürekli tüylerini kabartıp kendini ve kuyruğunu silkeliyor.Birde aşağıda resimde yuvarlak yerine aldığım yerinde yumuşak bir şişkinlik var.

Kurumadan ziyade solunumsal durumu olabilir. Solunum hastalıklarını bir araştırın belirtiler uyuyor mu bakın. Bu arada suluğa damlatılacak ilaç ağza damlatılırsa kuş halsizleşir elbette çünkü bünyesine ağır gelir. Dozaja ve kullanım şekline dikkat etmek önemli.

Kendini silkelemesi ve o esnada kuyruğunu titretmesi normal bir davranış.

Kurumadan ziyade solunumsal durumu olabilir. Solunum hastalıklarını bir araştırın belirtiler uyuyor mu bakın. Bu arada suluğa damlatılacak ilaç ağza damlatılırsa kuş halsizleşir elbette çünkü bünyesine ağır gelir. Dozaja ve kullanım şekline dikkat etmek önemli.
solunum sorunu olduğunu zannetmiyorum çünkü ağzını kapatıp açma gibi bir durumu yok.Eski kuşumda vardı ondan biliyorum.Anlamadım bi anda kilo verdi.

Her solunumsal durumda ağız açıp kapama olmaz ama. Diğer belirtileri de mutlaka değerlendirin.

çoğu zaman iyileşeği varsa da bu dozaj meselesi yüzünden iyileşemeyip kaybediliyor. veterinerlerce daha hassas olunmalı bence. konuya dönersek kuruma da olabilir. zaman kaybetmeden çaresine bakılmalı. tam ve doğru teşhis şuan konulamıyabilir belki ama konulduğu zaman da çok geç kalınmış olur

arkadaşlar 2 hafta önce kötü durumdaydı hiç hareket etmiyordu,elime alınca tepki bile vermiyordu.Şuan oldukça hareketli elime geliyor,uçmasıda günden güne iyileşiyor tek sorun şuan için hiç ötmemesi ve kilo alamaması.

Arkadaşım kuş 1 ay tek bırakılırmı yazık günah. Her zayıflama kuruma değildir, hadi diyelim kurumaya yakalandı, biteral ilacıyla düzelmez! eğerki düzeliyorsa zaten kuruma değildir. Bide ilacı ağzına damlatmışsın :confused: O ilaç nekadar ağır bir antibiyotik biliyomusun. Her ilaç kuşlarda kullanılmaz.

Taze yapılmış bir dışkı fotosu ekle tekrar yazıcam.

Arkadaşım kuş 1 ay tek bırakılırmı yazık günah. Her zayıflama kuruma değildir, hadi diyelim kurumaya yakalandı, biteral ilacıyla düzelmez! eğerki düzeliyorsa zaten kuruma değildir. Bide ilacı ağzına damlatmışsın :confused: O ilaç nekadar ağır bir antibiyotik biliyomusun. Her ilaç kuşlarda kullanılmaz.

Taze yapılmış bir dışkı fotosu ekle tekrar yazıcam.
1 ay tek kalmadı tabi ki yanlış anlamışsınız sadece ben yoktum ailem ilgilendi yem yemediğini görünce patates haşlamışlar,yumurta vesaire vermişler yesin diye hatta :)Dışkısını az önce çektim.Yumurta haşlayıp verdim 1 gün verip 1 gün vermiyorum.Toparlansın diye böyle sık veriyorum.İlacı vermeseydim büyük ihtimal şuan yaşamazdı.Çünkü durumu çok kötü oldu bende risk alıp bu ilacı kullandım.Şuan iştahı normal.Darısını yemini yiyor.Yumurtayı koyunca hemen atlıyor.İlginçtir ki şuan dışkısının resmini çekerken ötmeye başladı.Sesini bile özlemişiz.Şuanlık tek sorun göğüsündeki kemik ellediğim zaman hala hissedebiliyorum eskiye oranla daha iyi durumda eskiden çok keskindi fakat o bölge etlenmeye başladı hafiften.Dışkısı aşağıda rengi yumurta yediği için değişik olabilir ve şekil olarak değişiyor sabah bir tane daha atarım.

Geri