muhabbet kuşum hasta oldu

cicikusmavis00

Yeni Üye
merhaba bugün kuşum mavişte garip hareketler gözlemledim dün bir şeyi yoktu bugün yem yedikten sonra kafasını ileri geri sallayarak yem kusmaya başladı ondan sonra halsizleşti uyukladı biraz sonra su içip yeminden yedi ondan sonra kusmadı internette araştırdım birşey bulamadım daha sonra kafesini kontrol etmeye gittiğimde dışkısının sıvı halde olduğunu gördüm ishal mi değil mi bilmiyorum popo kısmı temiz ama bildiğimiz dışkısı bildiğimiz idrar gibiydi bundan iki ay önce yalnız kalmasın diye dişi kuş almıştık aldığımızdan beri dişi kuş halsizdi ortama alışamadı diye düşünüp çok endişelenmemiştim daha sonra yem kusmaya başlamıştı bu kusmalar zaman geçtikçe sıvı halini almaya başladı internetten araştırdığım kadarıyla kursak mantarıymış bunu öğrendiğim an zaten mavişle kafeslerini ayırdım dişi kuşa da yine internetten bulduğum zolax ilacını verdim mavişe de bulaştığını varsayarak ona da aynı tedaviyi uyguladım ama dişi kuş hastalığın son evresinde olduğu ve durumu çok kötü olduğu için onu kaybettik maalesef mavişin de şu ana kadar hiçbir mantar belirtisi yoktu ama tedaviye devam ediyordum nolur nolmaz bi bilgisi olan varsa yardım edebilir mi

Merhabalar, dediğiniz hastalık muhtemeldir ama ne sorduğunuzu tam anlayamadım. Tedaviye devam ediyormuşsunuz, dolayısıyla doğru yolda mıyım diye mi soruyorsunuz?
Kuşunuzun yeni yapılmış dışkısını, videosunu ve tedavi süresinden de bahseder misiniz?

Merhabalar, dediğiniz hastalık muhtemeldir ama ne sorduğunuzu tam anlayamadım. Tedaviye devam ediyormuşsunuz, dolayısıyla doğru yolda mıyım diye mi soruyorsunuz?
Kuşunuzun yeni yapılmış dışkısını, videosunu ve tedavi süresinden de bahseder misiniz?
evet, aslında kuşum hasta mı değil mi onu öğrenmek istiyorum. Kusması bence normal değildi bu yüzden endişe içerisindeyim. Bugün hariç şu ana kadar hiç kusmadı veya kursak mantarı belirtilerini görmedim gayet neşesi yerinde bir kuş. Diğer kuşumun tedavisine başladığım zaman mavişe de aynı ilaçları verdim. Zolax 100 mg ı 5 eşit parçaya ayırıp 100ml suluğuna döküp karıştırıyorum ve 3 gün aralıklarla düzenli olarak veriyorum. Bundan başka bugün dışkısından endişelenip isadur verdim. Meyve gibi şeker barındıran gidaları yemesine müsaade etmiyorum sadece yemlikteki tohumlarla besleniyor. Yemini ve suyunu da düzenli olarak tazeliyorum. Fakat dün şeftali yerken omzuma geldi ben de biraz vereyim dedim, ondan olmuş olabilir mi? Bu arada evdeyken sürekli camları açık bırakıyoruz ama kuşun kafesini cam kapalı olan diğer odaya götürüyoruz acaba üşütmüş olabilir mi?
1000074209.jpg
1000074216.jpg

Geri